Ministarka Nišić se sastala sa predstavnicama Međunarodne organizacije za migracije (IOM)

Objavljeno: 21.03.2024. 12:30 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić sastala se sa predstavnicama Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u Crnoj Gori.


Sastanak predstavlja značajan korak ka unaprjeđenju politike radnih migracija i regulisanja dozvola za boravak i rad stranaca u Crnoj Gori.

Tokom sastanka, učesnici su razmijenili dragocena iskustva i perspektive u vezi sa migracionim procesima, kao i najbolje prakse u oblasti regulisanja prava i obaveza migranata. Naglašena je važnost saradnje između državnih institucija i međunarodnih organizacija u cilju obezbjeđivanja adekvatne zaštite prava migranata i stvaranja uslova za njihovu integraciju u društvo.

Ministarka Nišić se sastala sa predstavnicama Međunarodne organizacije za migracije  (IOM)

Ministarka je istakla posvećenost u obezbjeđivanju pravne sigurnosti i zaštite prava stranih radnika, kao i promovisanju regularnih migracionih tokova. U tom kontekstu, razmatrani su konkretni koraci za unaprjeđenje administrativnih procedura i efikasnije izdavanje dozvola za boravak i rad stranaca, uz istovremeno očuvanje nacionalnih interesa i potreba tržišta rada.

"Vlada Crne Gore je u decembru 2023. godine donijela Odluku o utvrđivanju godišnjeg broja dozvola za privremeni boravak i rad stranaca za 2024. godinu. Navedena odluka donijeta je na prijedlog Ministarstva rada i socijalnog staranja, uz prethodno pribavljena mišljenja Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, organa državne uprave nadležnih za pojedine djelatnosti za koje se utvrđuje godišnja kvota i Socijalnog savjeta, u skladu sa Zakonom o strancima. Ovom odlukom utvrđena je godišnja kvota dozvola za privremeni boravak i rad stranaca za 2024. godinu u ukupnom broju od 28.988 dozvola. Iz navedenog broja, izdvojeno je 5.000 dozvola za privremeni boravak i rad stranaca, koje Ministarstvo rada i socijalnog staranja, može dodatno rasporediti za pojedine namjene, u skladu sa potrebama tržišta rada na zahtjev Zavoda za zapošljavanje Crne Gore. Najviše dozvola opredijeljeno je za djelatnosti: građevinarstvo, usluge smještaja i ishrane i ostale uslužne djelatnosti”, navela je Nišić.
Međunarodna organizacija za migracije izrazila je spremnost da pruži podršku Crnoj Gori u implementaciji preporuka i aktivnosti koje proizilaze iz sastanka, kao i dalje jačanje saradnje u oblasti migracija i integracije.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja će nastaviti da bude aktivno uključeno u procese unaprjeđenja migracione politike i nastaviće da pruža svoj doprinos stvaranju inkluzivnog i održivog okruženja za sve migrante u Crnoj Gori.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?