Održani Veterinarski dani u Sutomoru

Objavljeno: 30.05.2024. 11:23 Autor: UBHVFP

Đaković: Ključni činilac bezbjednosti hrane je veterina i veterinarski sistem

Veterinarski dani Crne Gore održani su od 23. do 26. maja 2024. godine u hotelu Sato u Sutomoru, a radi se o veoma značajnom skupu koji se duži niz godina organizuje u našoj zemlji. Veterinarski dani su prilika za razmjenu iskustava sa kolegama iz regiona, sticanje novih znanja od doktora veterinarske medicine koji se bave naučnim radom. Pored predavača iz Crne Gore, prisustvovali su i predavači iz svih okolnih država, ali i iz nekih zemalja Evropske unije.

Organizator i domaćin ovog događaja je Veterinarska komora Crne Gore, a suorganizatori Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Direktor Veterinarske komore Crne Gore Ranko Savić kazao je da je suština ovog skupa upoznavanje novih kolega, razmjena iskustava, ali i razmatranje noviteta u veterinarskoj praksi.

„Predavanja se tiču epizootiološke situacije u Crnoj Gori, kakvo je stanje u 2023, kakvo će biti stanje u 2024. godini, od čega treba da strepimo, za šta da se spremimo, da se pripreme stručni timovi da bi se odmah reagovalo u slučaju pojave raznih zaraznih bolesti. Teme su ozbiljne - akutne intervencije u abdominalnoj hirurgiji, zatim upotreba hormona  za malu praksu za pse i mačke, endoskopija digestivnog trakta kod  pasa i mačaka, ishrana životinja prije i poslije teljenja, problemi u reprodukciji poslije teljenja, zdravo držanje stada i teme o bezbjednosti hrane i pojava novih virusa kod divljih svinja u Srbiji“, kazao je Savić.

Ispred Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove prisustvovao je direktor Vladimir Đaković sa saradnicima. Đaković je u svom govoru na skupu  istakao da Crna Gora ima mali veterinarski sistem i da je jako bitno da isprati sve one trendove koji su prisutni makar u regionu, a i malo šire.

„Pored predavača za veterinu, ovdje dolaze i predavači koji se baziraju na bezbjednost hrane životinjskog porijekla, i to što čujemo može biti korisno, kako ljudima iz Veterinarske komore koji su na terenu , tako i službenicima Uprave, da čujemo kako to drugi ljudi rade, što će nam vjerovatno koristiti u nekom budućem periodu. Naši veterinari se uglavnom školuju u zemljama regiona i ovom prilikom želim da se zahvalim na tome što svoja znanja prenosite mladim studentima. Veterinari, i prijatelji iz ostalih država regiona, uvijek smo rado vaši gosti , kao i vi što ste naši gosti.  Zahvaljujem vam se što svaki put i u svakoj situaciji pomognete veterinarskom sistemu Crne Gore. Veterinarski sistem Crne Gore je naravno mali sistem i onakav kakav je, odolijeva brojnim izazovima“, kazao je u obraćanju prisutnima Đaković.

Kako je naveo, bezbjednost hrane je nešto čemu svi težimo.

„Crna Gora kao država teži da proizvede što više hrane i da bude što manje uvozno zavisna, a prvi i ključni činilac bezbjednosti hrane je veterina i veterinarski sistem. Zbog toga se Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove svojim programima mjera trudi da u saradnji sa veterinarskim sistemom svojim građanima omogući bezbjedniju hranu , odnosno hranu koja je za naše građane na tržištu sigurnija i bezbjednija. Na taj način smo i ove godine kroz podizanje nekih vrijednosti veterinarskih mjera, kroz uvođenje novih programa, potrudili se da meso, makar iz domaće proizvodnje, ali i ono iz uvoza na našem tržištu bude sigurnije, ali i da ispoštujemo sve ono što je EU stavila ispred nas kao ciljeve, i mlijeko, da uskladimo sve one uslove mlijeka kako bi se moglo naći na evropskom tržištu“, kazao je Đaković.

Direktor Direktorata za poljoprivredu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Miroslav Cimbaljević najavio je podršku i budućim doagađajima vezanim za ovu oblast.

 „Ministarstvo prepoznaje sve manifestacije i sve ono gdje može da se vrši transfer znanja i dodatne edukacije u dijelu veterinarskih nauka i snažno će i u narednom periodu te manifestacije podržavati. U narednom periodu ćemo se kao Ministarstvo snažno zalagati da budžet koji se izdvaja preko Uprave za bezbjednost hrane bude na značajno većem nivou, a takođe ono što nam je plan je da u narednom periodu preko međunarodnih projekata u mjeri mogućeg obezbijedimo sredstva kako bi uslovi za rad naših veterinara u Crnoj Gori bili što bolji“, kazao je Cimbaljević.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/8
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?