- Vlada Crne Gore
Ministarstvo dijaspore Održan Biznis forum “Crna Gora kao filmska destina...
Održan Biznis forum “Crna Gora kao filmska destinacija”
U sklopu manifestacije Dani dijaspore – iseljenika 2024, danas je u Podgorici održan Biznis forum pod nazivom “Crna Gora kao filmska destinacija”. Forum je okupio istaknute predstavnike filmske industrije, kulturne radnike i članove dijaspore sa ciljem promocije Crne Gore kao atraktivne destinacije za filmsku produkciju.
Panel diskusija obuhvatila je sljedeće teme:
1. “Potencijali Crne Gore i njene dijaspore kroz filmsko stvaralaštvo’’
- Alejandro Suđić, pisac, direktor i producent u filmskoj industriji, Sula Entertainment Meksiko, istakao je značaj angažovanja dijaspore u promociji Crne Gore kroz filmsku umjetnost. Suđić je naglasio da Crna Gora, uz pravu tehnologiju i podršku, može postati atraktivna filmska destinacija. Takođe je predstavio svoj projekat dokumentarne serije o crnogorskoj dijaspori u Latinskoj Americi. Ovaj projekt ima za cilj povezivanje crnogorske dijaspore i promociju kulturne baštine kroz filmsku umjetnost.
2. “Crna Gora kroz prizmu fotografije“
- Milosh Deretich, profesionalni fotograf, karikaturista i filmski amater iz Argentine, naglasio je jedinstvenu ljepotu crnogorskih pejzaža kao idealnu pozadinu za filmske projekte. Istakao je da Crna Gora ima specifičnu vizualnu privlačnost koja je različita od drugih destinacija.
3. “Filmski arhiv kao baza kinematografske baštine i podataka u predstavljanju Crne Gore kao filmske destinacije”
- Pavle Simonović, direktor Crnogorske Kinoteke, osvrnuo se na važnost očuvanja filmske baštine i njenog korišćenja u promociji zemlje. Istakao je da su prvi snimci stranih produkcija u Crnoj Gori inspirativni i da predstavljaju važan dio istorije crnogorske kinematografije.
“Istorijat filmskog centra; Prednosti snimanja u Crnoj Gori’’
- Aleksandra Božović, direktorica Filmskog centra Crne Gore, govorila je o istorijatu i aktivnostima centra, te o prednostima koje Crna Gora nudi kao filmska destinacija. Iako Crna Gora trenutno nije konkurentna u regionu po pitanju "cash rebate" programa, Božović je istakla da postoji prostor za poboljšanje i da je u planu unapređenje ovih podsticaja kako bi zemlja postala atraktivnija za strane produkcije.
5. “Institucionalni okviri u filmskoj industriji”
- Dragana Kaženegra Stanišić, državna sekretarka u Ministarstvu kulture i medija, predstavila je institucionalne okvire i podršku koju ministarstvo pruža filmskoj djelatnosti. Kaženegra Stanišić je istakla razvoj kinematografije kroz digitalizaciju bioskopa i najavila nove programe i akcioni plan za period 2025-2029.
6. “Značaj crnogorskih filmova za dijasporu Crne Gore”
- Nikola Vukčević, reditelj, producent i ko-scenarista, vanredni profesor Filmske i TV režije na FDU Cetinje, UCG, naglasio je značaj filmske produkcije za povezivanje dijaspore sa maticom. Vukčević smatra da film ima moćnu ulogu u očuvanju kulture i identiteta crnogorskih iseljenika i njihovih potomaka.
Izjava predsjednika NVO "Svjetski savez dijaspore i iseljenika iz Crne Gore"
Tokom diskusije nakon izlaganja panelista, prof. dr Muamer Kalić, predsjednik NVO "Svjetski savez dijaspore i iseljenika iz Crne Gore", istakao je važnost kulture, posebno kinematografije, kao ključnog segmenta za dijasporu, ne samo u poslovnom kontekstu. “Nikola Vukčević je vrlo jasno objasnio na koji način treba da se odvija interakcija crnogorskih institucija sa dijasporom iz Crne Gore. Mi iz dijaspore smo godinama insistirali na formiranju Ministarstva dijaspore, tako da smo ovu vijest primili sa oduševljenjem i ogromnim entuzijazmom. Veliki su potencijali pred nama, a želja da uspijemo u budućim projektima i ostanemo u stalnom kontaktu je izuzetno jaka.”
Nakon panel diskusije, učesnici su imali priliku postavljati pitanja panelistima, čime se otvorila dinamična diskusija o budućnosti filmske industrije u Crnoj Gori. Zaključeno je da je neophodno jačati institucionalnu podršku, unaprijediti promociju Crne Gore kao filmske destinacije i intenzivirati saradnju sa dijasporom.
Ovaj događaj pružio je jedinstvenu platformu za razmjenu ideja i iskustava, naglašavajući potencijale Crne Gore u filmskoj industriji i važnost dijaspore u promociji crnogorske kulture.