- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Ojačane strukture za upravljanje EU fondovima
Ojačane strukture za upravljanje EU fondovima
Završen projekat “Jačanje kapaciteta Direktorata za upravljačku strukturu za samostalno upravljanje sredstvima pretpristupne podrške Evropske unije (tzv. IPA)”
U Podgorici je obilježen završetak uspješnog projekta za jačanje kapaciteta Direktorata za upravljačku strukturu za efikasno upravljanje IPA pretpristupnim fondovima Evropske unije. Projekat, koji je EU finansirala sa 300 hiljada eura, je značajno unaprijedio znanje zaposlenih kako u Direktoratu, tako i u drugim relevantnim tijelima uključenim u samostalno upravljanje IPA sredstvima.
Govoreći na zatvaranju projekta šef sektora za saradnju u EU Delegaciji, Ingve Engstrom, istakao je da su jake strukture koje upravljaju EU fondovima ključne za efikasno i djelotvorno korištenje pomoći EU, prije, a posebno nakon ulaska u EU.
„Sredstva za Crnu Goru će se značajno povećati kada postane država članica, a građanima Crne Gore donijeti brojne opipljive koristi. Zadovoljstvo nam je što je naša podrška kroz projekat doprinijela poboljšanju vještina, procedura i međusobnoj razmjeni najboljih praksi sa državama članicama EU, čime je značajno poboljšano uspješno upravljanje EU fondovima od strane Crne Gore“, rekao je Engstrom.
„Velika posvećenost Direktorata za upravljačku strukturu i projektnog tima, kroz blisku saradnju sa predstavnicima Delegacije Evropske unije i Ministarstvom finansija - CFCU, kao Ugovornog tijela, doveli su do uspješne realizacije i završetka svih projektnih aktivnosti i postizanja odličnih rezultata. Znanje i kapaciteti Direktorata za upravljačku strukturu, ali i ostalih tijela koja čine sastavni dio sistema samostalnog upravljanja IPA sredstvima su ojačani, nova znanja i iskustva su stečena a procedure poboljšane.“ kazala je generalna direktorica Direktorata za upravljačku strukturu, Anja Amidžić.
Projekat je trajao 22 mjeseca tokom kojih su projektni tim i Direktorat za upravljačku strukturu zajedno sproveli niz aktivnosti. Organizovano je 50 treniga i radionica o samostalnom upravljanju IPA sredstvima, radilo sa na unaprijeđenju i revidiranju procedura i upoznavanju sa zahtjevima EU u vezi Poglavlja 22 „Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata“.
Kroz studijske posjete koje su organizovane u okviru projekta, a tokom kojih su posjećene nadležne institucije u Hrvatskoj, Slovačkoj i Češkoj, uključeni u projekat upoznali su sa strukturama i načinom sprovođenja programa koji se finansiraju iz EU sredstava u državama članicama. Razmjena iskustava dobra je priprema za novu finansijsku perspektivu 2021-2027 ( IPA III) i podrška strateškom cilju Vlade za punopravno članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji.