Održan seminar pod pokroviteljstvom WIPO-a: Podrška inovacijama i kreativnosti u Crnoj Gori

Objavljeno: 29.11.2023. 10:11 Autor: Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija

Pod pokroviteljstvom Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO), Ministarstvo ekonomskog razvoja je juče organizovalo seminar na temu "Podrška inovacijama i kreativnosti u Crnoj Gori". Ovom prilikom je prezentovana i Strategija intelektualne svojine Crne Gore za period 2023-2026, sa Akcionim planom za 2023. godinu.

Seminar je otvorila Jasna Vujović, generalna direktorica Direktorata za unutrašnje tržište i konkurenciju, koja je istakla da Strategija intelektualne svojine Crne Gore za period 2023-2026 predstavlja detaljnu analizu postojećeg stanja u oblasti intelektualne svojine u Crnoj Gori, identifikuje ključne izazove i kroz prateći akcioni plan daje set mjera i aktivnosti koje je neophodno preduzeti radi daljeg unapređenja stanja u ovoj oblasti. Ona je posebno naglasila da je Strategija u značajnom dijelu proistekla iz obaveze realizacije aktivnosti u postupku pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, a posvećenost svih institucija koje su bile uključene u njenu izradu predstavlja garant njene efikasne implementacije.

WIPO seminar - 28.11.2023, hotel Hilton, Podgorica

O stategiji su govorili i profesor Slobodan Marković, jedan od najistaknutijih strucnjaka u oblasti intelektualne svojine iz regiona kao i Jelena Knežević, šefica Odsjeka za autorsko i srodna prava u Direkciji za intelektualnu svojinu.

Pored prezentovanja nove strategije tema današnjeg seminara je bila “Podrška inovacijama i kreativnosti u Crnoj Gori”, što u određenom obimu korespondira sa temom Svjetskog dana intelektualne svojine za 2024. godinu – Intelektualna svojina i ciljevi održivog razvoja: Izgradnja naše zajedničke budućnosti uz inovacije i kreativnost.

Aleksandra Mugoša, v.d generalne direktorice Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost  je prisutnima predstavila razvoj sistema inovacija u Crnoj Gori, od samih  početaka ovog relativno mladog sistema i sve faze kroz koje je prošao što u zakonodavnom, strateškom i programskom pogledu, što u dijelu diferenciranja svih aktera i njihovih uloga, pa sve do kreiranja naprednih šema podrške u skladu sa trendovima u EU i svijetu. Ističući ulogu inovacionih infrastruktura u ostvarivanju saradnje između nauke i privrede, dala je i detaljan prikaz uloge i značaja predstoječće Kancelarije za tehnološki razvoj, od koje se očekuje da doprinese zrelosti i zaokruži crnogorski inovacioni ekosistem i ponudi platformu u kojoj će zaštita prava intelektualne svojine, zajedno sa nizom drugih ključnih tema dobiti pažnju koju zaslužuje.

Na datu temu govorili su i gospodin Habip Asana, direktora sektora za razvijene i drzave u tranziciji iz WIPO-a, kao i gospodin Ryzard Frelek, te referentni stručnjaci iz ove oblasti u Crnoj Gori, dr Bojana Femić Radosavović, direktorica Fonda za inovacije Crne Gore, prof.dr Milena Đukanović sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?