- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Ovorena izložba o grofu Savi Vladislaviću u Herce...
Ovorena izložba o grofu Savi Vladislaviću u Herceg Novom
Sinoć je u foajeu Dvorane Park u Herceg Novom upriličeno svečano otvaranje izložbe o grofu Savi Vladislaviću Raguzinskom, diplomati cara Petra Velikog koji je formirao rusku spoljnu obavještajnu službu, razgraničio rusko i kinesko carstvo, aktivno učestvovao u vojnim operacijama Ruskog carstva i realizovao potpisivanje mira sa Turskom. Ova izložba organizovana je od strane crkvene opštine topaljsko-hercegnovske uz pokroviteljstvo Uprave za saradnju s dijasporom, Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije i podršku Opštine Herceg Novi i Generalnog konzulata Republike Srbije u Herceg Novom. Izložbu je otvorio direktor Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujon, a na svečanosti su govorili koordinatorka za kulturu u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, Dobrila Vlahović, potpredsjednik Opštine Herceg Novi, Mirko Mustur, arhijerejski namjesnik hercegnovski otac, Obren Jovanović i diplomata Darko Tanasković.
Uvijek noseći otadžbinu u srcu, Sava Vladislavić je obnovio srpsko školstvo, šaljući iz Rusije u Sremske Karlovce prve učitelje i udžbenike. Formirao je balkansku politiku Ruske Imperije, što je rezultovalo oslobođenjem od osmanske okupacije nepun vijek kasnije.Pomagao je crkve i manastire širom srpskih zemalja, a svojim pokroviteljstvom mnogim umjetnicima zadužio je svjetsku kulturu. Najveći kompozitor epohe u kojoj je živio, Antonio Vivaldi, posvetio mu je jednu od svojih opera.
Izložba sa detaljnom prezentacijom brojnih dokumenata, slika, crteža, artefakata iz Riznice crkve Svetog Spasa u Herceg Novom koji svjedoče o impozantnom životnom putu, djelu i zavještanju grofa Save Vladislavića Raguzinskog prvi put je predstavljena publici u Crnoj Gori.
Prije zvaničnog otvaranja izložbe, od 18 časova u crkvi Svetog Spasa na Toploj održao se parastos grofu Savi Vladislaviću, nakon čega su delegacije položile vijenac na njegovom spomeniku ispred crkvene porte.
Koordinatorka za kulturu u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, Dobrila Vlahović je u svom izlaganju istakla da život i djelo grofa Save Vladislavića Raguzinkog predstavljaju jednu od najupečatljivijih biografija koja i danas zbunjuje kako svojom prostorno-geografskom tako i intelektualno-duhovnom razuđenošću.
„Bez obzira na visoke poslove u velikom carstvu, zbog kakvih su neke naše značajne ličnosti na velikim dvorovima gubile vezu sa svojim postojbinama, kod Save Vladislavića uvijek je postojala visoka svijest o svom porijeklu i rodu iz kog je potekao. Što je najvažnije, ta svijest uveliko je nadilazila privatno patriotsko osjećanje, ona je uporno pokretala urođenu pragmatičnost grofa Raguzinskog, ostavljajući našoj istoriji konkretne dokaze o njegovom angažovanju za svoju naciju i Južne Slovene“, izkavila je Vlahović podsjećajući da na istorijske činjenice koje govore da je Sava Vladislavić, svjestan važnosti očuvanja duhovnih temelja srpskog naroda u smutnom i teškom vremenu XVIII vijeka slao sveštene stvari i crkvene knjige brojnim našim duhovnim ognjištima na kojima se plamenje pravoslavlja održavalo u mraku osmanske vladavine.
„Ono što je danas posebno bitno, a što ova izložba i svetkovina mogu pokrenuti, jeste novo promišljanje života i djela Save Vladislavića u kontekstu naših današnjih protivurečja. U savremenoj diplomatiji i politici sve slabije funkcionišu oni fini mehanizmi i taktičnost, njih je uveliko zamjenilo ono što bi se moglo nazvati iznuđena rješenja. Kada se osvrenemo na rad Save Vladislavića na tim poljima, otkrivamo jednu osobenu suptilnost i vještinu u kretanju po zamršenim stazama diplomatije i politike, zahvaljujući čemu nam njegova dostignuća danas i te kako mogu biti putokaz za prevazilaženje naših aktualnih izazova, kako onih društveno-političkih tako i onih koji se tiču kulture i duhovnosti“, zaključila je Vlahović.