- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Održan seminar pod pokroviteljstvom WIPO-a: Podrš...
Održan seminar pod pokroviteljstvom WIPO-a: Podrška inovacijama i kreativnosti u Crnoj Gori
Pod pokroviteljstvom Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO), Ministarstvo ekonomskog razvoja je juče organizovalo seminar na temu "Podrška inovacijama i kreativnosti u Crnoj Gori". Ovom prilikom je prezentovana i Strategija intelektualne svojine Crne Gore za period 2023-2026, sa Akcionim planom za 2023. godinu.
Seminar je otvorila Jasna Vujović, generalna direktorica Direktorata za unutrašnje tržište i konkurenciju, koja je istakla da Strategija intelektualne svojine Crne Gore za period 2023-2026 predstavlja detaljnu analizu postojećeg stanja u oblasti intelektualne svojine u Crnoj Gori, identifikuje ključne izazove i kroz prateći akcioni plan daje set mjera i aktivnosti koje je neophodno preduzeti radi daljeg unapređenja stanja u ovoj oblasti. Ona je posebno naglasila da je Strategija u značajnom dijelu proistekla iz obaveze realizacije aktivnosti u postupku pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, a posvećenost svih institucija koje su bile uključene u njenu izradu predstavlja garant njene efikasne implementacije.
O stategiji su govorili i profesor Slobodan Marković, jedan od najistaknutijih strucnjaka u oblasti intelektualne svojine iz regiona kao i Jelena Knežević, šefica Odsjeka za autorsko i srodna prava u Direkciji za intelektualnu svojinu.
Pored prezentovanja nove strategije tema današnjeg seminara je bila “Podrška inovacijama i kreativnosti u Crnoj Gori”, što u određenom obimu korespondira sa temom Svjetskog dana intelektualne svojine za 2024. godinu – Intelektualna svojina i ciljevi održivog razvoja: Izgradnja naše zajedničke budućnosti uz inovacije i kreativnost.
Aleksandra Mugoša, v.d generalne direktorice Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost je prisutnima predstavila razvoj sistema inovacija u Crnoj Gori, od samih početaka ovog relativno mladog sistema i sve faze kroz koje je prošao što u zakonodavnom, strateškom i programskom pogledu, što u dijelu diferenciranja svih aktera i njihovih uloga, pa sve do kreiranja naprednih šema podrške u skladu sa trendovima u EU i svijetu. Ističući ulogu inovacionih infrastruktura u ostvarivanju saradnje između nauke i privrede, dala je i detaljan prikaz uloge i značaja predstoječće Kancelarije za tehnološki razvoj, od koje se očekuje da doprinese zrelosti i zaokruži crnogorski inovacioni ekosistem i ponudi platformu u kojoj će zaštita prava intelektualne svojine, zajedno sa nizom drugih ključnih tema dobiti pažnju koju zaslužuje.
Na datu temu govorili su i gospodin Habip Asana, direktora sektora za razvijene i drzave u tranziciji iz WIPO-a, kao i gospodin Ryzard Frelek, te referentni stručnjaci iz ove oblasti u Crnoj Gori, dr Bojana Femić Radosavović, direktorica Fonda za inovacije Crne Gore, prof.dr Milena Đukanović sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.