Ministar Gutić u Parlamentu: Očekujemo usvajanje izmjena Zakona o PIO do kraja godine

U skladu sa Zaključkom Skupštine Crne Gore, sa Sedme sjednice Drugog redovnog zasijedanja u 2023. godini, kojim je zadužena Vlada Crne Gore da predloži dalju dinamiku povećanja penzija, sa posebnim osvrtom na povećanje iznosa penzija korisnicima srazmjernih penzija, formirana je Radna grupa u cilju pripreme analiza neophodnih za rješavanje ovih pitanja, naročito pitanja korisnika srazmjernih penzija,

kazao je ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić odgovarajući u Parlamentu na poslaničko pitanje poslanika Miloša Konatara zašto još nije riješeno pitanje minimalnih penzija za penzionere sa srazmjernim penzijama.

Ministar je kazao da je u cilju pripreme pomenutih analiza Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore radio na prikupljanju podataka o korisnicima srazmjernih penzija koje taj fond isplaćuje u Crnoj Gori u ukupnom iznosu do 450,00 EUR-a, odnosno podatke o zbirnom iznosu penzije ostvarene u Crnoj Gori i u državi/državama sa kojima Crna Gora primjenjuje bilaterelne sporazume o socijalnom osiguranju.

Kako je za preciznu analizu fiskalnog uticaja, izmjene zakona na budžet države, bilo neophodno pribaviti podatke o visini penzija iz svih država sa kojima Crna Gora ima zaključen sporazum o socijalnom osiguranju, to je Radna grupa nakon dostavljanja pomenutih podataka pristupila izradi nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji se trenutno nalazi u završnoj fazi, naveo je ministar Gutić.

Kada je riječ o dodacima za djecu, ministar je kazao da je Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti članom 56 propisano usklađivanje materijalnih naknada iz dječje zaštite polugodišnje na osnovu podataka iz predhodnog polugodišta u procentu koji predstavlja zbir polovine procenta rasta troškova života i polovine procenta rasta zarada.

Kada je riječ o dodacima za djecu usklađivanje je propisano za korisnike dodatka za djecu koji to pravo ostvaruju po socijalno zaštitnim kategorijama (korisnici, materijalnog obezbjeđenja, dodatka za njegu i pomoć, lične invalidnine i bez roditeljskog staranja) dok za dodatak za djecu za ostalu djecu usklađivanje nije propisano i kao takvo zakonsko rješenje je usvojeno u Skupštini Crne Gore, precizirao je Gutić.

On je dodao da navedeno pravo ta kategorija djece ostvaruje bez ikakvih uslova u pogledu prihoda i imovine roditelja, a takođe nemaju ni obavezu redovnog školovanja, kao što imaju djeca koja to pravo ostvaruju po socijalno zaštićenim kriterijumima.

Ministar je kazao da djece koja ostvaruju pravo bez socijalno zaštitnih kriterijuma ima oko 120.000 za koje pravo se mjesečno izdvaja oko 3.800.000 eura, dok djece koja to pravo ostvaruju po socijalno zaštitnim kriterijumima ima oko 11.000 za koje potrebe se mjesečno izdvaja oko 664.000 eura.

U narednom periodu, kako je rekao, planirano je donošenje novog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti kojom prilikom će se između ostalog preispitati visina i način usklađivanja materijalnih davanja iz socijalne i dječje zaštite.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?