Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Obuka PSC inspektora korak ka članstvu u Pariškom memorandumu

Objavljeno: 31.03.2023. 11:33 Autor: Ministarstvo kapitalnih investicija

Crna Gora je na dobrom putu da pristupi punopravnom članstvu u Pariškom memorandumu. Pristupanjem Pariškom emorandumu ispunili bismo jedno od glavnih mjerila za zatvaranje poglavlja 14 u procesu pristupanja Evropskoj uniji.

Pariski memorandum predstavlja izuzetno važan instrument koji ima za cilj ujednačavanje i koordinaciju inspekcijskih postupaka u lukama zemalja članica. Države potpisnice Memoranduma su se obavezale da organizuju jedinstven sistem kontrole stranih brodova, kako bi se zadovoljili standardi sigurnosti na moru, zaštita morske okoline kao i radni i životni uslovi posade na brodovima. Države su dužne da se međusobno savjetuju, sarađuju i razmjenjuju informacije.

Crnogorska delegacija predvođena generalnim direktorom Direktorata za inspekcijske poslove Mirsadom Ćatovićem, boravila je u radnoj posjeti Lisabonu. U toku obuke vođeni su razgovori sa sekretarom Pariškog memoranduma Maartenom Vlagom , kao i sa predstavnikom Evropske agencije za pomorsku sigurnost Mikaelom Kheki koji su zaduženi za praćenje Crne Gore u njenom procesu napredovanja ka punopravnom članstvu. Obukom su obuhvaćeni svi segmenti inspekcijske procedure, primjena modernih softwerskih rešenja u nadzoru, relevantnih konvencija, kao i primjene novih tehnologija u vršenju inspekcijskog nadzora.

Obuka PSC inspektora korak ka članstvu u Pariškom memorandumu

Pristupanjem Memorandumu, inspekcijski nadzor sigurnosti plovidbe u Crnoj Gori biće podignut na veći nivo čime će se doprinijeti da se smanji broj uplovljavanja brodova u vode Crne Gore koji ne zadovoljavaju sigurnosnie standarde. Naši inspektori sigurnosti plovidbe biće povezani sa inspekcijskim službama u drugim evropskim zemljama, a pregledi će se obavljati koristeći iste procedure, istu bazu podataka, iste zapisnike i ostale formulare. Stvaranjem ovako ujednačenog i koordiniranog postupka kontrole brodova, povećava se stepen sigurnosti i bezbijednosti plovidbe i zaštite životne sredine kao i radnih i životnih uslova članova posade, a inspektori će na osim što će imati uvid u prethodne preglede i njihove rezultate, izbjeći nepotrebne ponovne preglede.

Uspješan završetak ove edukacije je preduslov da bi naša država postala punopravna članica Pariškog memoranduma , krovne pomorske institucije u inspekcijskom nadzoru stranih brodova.

,,Poslednjeg dana organizovan je završni test znanja, kao i dodjela sertifikata o završenoj obuci. S obzirom da su stečeni svi neophodni preduslovi, očekujemo da će, na provom narednom zasijedanju Port State Control komiteta, koji će se održati u Sloveniji, Upravni odbpor Pariškog memoranduma donijeti odluku o punopravnom članstvu Crne Gore u toj organizaciji'' istakao je generalni direktor Direktorata za inspekcijske poslove u Ministarstvu kapitalnih investicija Mirsad Ćatović.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?