Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava organizovalo konsultacije sa djecom

Objavljeno: 25.10.2021. 09:37

Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava organizovalo konsultacije sa djecom u cilju doprinosa izradi nove Strategije Savjeta Evrope za prava djeteta (2022-2027)

Upravni odbor za prava djeteta Savjeta Evrope (CDENF) pokrenuo je inicijativu za pripremu buduće Strategije Savjeta Evrope za prava djeteta (2022-2027), gdje je Crna Gora prepoznata kao jedna od 10 država članica Savjeta Evrope koje će svojim učešćem doprinijeti izradi Strategije.

U periodu od 13-15. oktobra održan je četvrti plenarni sastanak CDENF, na kojem su djeca imala priliku da učestvuju u predstavljanju izvještaja svake nacionalne delegacije kao i da odgovaraju na pitanja koja je CDENF pripremio za djecu vezano za iskustvo sa održanih konsultacija. Na pomenutom sastanku djeca su predstavila probleme koje je potrebno hitno riješiti, moguće mjere koje treba preduzeti u cilju rješavanja navedenih problema kao i načine na koje djeca mogu biti uključena. Kroz ovaj proces konsultacija obuhvaćeno je ukupno 220 evropske djece. Na ovaj način osiguraće se da nova Strategija razmotri i adresira glavne izazove sa kojima se djeca suočavaju, kao i da se čuje i uvaži glas djece, posebno kada je u pitanju donošenje odluka koje ih se tiču.

Komitet za prava djeteta Savjeta Evrope sačinio je kratku verziju izvještaja (u prilogu) o konsultacijama održanim sa djecom u 10 država članica (Belgija, Bugarska, Finska, Francuska, Grčka, Italija, Crna Gora, Portugal, Slovačka Republika i Španija). Ovaj izvještaj pruža opšti pregled procesa konsultacija sa djecom radi informisanja o razvoju Strategije Savjeta Evrope za prava djeteta 2022-2027, kojom koordinira Defence for Children International Italia. Ovaj izveštaj ima za cilj da Upravnom odboru za prava djeteta pruži sažetu kompilaciju pristupa, metodologije, primjene i rezultata konsultacija sa djecom. Kratki izvještaj predstavlja preliminarni radni dokument koji će se dalje razvijati i dorađivati. Kompletan izvještaj o procesu konsultacija sa djecom oko izrade nove Strategije Savjeta Evrope za prava djeteta (2022-2027) biće podnijet u decembru 2021.

Nakon uspješno završenih konsultacija, cijeneći doprinos djece izradi nove Strategije, 5. oktobra 2021. godine, u prostorijama Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava djeci su uručeni sertifikati za davanje doprinosa Procesu konsultacija za djecu u cilju informisanja o predstojećoj Strategiji Savjeta Evrope za prava djeteta (2022-2027).

Ministarstvo pravde ljudskih i manjinskih prava, kroz resornu Direkciju za antidiskriminacione politike, još od oktobra 2020. godine aktivno učestvuje u pripremama za izradu nove Strategije Savjeta Evrope za prava djeteta (2022-2027). U skladu sa tim, u periodu od 21. do 24. juna, u ime delegacije Crne Gore, predstavnice Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, Milica Rajković i Larisa Lukačević održale su konsultacije sa 17 djece u cilju doprinosa izradi nove Strategije Savjeta Evrope za prava djeteta 2022-2027. godine.

Od ukupnog broja djece formirane su dvije grupe, iz različitih društvenih kategorija, uključujući i djecu koja pripadaju ranjivim kategorijama (djeca pripadnici manjinskih naroda i drugih nacionalnih manjina, djeca sa smetnjama u razvoju i sl.),  uzrasta od 11-18 godina. U okviru tako heterogene grupe obavljene su konsultacije na jednu od prioritetnih oblasti iz Strategije Savjeta Evrope za prava djeteta - „Jednake mogućnosti i socijalna inkluzija za svu djecu“.

Zahvalnost za saradnju i za delegiranje djece dugujemo Instituciji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore i Mreži zlatnih savjetnika, NVO Centar za prava djeteta, NVO Savez udruženja roditelja djece i omladine sa teškoćama u razvoju 'Naša inicijativa' Podgorica, NVU Djeca Crne Gore, Dnevnom centru za djecu sa smetnjama u razvoju i lica sa invaliditetom Pljevlja i LGBTIQ Asocijaciji Queer Montenegro.

Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava organizovalo konsultacije sa djecom u cilju doprinosa izradi nove Strategije Savjeta Evrope za prava djeteta (2022-2027)

Dokumenta

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?