Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održiva plava ekonomija predstavlja veliki potencijal u Crnoj Gori

Objavljeno: 02.03.2023. 11:04 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma

Prekogranična konferencija na temu plave ekonomije i klastera plavog rasta okupila je veliki broj učesnika koji dolaze iz naučno-istraživačke i akademske zajednice, državnog i nevladinog sektora, kao i predstavnike partenrskih institucija iz Italije i Albanije. Konferenciju je otvorila Ivana Janković Mijanović, v.d. generalne direktorice Direktorata za evropske integracije i EU fondove.

Konferenicja plavi klaster

Tom prilikom, Janković Mijanović kazala je da konferencija predstavlja odličnu priliku za umrežavanje aktera plave ekonomije kako u Crnoj Gori, tako i na regionalnom nivou, povezivanjem „plavih projekata“ kroz razmjenu informacija i dobrih praksi, kako bi se, prije svega, osigurala održivost projektnih rezultata i postavili dobri temelji za buduće akcije u pravcu razvoja oblasti plave ekonomije. S tim u vezi, neophodno je da zajednički sagledamo razvojne potencijale i potrebe, da osnažimo klastersko povezivanje, prije svega u turizmu, ribarstvu i marikulturi i pomorskom saobraćaju i da zajedničkom saradnjom privrede, nauke i Vlade definišemo jasne smjernice za budući razvoj plave ekonomije, da integrišemo principe plave ekonomije u različite stimulativne programe podrške uekonomskim sektorima u kojima je moguće podsticati plavi rast.

Naš apsolutni prioritet predstavlja buduća modernizacija i aktivan razvoj širokog spektara industrije. Povećanje energetske efikasnosti i korišćenje obnovljivih izvora energije, u cilju postizanja održivog razvoja, uz razvijenu poljoprivredu, ribarstvo i turizam i sinergiju između različitih aktera su ozbiljni zadaci koji su pred svima nama“, kazala je Janković Mijanović.

Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma je u cilju unapređenja uslova za uspostavljanje povoljnog poslovnog ambijenta za poslovanje crnogorskih privrednika odlučilo da iskoristi zamah, preuzme rizik, i kreiranjem strateškog okvira cirkularne tranzicije do 2030. stvori uslove za ekonomski oporavak i bude ključni faktor ekonomske sjutrašnjice i izgradnje novih vrijednosti gdje principi plave ekonomije moraju biti obuhvaćeni ovim okvirom.

Svjesni smo da bez privrednog rasta nema uslova za stvaranje novih radnih mjesta. Kako bi ostvarili dalji održivi ekonomski rast i uspješno ostvarili zacrtane ciljeve, moramo ostati na „zelenom“ i „plavom“ putu“, istakla je Janković Mijanović.

Prisutnima se takođe obratila Olivera Blagojević Popović, v.d. generalne direktorice Direktorata za investicije i razvoj konkurentnosti u turizmu i tom prilikom istakla da nautički turizam u Crnoj Gori sve više dobija na značaju, kao nova vrijednost turističke ponude. Crna Gora se pozicionirala kao destinacija koja, uz veliko prirodno bogatstvo i značajno kulturno-istorijsko nasljeđe, ima potencijal da postane prepoznatljiv centar nautičkog turizma.

„Crna Gora je u proteklom periodu ubrzanog turističkog razvoja prepoznala značaj ulaganja u visokokvalitetnu turističku ponudu i razvoj ovog vida turizma, koji predstavlja novu razvojnu šansu za potpuniju valorizaciju evidentnih potencijala Crne Gore, sa značajnim unapređenjem nivoa kvaliteta ponude i usluga u svim postojećim marinama. U prethodnom periodu, kroz različite razvojne dokumente, definisano je strateško planiranje i gradnja znatnog broja savremenih marina, na koji način se Crna Gora može pozicionirati kao prepoznatljivi centar nautičkog turizma. Turisti u sve većem broju stižu morem, pa kruzing turizam postaje osnova za razvoj cjelogodišnjeg turističkog proizvoda, tj. značajno smanjenje sezonalnosti i povećanje turističkog prihoda“, kazala je Blagojević Popović.

U okviru panela posvećenom predstavljanju Nacionalne strategije za cirkularnu tranziciju,  generalna direktorica Direktorata za unapređenje konkurentnosti, Olivera Vukajlović je kazala da je Vlada Crne Gore posvećena ostvarivanju ekonomskog razvoja koji će biti pravičan i zasnovan na dobrom upravljanju, znanju i inovacijama, podstaknutprojektima zelene tranzicije i digitalne ekonomije, čime će se omogućiti uvođenje novih procesa poslovanja i lakše prilagođavanje novim tržišnim okolnostima. Jedan od odgovora jeste i sprovođenje ozbiljnih sistemskih reformi, dajući fokus na dva ključna mehanizma za ubrzanje i to cirkularnu tranziciju i zelenu transformaciju.

„S tim u vezi, upravo kroz Nacionalnu Strategiju cirkularne tranzicije težimo stvaranju međunarodno konkurentne ekonomije bazirane na integrisanom, održivom, inkluzivnom i pametnom razvoju, a koja osigurava kvalitet života svojim građankama i građanima, uspostavljajući progresivnu platformu rasta povoljnu za domaće tržište i preduzeća“ istakla je Vukajlović.

U okviru panel diskusija, učesnici su naglasili da održiva plava ekonomija predstavlja veliki potencijal u Crnoj Gori uz potrebu da se ekonomski rast izbalansira sa ekološkom održivošću. Plava ekonomija može da pruži mogućnosti za ekonomski rast, otvaranje novih radnih mesta i održivi razvoj, ali se pažnja posebno mora posvetiti zaštiti životne sredine. Takođe, istaknut je značaj saradnje između Vlade, privrede, akademske zajednice i civilnog društva u cilju promovisanja održive plave ekonomije u Crnoj Gori, kao i potrebu za planiranjem i sprovođenjem politika koji podržavaju održive prakse, uz dodatno ulaganje u nove tehnologije.

Organizacija konferencije je podržana u okviru projekta Smart Adria Blue Growth, koji se implementira i finansira iz programa prekogranične saradnje Italija-Albanija-Crna Gora.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?