- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Nauka u službi inovacija – prva panel diskusija ov...
Nauka u službi inovacija – prva panel diskusija ovogodišnjeg Festivala
U kontekstu ubrzanog tehnološkog razvoja i globalne konkurencije, pitanje kako nauka može efikasno služiti inovacijama izaziva sve veći interes širom svijeta.
Panelom "Nauka u službi inovacija", prvom panel diskusijom na ovogodišnjem Festivalu, imali smo za cilj da istražimo različite aspekte veze između nauke i inovacija koji će poslužiti kao platforma za dalju diskusiju i saradnju između različitih ciljnih grupa kako bi se unaprijedila uloga nauke u podršci inovacija i doprinijela ukupnom društveno-ekonomskom razvoju Crne Gore.
Događaj je održao na Ekonomskom fakultetu UCG i okupio je stručnjake iz različitih oblasti, akademsku zajednicu, predstavnike Vlade i privrede kako bi se razmotrilo na koji način nauka može biti ključna pokretačka snaga za unapređenje tehnološkog razvoja, konkurentnosti i ukupnog društvenog napretka.
Uvodna izlaganja na panelu dale su ministarka nauke i tehnološkog razvoja Biljana Šćepanović i prodekanka za nastavu na Ekonomskom fakultetu UCG Tamara Backović.
Naročita pažnja bila je posvećena identifikaciji ključnih izazova, prilika i potreba za unapređenje interakcije između donosilaca odluka, privrede i naučne zajednice u Crnoj Gori.
Kako bi nauka i inovacije ostvarile potpunu komplementarnost i išle "ruku pod ruku" u svrhu sveukuonog društvenog i ekonomskog razvoja Crne Gore, panelisti i prisutni su se saglasili da je neophodno insistirati na daljem jačanju sinergije svih aktera u sistemu nauke i inovacija i time kreirati podsticajno okruženje za saradnju nauke i privrede. Takođe, konstatovano je da je potrebno izmijeniti model finansiranja nauke i unaprijediti i upotpuniti model finansiranja inovacija, te uskladiti vremenski raspored instrumenata podrške i različite faze razvoja naučnoistraživačkih i inovativnih ideja, uz obezbjedjivanje kontinuiteta rasta finansiranja ovog sektora iz nacionalnog budžeta. Od velike važnosti je i institicionalizovanje mehanizama saradnje nauke i privrede i omogućavanje jedinstvene tačke ponude i potražnje u oba sektora, uz potenciranje značaja koncepta Otvorene nauke i Otvorenog pristupa. Učesnici panela su istakli da su hitno neophodne izmjene zakonskog okvira za intelektualnu svojinu i pravno definisanje odnosa nauke u privrede u ovom dijelu, uz fokus na sistemsko uređenje tehnološkog transfera, te da bi nauka doživjela svoj puni potencijal i imala šansu da doprinese tržištu, potrebno je izmijeniti i politiku univerziteta u dijelu tretiranja intelektualne svojine i podsticanja razvoja startapova i spinoffova koji nastaju u akademskoj zajednici kao rezultat naučnoistraživačkog rada i inovacione djelatnosti.
Panelisti na događaju su bili: mr Marijeta Barjaktarević-Lanzardi, direktorica direktorata za inovacije u MNTR; Saša Ivanović, menadžer programa u Fondu za inovacije Crne Gore; Alessia Pozzi, međunarodni konsultant za oblast nauke i inovacija; tim lider na projektu „Technical Assistance for Supporting the Implementation of S3“; prof. dr Božo Krstajić, Elektrotehnički fakultet UCG i Miloš Milošević, CEO, Fleka, dok je istim moderirala doc. dr Milena Lipovina-Božović sa Ekonomskog fakulteta UCG.