Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održane političke konsultacije o evroatlantskoj saradnji između ministarstava vanjskih poslova Crne Gore i BiH

Objavljeno: 20.04.2021. 13:15

Od strateške važnosti je održati viziju evropske budućnosti Zapadnog Balkana i njegovu evropsku i evroatlantsku orijentaciju - ocijenjeno je danas u Sarajevu tokom političkih konsultacija između ministarstava vanjskih poslova Crne Gore i BiH.

Delegaciju Crne Gore predvodili su državni sekretar u Ministarstvu vanjskih poslova, ambasador Ljubomir Mišurović, generalni direktor za NATO i politiku bezbjednosti Vladimir Vučinić i direktorica Direkcije za NATO Dragana Vešović. Na čelu delegacije BiH bio je zamjenik ministrice vanjskih poslova i predsjedavajući Komisije za saradnju s NATO-om Bosne i Hercegovine Josip Brkić.

Državni sekretar Mišurović je prenio da je Crna Gora posvećena jačanju regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa i da posebnu pažnju posvećuje razmjeni iskustava i međusobnoj podršci država regiona u okviru evropskih i evroatlantskih integracija. Istakao je da su upravo ovi procesi snažan pokretač demokratskih reformi i osnov dugoročne stabilnosti i prosperiteta.

U fokusu konsultacija bila je saradnja u okviru evroatlantske agende i pružanje ekspertske i političke podrške BiH. Crnogorska delegacija je izrazila zadovoljstvo uslijed nedavno postignutog dogovora o formiranju Komisije za saradnju s NATO-om, što bi trebalo da doprinese bržem ispunjavanju obaveza iz Programa reformi koji obuhvata politička i ekonomska, odbrambena i bezbjednosna, kao i pravna pitanja.

Razmijenjena su iskustva iz procesa pristupanja, naročito u pogledu javne diplomatije, partnerskih instrumenata saradnje, jačanja otpornosti, bezbjednosnih regionalnih inicijativa i dr. Bilo je riječi i o regionalnim i globalnim političkim i bezbjednosnim kretanjima.

Zajednički je ocijenjeno da ovakav vid konsultacija umnogome pomaže efikasnijoj razmjeni iskustava i primjera dobre prakse, čime se doprinosi napretku u sprovođenju reformi u okviru evropskih i evroatlantskih integracija.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?