Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana završna Javna rasprava o Nacrtu zakona o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije

Objavljeno: 25.11.2022. 13:52 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, u saradnji sa Savjetom Evrope je dana 24.11. 2022. godine u Pljevljima održalo završnu Javnu raspravu o Nacrtu zakona o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije.

Uvodnu riječ na Javnoj raspravi imali su: mr Irena Varagić-predsjednica Radne grupe za izradu Nacrta zakona o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije, Siniša Bjeković- Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Angela Longo-predstavnica Savjeta Evrope i Milorad Marković-konsultant Savjeta Evrope, koji su prisutne upoznali sa tekstom Nacrta zakona.

Javnoj raspravi prisustvovali su predstavnici/e državnih institucija i Savjeta Evrope, Institucije Zaštitnika, nevladinog sektora i predstavnici Ženskog fudbalskog kluba „Breznica“.

Predstavnica Ministarstva ljudskih i manjinskih prava mr Irena Varagić istakla je značaj Nacrta novog zakona o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije, koji će zadovoljiti sve evropske antidiskriminacione standarde i pružiti kvalitetnu zaštitu od diskriminacije svakom građaninu/ki Crne Gore, a koji ujedno predstavlja i jedno od završnih mjerila za zatvaranje Pregovaračkog poglavlja 19-Socijalna politika i zapošljavanje.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, g-din Siniša Bjeković, istakao je značaj zakonskih rješenja kojima je napravljena jasna razlika između oblika, područja i osnova diskriminacije. Naglasio je da je u Nacrtu zakona prepoznata intersekcijska diskriminacija, kao teži oblik diskriminacije, dok sami Nacrt u njegovom nazivu ukazuje na opredijeljenost da se ne samo zabranjuje diskriminacija i pokreću mehanizmi zaštite, već i da se štiti i promoviše jednakost, kao ustavna kategorija i podsticaj da se diskriminacija prevenira.

Prisutni će svoje sugestije, primjedbe i komentare na predloženi tekst Nacrta zakona dostaviti i u pismenoj formi, u predviđenom roku u skladu sa Uredbom o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona („Službeni list Crne Gore“, broj  12/12 ), zaključno sa 2. decembrom 2022. godine. Nakon 15 dana od isteka roka za održavanje Javne rasprave, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava će objaviti Izvještaj sa Javne rasprave na internet stranici Ministarstva i portalu e-uprave.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?