Ažurirano EFSA-ino uputstvo za procjenu bezbjednosti nove hrane

Objavljeno: 22.10.2024. 11:52 Autor: EFSA

Evropska komisija zadužila je EFSA-u da ažurira uputstvo o tome kako pripremiti i podnijeti zahtjeve za stavljanje nove hrane na tržište EU. Ova izmjena uključuje dva ključna dokumenta:

  1. Naučno uputstvo koje objašnjava koje naučne informacije podnosioci zahtjeva moraju dostaviti.
  2. Administrativno uputstvo koje pojašnjava sam proces podnošenja zahtjeva, a koji obrađuje tim za podršku.

Ova ažurirana uputstva primjenjivaće se na sve prijave nove hrane podnesene Evropskoj komisiji od februara 2025. godine.

Ø  Razlog za ažuriranje
Ažuriranje je sprovedeno kako bi se odrazile promjene u pravnom okviru EU za novu hranu, kao i najnovija dostignuća u istraživanju i inovacijama u prehrambenoj industriji. Brz razvoj industrije nove hrane zahtijeva ažuriranje procedura za procjenu bezbjednosti. EFSA je uočila sve veći broj prijava za različite vrste nove hrane, te su nove smjernice prilagođene da odgovore na te potrebe.

Iskustvo stečeno od stupanja na snagu regulative o novoj hrani iz 2018. godine omogućilo je EFSA-i da precizira definicije i zahtjeve za podacima, kako bi podnosioci mogli dostaviti kvalitetnije prijave. To bi, zauzvrat, trebalo dovesti do efikasnijeg procesa procjene rizika.

Sveukupno, nova uputstva pružaju više detalja, posebno u dijelu naučnih zahtjeva, gdje su uočene praznine u proteklih šest godina.

Ø  Informacije koje podnosioci zahtjeva moraju dostaviti
Naučno uputstvo objašnjava kako opisati i identifikovati novu hranu, zajedno s detaljima o proizvodnom procesu, sastavu, specifikacijama i predloženoj upotrebi. Podnosioci zahtjeva takođe moraju dostaviti podatke o očekivanoj potrošnji hrane, istoriji njene upotrebe, kao i bezbjednosne podatke, uključujući kako tijelo obrađuje hranu, toksikološke podatke, nutritivne vrijednosti i potencijalne alergene.

Administrativno uputstvo daje praktične korake za pripremu i podnošenje prijave.

Ø  Ubrzavanje procesa procjene
Iako EFSA ima rok od devet mjeseci za završetak svake procjene rizika, proces se zaustavlja ako su potrebne dodatne informacije od podnosioca zahtjeva. Ažurirana uputstva treba da olakšaju proces prijave time što jasno definišu zahtjeve i smanjuju šanse za nedostatak informacija.

Međutim, temeljitost je uvijek prioritet. Bezbjednost potrošača je ključna, i vrijeme potrebno za procjenu zavisi od složenosti i kvaliteta dostavljenih podataka. Evropska komisija i nacionalne vlasti EU donose konačne odluke o odobrenju i pravilima o plasmanu hrane na tržište.

Ø  Uključivanje zainteresovanih strana
Tokom procesa ažuriranja, EFSA je sprovela javne konsultacije, gdje je primila preko 700 komentara iz različitih sektora, uključujući akademsku zajednicu, potrošačke grupe, industriju, nevladine organizacije i širu javnost. Svi komentari i odgovori su javno dostupni kao aneks uz ažurirane smjernice.

EFSA je takođe organizovala naučni kolokvijum u maju 2023. godine, kako bi se razgovaralo o trenutnim trendovima u istraživanju hrane i osiguralo da metodologije za procjenu rizika ostanu efektivne.

Ø  Nova hrana dobijena iz ćelijske kulture
Nova uputstva odnose se na sve prijave nove hrane, uključujući i one za hranu i sastojke dobijene iz ćelijske kulture.

Ø  Smanjenje testiranja na životinjama
Cilj EFSA-e je minimiziranje testiranja na životinjama, u skladu sa širim planom EU za postepeno ukidanje tih metoda. Podnosiocima zahtjeva se preporučuje korišćenje validiranih alternativnih metoda kada god je to moguće. Ako su studije na životinjama neophodne, moraju biti u skladu sa EU standardima, a prije bilo kakvog in vivo istraživanja, podnosioci moraju sprovesti detaljan pregled dostupne literature.

Ø  Zaštita potrošača
EU ima jedne od najstrožijih standarda za bezbjednost hrane u svijetu. Uloga EFSA-e je da osigura da je nova hrana bezbjedna za konzumaciju u skladu sa predloženom upotrebom. Nakon završetka procjene rizika, Evropska komisija i nacionalne vlasti EU donose odluke o odobrenju i pravilima o plasmanu hrane na tržište, uključujući zahtjeve za označavanje.

Cilj EFSA-e je da obezbijedi da je sva nova hrana na tržištu bezbjedna i nutritivno pogodna.

Za više informacija o naučnim smjernicama, posjetite:

§  Naučne smjernice za odobravanje tradicionalne hrane iz trećih zemalja: https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/8966

§  Uputstvo o naučnim zahtjevima za prijavu nove hrane: https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/8961

§  Naučne smjernice o procjeni bezbjednosti i relativne bioraspoloživosti novih izvora mikronutrijenata: https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/8946

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?