- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Održana sedma sjednica Odbora za međunarodne odnos...
Održana sedma sjednica Odbora za međunarodne odnose i iseljenike
Sedma sjednica Odbora za međunarodne odnose i iseljenike održana je danas, a ispred Ministarstva ekonomskog razvoja učešće je uzela Jelena Janković-Kostić, v.d. generalne direktorice Direktorata za trgovinsku saradnju i ekonomske odnose sa inostranstvom.
Na sastanku je bilo riječi o Predlogu zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola 6 o trgovini uslugama Sporazuma o izmjeni i pristupanju centralnoevropskom sporazumu o slobodnoj trgovini koji ima za cilj da razvija i širi saradnju s tendencijom postizanja postepene liberalizacije i međusobnog otvaranja tržišta usluga, u kontekstu evropskih integracija i uzimajući u obzir relevantne odredbe Opšteg sporazuma o trgovini uslugama (GATS) Svjetske trgovinske organizacije (STO) i obaveze koje su Strane – članice STO preuzele u okviru GATS-a.
Janković-Kostić je kazala da nije moguće zamisliti dalji razvoj i unapređenje trgovinske i ekonomske saradnje bez uspostavljenog adekvatnog pravnog okvira za pristup tržištu usluga, uklanjanja postojećih ograničenja i pojednostavljivanja administrativnih procedura, posebno ako se uzme u obzir da 60-70% BDP-a čine usluge.
Primjena propisa omogućiće crnogorskim pružaocima usluga plasman svojih usluga na tržištu CEFTA Strana bilo kroz prekogranično pružanje usluga, komercijalno prisustvo ili privremeni ulazak i boravak fizičkih lica u poslovne svrhe. Takođe, rješenja će uticati na same potrošače kroz mogućnost korišćenja usluga u inostranstvu, odnosno u CEFTA Stranama.
Predlog zakona o potvrđivanju Dodatnog protokola 6 o trgovini uslugama Sporazuma o izmjeni i pristupanju centralnoevropskom sporazumu o slobodnoj trgovini, pored navedenog, uticaće na povećanje mobilnosti visokokvalifikovane radne snage kroz definisane mjere u pogledu ulaska i privremenog boravka na teritoriji CEFTA Strana ključnog osoblja, pripravnika visokoškolaca, prodavaca usluga, pružalaca ugovornih usluga, nezavisnih stručnjaka i posjetilaca sa kratkotrajnim boravkom u poslovne svrhe, a predstavlja i pravni osnov za međusobno priznavanje kvalifikacija, intra-regulatornu saradnju i uspostavljanje dijaloga u oblasti elektronske trgovine.
Druga tačka dnevnog reda odnosila se na Predlog zakona o potvrđivanju Protokola I Sporazuma o slobodnoj trgovini između Crne Gore i Turske i Protokola III o trgovini uslugama Sporazuma o slobodnoj trgovini između Crne Gore i Republike Turske.
Pregovori o izmjenama i dopunama Sporazuma o slobodnoj trgovini između Crne Gore i Republike Turske rezultirali su revidiranjem postojećeg Protokola I (koji se odnosi na pritup tržištu roba) kako bi se uključile dodatne koncesije za poljoprivredu i u tom smislu lista je značajno proširena u odnosu na aktuelni Sporazum. Dodatno, usvojen je i Protokol III o trgovini uslugama imajući u vidu da usluge nijesu bile obuhvaćene Sporazumom.
“Zbog sve većeg značaja trgovine uslugama, pokrenuta je inicijativa za otvaranje pregovora o liberalizaciji trgovine uslugama, u skladu sa članom 13 aktuelnog Sporazuma. Ovo je posebno važno imajući u vidu da je struktura crnogorskog izvoza sve više orijentisana na izvoz usluga. Obim usluga raste iz godine u godinu te Crna Gora u ovoj oblasti konstantno ostvaruje suficit, “ kazala je Janković-Kostić i dodala da trgovina