Održan okrugli sto o tekstu Nacrta strategije prevencije i zaštite djece od nasilja 2024-2028

Objavljeno: 10.06.2024. 11:15 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Danas je u prostorijama Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu održan okrugli sto u okviru Programa javne rasprave o tekstu Nacrta strategije prevencije i zaštite djece od nasilja za period 2024-2028. godine s ciljem unapređenja ovog strateškog dokumenta.

Okruglom stolu prisustvovali su stručnjaci iz različitih oblasti, uključujući socijalne radnike, predstavnike nevladinih organizacija, kao i predstavnike relevantnih državnih institucija. Cilj okruglog stola bio je da se kroz konstruktivnu diskusiju dođe do najboljih rješenja i predloga koji će doprinijeti unapređenju zaštite djece od nasilja u Crnoj Gori.

Učesnici su istakli ključne aspekte koje je potrebno dodatno razmotriti kako bi se obezbijedila efikasna implementacija Strategije prevencije i zaštite djece od nasilja za period 2024-2028. Poseban fokus stavljen je na preventivne mjere, edukaciju stručnog kadra, kao i na jačanje međuresorne saradnje.

Ispred Direktorata za socijalno staranje i dječju zaštitu u Ministarstvu rada i socijalnog staranja prisutnima se obratila generalna direktorica Mersida Aljićević i istakla,

Prilikom implementacije Strategije za period 2024-2028. godine, Crna Gora će nastojati da ostvari sinergiju sa politikama i akcijama Evropske unije za borbu protiv nasilja nad djecom, imajući u vidu Strategiju EU o pravima djeteta (za period 2021-2024.), Strategiju EU za djelotvorniju borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece, kao i Strategiju SE za prava djeteta za period 2022-2027. godine.

Strategija predviđa uspostavljanje koordinisanog i dosljednog načina da se na nacionalnom nivou unaprijedi prevencija i pruži bolji odgovor na sve oblike nasilja nad djecom u svim okruženjima, te da će se to postići kroz unapređenje implementacije zakonodavnog okvira, usluga  socijalne i dječje zaštite, boljeg odgovora sektora pravosuđa, sistema obrazovanja i zdravstva i  mijenjanjem društvenih normi koje odobravaju nasilje nad  djecom i negiraju djeci status nosilaca ljudskih prava. 

Strategija ima opštu svrhu da pruži stratešku viziju koja opisuje putanju promjena, predlaže paket intervencija zasnovanih na čvrstim pokazateljima i artikuliše lanac rezultata, kako na planu prevencije nasilja tako i na planu unapređenja sistemskog odgovora na nasilje kada do njega dođe, čime će se unaprijediti kvalitet života djece žrtava nasilja, zaključila je Aljićević.

Na kraju, uz zahvalnost svim učesnicima na njihovom doprinosu i konstruktivnim predlozima kao i UNICEF-u na svesrdnoj podršci na izradi ovog dokumenta, prisutni su pozvani da aktivno učestvuju u raspravi i doprinesu svojim znanjem i iskustvom kako bi konačna verzija Strategije i Akcionog plana bila što sveobuhvatnija i efikasnija.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?