Međunarodni dan osoba sa invaliditetom - 3. decembar

Objavljeno: 03.12.2023. 09:40 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1992. godine usvojila Rezoluciju kojom se sve zemlje svijeta pozivaju na obilježavanje dana osoba sa invaliditetom, kako bi im se omogućilo jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravna participacija u društvu.

Iako Crna Gora svake godine obilježava 3. decembar i poziva na ravnopravnost osoba sa invaliditetom, da li se danas možemo pohvaliti da naši sugrađani sa invaliditetom uživaju ista prava kao i svi ostali?

Pozdravljam uložene napore svih prethodnih godina Ministarstva rada i socijalnog staranja, da se unaprijedi život osoba sa invaliditetom, kroz uspostavljanje usluga dnevnog boravka, pomoć u kući, savjetovanja, personalne asistencije i druge usluge predviđene Zakonom. Posebno je značajan projekat "Poboljšanje pristupnosti javnim ustanovama i Centrima za socijalni rad" koji je Ministarstvo rada i socijalnog staranja, u saradnji sa Delegacijom Evropske unije, realizovalo, kako bi se u navedenim ustanovama omogućio pristup osobama sa invaliditetom. 

Uprkos navedenom, znam da možemo i moramo bolje. Kao ministarka krovnog doma, predano ću raditi, kako bih doprinijela razvoju samostalnog života za svaku osobu sa invaliditetom u Crnoj Gori.

U tom cilju, Ministarstvo rada i socijalnog staranja aktivno radi na izradi Strategije deinstiticionalizacije u Crnoj Gori, kao i Strategije razvoja sistema socijalne i dječje zaštite, čije usvajanje očekujemo u narednom periodu.

Moram istaći, da samo razvojem usluga podrške za život u zajednici i sprječavanja institucionalizacije osoba sa invaliditetom možemo govoriti o poštovanju prava istih. U ostvarivanju ovog cilja, neophodna je međusektorska saradnja i u tom smislu u narednom periodu inteziviraće se rad sa kolegama iz resora prosvjete i zdravstva, kako bi objedinili potrebe osoba sa invaliditetom na jednom mjestu.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja će aktivno raditi na izradi Zakona o jedinstvenom tijelu vještačenja, kako bi osobama sa invaliditetom umjesto sa principom "milosrđa" prišli sa konceptom punog poštovanja prava, gdje ćemo osobe sa inavaliditetom posmatrati primarno kao subjekte prava, a invaliditet kao socijalni fenomen. Svakako, nijedna odluka koja se tiče osoba sa invaliditetom ne može biti donijeta bez njih samih, pa će ovo biti vodilja u mom radu.

Samo uz napore svih resora, uključujući i relevantne organizacije osoba sa invaliditetom, možemo krenuti u proces obezbjeđivanja samostalnog života za svaku osobu sa invaliditetom u Crnoj Gori.

Kao ministarka rada i socijalnog staranja, koristiću svoju poziciju da država Crna Gora osobama sa invaliditetom obezbijedi život bez barijera i poštovanje primarnih ljudskih prava u punom smislu, vodeći se time da invaliditet nije lična karakteristika, već skup barijera u društvu za koje smo svi mi odgovorni, jer tek onog momenta kada se budemo borili za prava drugih ljudi, možemo očekivati bezrezervno poštovanje i naših prava.


Naida Nišić, ministarka rada i socijalnog staranja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?