Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Obilježen Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve Holokausta

Objavljeno: 30.07.2021. 12:30 Autor: Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava

U Crnogorskom narodnom pozorištu obilježen Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve Holokausta

U organizaciji Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava – Direkcije za inkluziju Roma i Egipćana u saradnji sa Crnogorskim narodnim pozorištem sinoć je obilježen 2. avgust, Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve Holokausta.

Događaj je okupio veliki broj zvanica, među kojima su bili ministri u Vladi Crne Gore, predsjednici klubova poslanika Skupštine Crne Gore, predstavnici diplomatsko-konzularnih predstavništava koja djeluju u Crnoj Gori, predstavnici savjeta manjinskih naroda u Crnoj Gori, predstavnici međunarodnih organizacija u Crnoj Gori, predstavnici nevladinih organizacija, građani i mediji.

U dvočasovnom programu prikazan je film o stradanjima Roma i Sinta u Holokaustu kao i digitalna izložba fotografija, nakon čega je nastupila operska pjevačica (sopran) Nataša Tasić Knežević  i pijanista Saša Knežević iz Beograda.

O značaju Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve Holokausta govorili su: Dr Dritan Abazović - potpredsjednik Vlade Crne Gore i ambasadorka Oana Kristina Popa - šefica Delegacije EU u Crnoj Gori.

Potpredsjednik Vlade Crne Gore, dr Dritan Abazović u svom obraćanju je između ostalog naglasio da će inkluzija Roma biti značajnija nego što je bila i da će oni naći svoje mjesto pod suncem Crne Gore, kao i ostali građani u našoj državi. Napomenuo je da je to naša obaveza i dužnost, zagarantovana Ustavom, a ne dobra volja pojedinca ili institucije.

Šefica Delegacije EU u Crnoj Gori, ambasadorka Oana Kristina Popa je u svom obraćanju između ostalog navela da bi prepoznavanje diskriminacije protiv Roma trebalo da postavi osnovu za promjenu stavova i vrijednosti u glavnim tokovima društva i posljedično unaprijedi sprovođenje propisa i politika. Kao primjer je navela da obrazovanje o genocidu nad Romima može suzbiti govor mržnje i diskriminaciju u školama, kao i da je potrebno da ljudi razumiju korijen problema kako bi razumjeli zašto je ono što rade pogrešno i neprihvatljivo.

Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava

Galerija

gallery.media[0].alt
1/2
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?