- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Održan okrugli sto sa zainteresovanim stranama u c...
Održan okrugli sto sa zainteresovanim stranama u cilju pripreme Programa ekonomskih reformi 2024-2026
Ministarstvo finansija (MF), uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, organizovalo je okrugli sto sa zainteresovanim stranama, u okviru projekta „Jačanje transparentnog i odgovornog upravljanja javnim finansijama u Crnoj Gori“, koji finansira Ministarstvo finansija Republike Slovačke.
Cilj okruglog stola bio je da se približi Program ekonomskih reformi, metodologija izrade Programa, kao i očekivanja Evropske komisije od Crne Gore u tom kontekstu.
Program ekonomskih reformi (PER) za Crnu Goru je najvažniji dokument u ekonomskom dijalogu Crne Gore sa Evropskom komisijom i važan je u procesu praćenja napretka zemlje u ispunjenju ekonomskih – kopenhaških kriterijuma za članstvo u EU. Vlada Crne Gore, kroz PER ima zadatak da mjere ekonomske politike gradi na ključnim razvojnim prioritetima definisanim najvažnijim strateškim dokumentima, kao i preporukama Evropske komisije.
Na okruglom stolu detaljno je predstavljen proces izrade Programa ekonomskih reformi 2024-2026 (PER 2024-2026), u kontekstu dijaloga o ekonomskom upravljanju sa EU i kako da zainteresovane strane najbolje doprinesu izradi ovogodišnjeg PER-a.
Doprinos zainteresovanih strana u izradi ovogodišnjeg PER-a ogleda se u:
- analizi prepreka konkurentnosti, inkluzivnom rastu i ključnim izazovima;
- učešću u izvještavanju o implementaciji zajedničkih smjernica EU i Crne Gore o politikama za PER i o implementaciji reformskih mjera iz prethodnih godina;
- identifikaciji, prioritizaciji i formulaciji ključnih reformi, naročito onih koje podržavaju oporavak.
Konstatovano je da metodologiju za izradu PER-a 2024-2026 karakterišu suštinske promjene u odnosu na one iz prethodne godine. Poglavlje o strukturnim reformama sadrži tri ključne reformske oblasti: konkurentnost; održivost i otpornost; ljudski kapital i socijalne politike. U okviru tri ključne oblasti, nalazi se 12 podoblasti koje su ekvivalentne nekadašnjim 13 oblasti PER-a iz prethodnih nekoliko godina. Ove godine Evropska komisija očekuje 6 strukturnih reformi umjesto dosadašnjih 20.
Nakon pripreme Nacrta programa, biće organizovana javna rasprava u decembru 2023. godine, kako bi se moglo konkretnije diskutovati o samom nacrtu odnosno strukturnim mjerama koje budu pripremljene.
Na kraju, po završetku javnog poziva, Radna grupa za izradu PER-a će sagledati i obraditi sve predloge i sugestije koje budu upućene od strane zainteresovane javnosti.
Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici Saveza sindikata Crne Gore, Unije slobodnih sindikata, Delegacije EU u Crnoj Gori, Privredne komore, UNICEF-a, Instituta za strateške studije i projekcije, Instituta alternativa, Fidelity consulting, Svjetske banke u Crnoj Gori, Ambasade Njemačke, Unije poslodavaca, Uprave za statistiku, Državne revizorske institucije, kao i Glavni grad Podgorica, opštine Andrijevica, Tuzi, Zeta, Bar, Ulcinj, te resornih ministarstava u Vladi Crne Gore i drugi.
Predlozi i sugestije mogu se dostavljati na e-mail adresu ivana.radojicic@mif.gov.me, najkasnije do 15. novembra 2023. godine.