Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održan Regionalni sastanak za Evropu i centralnu Aziju u organizaciji Sekretarijata međunarodne konvencije o zaštiti bilja (IPPC)

Objavljeno: 04.09.2023. 13:00 Autor: Ministarstvo poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede

Regionalni sastanak za Evropu i centralnu Aziju koji organizuje Sekretarijat međunarodne konvencije o zaštiti bilja (IPPC) u saradnji sa regionalnom kancelarijom Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO REU), Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore kao i Evropske i mediteranske organizacije za zaštitu bilja (EPPO), otvoren je danas, u hotelu Hilton u Podgorici.

Tema sastanka je “Zdravlje bilja za zaštitu životne sredine”.

IPPC REGIONALNI SASTANAK ZA EVROPU I CENTRALNU AZIJU

Ispred Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, prisutnima se obratio ministar Vladimir Joković. On je izrazio zadovoljstvo što je Crna Gora domćin jednom od najznačajnijih događaja u oblasti zaštite bilja za region Evrope i Centralne Azije.

Joković je istakao važnost očuvanja biljnih resursa, koje je od esencijalnog značaja za život na zemlji, te da poljoprivredna proizvodnja, čiju osnovu čini biljna proizvodnja, ima veliki udio u ukupnim privrednim djelatnostima.

Zadatak poljoprivredne proizvodnje nije samo proizvodnja dovoljnih količina hrane i hrane za životinje, već i da ta hrana bude visokokvalitetna, zdravstveno bezbjedna i proizvedena uz brigu i očuvanje životne sredine. U tom dijelu, fitosanitarna politika prestavlja veoma bitnu podršku sigurnoj i bezbjednoj proizvodnji hrane biljnog porijekla.

G. Joković je dodao da Crna Gora cijeni napore i brojne mjere koje preduzima Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih Nacija – FAO, a koje za cilj imaju obezbjeđivanje koordinisane i efikasne aktivnosti na prevenciji i kontroli širenja štetnih organizama na globalnom nivou, sa težnjom da se smanji njihov negativni uticaji na zdravlje bilja i poljoprivredu, a time i na zdravlje ljudi, ekonomiju i životnu sredinu.

Uvjeren sam da će ovaj događaj doprinijeti razvoju fitosanitarnog sektora u Crnoj Gori, kao i jačanju regionalne saradnje, zaključio je Joković.

Međunarodna konvencija o zaštiti bilja (IPPC) je međuvladin ugovor koji je potpisalo preko 180 zemalja, u cilju zaštite svjetskih biljnih resursa od unošenja i širenja štetnih organizama bilja i promovisanja bezbjedne trgovine biljem i biljnim proizvodima.

Konvencija je priznata Sporazumom Svjetske trgovinske organizacije (STO) kao međunarodno tijelo za postavljanje standarda za zdravlje bilja i jedna je od „Tri sestre“, priznate Sporazumom Svjetske trgovinske organizacije o sanitarnim i fitosanitarnim mjerama (SPS), zajedno sa Komisijom za standarde bezbjednosti hrane i Svjetskom organizacijom za zdravlje životinja (OIE).

Regionalni sastanci su prioritetna aktivnost u okviru IPPC jer obezbjeđuju razmjenu iskustava i jačanje saradnje na regionalnom nivou, što doprinosi i razvoju nacionalnih fitosanitarnih kapaciteta.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?