Patent

PATENT

Patent je isključivo pravo koje država dodjeljuje za pronalazak koji je:

- nov (pronalazak je nov ako nije sadržan u stanju tehnike);
- ima inventivni nivo (pronalazak ima inventivni nivo ako za stručnjaka iz odgovarajuće oblasti ne proizilazi, na očigledan način, iz stanja tehnike);
- industrijski primjenljiv (pronalazak je industrijski primjenljiv ako se predmet pronalaska može proizvesti ili upotrijebiti u bilo kojoj grani industrije i poljoprivredi).

Predmet pronalaska koji se štiti patentom može biti proizvod (kao npr. uređaj, supstanca, kompozicija) ili postupak.

Predmet pronalaska koji se štiti patentom može se odnositi i na:

1) proizvod koji se sastoji od biološkog materijala ili koji sadrži biološki materijal;
2) postupak kojim je biološki materijal proizveden, obrađen ili korišćen;
3) biološki materijal koji je izolovan iz prirodne sredine ili je proizveden tehničkim postupkom, iako je prethodno postojao u prirodi.

Patentom se ne mogu štititi:

1) otkrića, naučne teorije i matematičke metode;
2) estetske kreacije;
3) planovi, pravila i postupci za obavljanje intelektualnih djelatnosti, za igranje igara ili za obavljanje poslova;
4) programi računara;
5) prikazivanje informacija.

U Crnoj Gori pronalasci se štite patentom prema odredbama Zakona o patentima (“Službeni list CG”, br. 42/15, 2/17, 146/21, 3/23 i 84/24), dok je Pravilnikom o sadržini registara, prijava i drugih podnesaka, načinu podnošenja prijava i objavljivanju podataka u postupcima pravne zaštite pronalazaka ("Službeni list CG", broj 8/16) uređena bliža sadržina načina podnošenja i prilozi uz prijavu patenta, način sastavljanja pojedinih dijelova prijave patenta i podaci od značaja za deponovanje biološkog materijala, sadržina i oblik isprave o patentu i patentnog spisa, sadržina podataka koji se objavljuju u službenom glasilu, kao i druga pitanja od značaja za pravnu zaštitu pronalazaka.

Patent traje 20 godina od datuma podnošenja prijave patenta, pod uslovom da su plaćene propisane takse za održavanje prava.

Patent je teritorijalno pravo i važi unutar geografskih granica države u kojoj je priznat. 

POSTUPAK ZA PRIZNANJE PATENTA

Postupak za priznanja patenta pokreće se podnošenjem prijave Ministarstvu ekonomskog razvoja. Prijava se podnosi u pisanom obliku, u dva primjerka, na crnogorskom jeziku, u prostorijama Direkcije za intelektualnu svojinu ili putem pošte (adresa Bul. Svetog Petra Cetinjskog broj 147, 81 000 Podgorica).

Prijava za priznanje patenta mora da sadrži sljedeće djelove i oni treba da budu izloženi po navedenom redosljedu:

1. zahtjev za priznanje patenta (Obrazac P-1)
2. opis pronalaska (pronalazak mora biti opisan potpuno i jasno, tako da ga stručnjak iz odgovarajuće oblasti može izvesti);
3. jedan ili više zahtjeva za zaštitu pronalaska patentom - patentne zahtjeve (patentnim zahtjevima određuje se predmet čija se zaštita traži. Oni moraju biti jasni, sažeti i u potpunosti podržani opisom pronalaska);
4. nacrt na koji se pozivaju opis i zahtjevi, u odgovarajućem slučaju;
5. apstrakt (apstrakt je kratak sadržaj suštine pronalaska, koji služi isključivo za tehničko informisanje).

Uz patentnu prijavu podnosi se i sljedeće:

1. dokaz o uplati propisane administrativne takse;
2. izjava pronalazača u slučaju da ne želi biti naveden u prijavi;
3. punomoćje za zastupanje, ako se prijava podnosi putem zastupnika (koje je obavezno kada prijavu patenta podnosi strano pravno i fizičko lice).
4. izjava o zajedničkom predstavniku u slučaju više podnosilaca.

Za bliže detalje o način podnošenja, prilozima uz prijavu patenta i načinu sastavljanja pojedinih djelova prijave patenta upućujemo Vas na čl. 10, 11, 12, 13,14, 15, 16, 17 i 18 pomenutog  Pravilnika o sadržini registara, prijava i drugih podnesaka, načinu podnošenja prijava i objavljivanju podataka u postupcima pravne zaštite pronalazaka.

Administrativna taksa za podnošenje nacionalne prijave za priznanje patenta je 50,00€ do 10 patentnih zahtjeva, a za svaki sljedeći patentni zahtjev preko 10 patentnih zahtjeva - 2,00€. Račun za uplatu administrativnih taksi je: 832-3161910-97.

DOKAZIVANJE PATENTIBILNOSTI (suštinsko ispitivanje)

Nosilac patenta dužan je da, najkasnije do isteka devete godine važenja patenta, dostavi pisani dokaz da je pronalazak patentibilan, odnosno da je nov, inovativan i industrijki primenljiv i plati propisanu administrativnu taksu. Ako nosilac patenta ne dostavi pisani dokaz, patent prestaje da postoji na dan isteka desete godine njegovog trajanja.

Pisanim dokazom smatraće se ovjereni prevod na crnogorski jezik patentnog spisa patenta priznatog za isti pronalazak u postupku suštinskog ispitivanja prijave patenta, koji sprovodi državni i međudržavni zavod u skladu sa Ugovorom o saradnji na području patenata, kao i drugi zavod, s kojim u trenutku podnošenja dokaza o patentibilnosti Ministarstvo ekonomskog razvoja ima potpisan ugovor o saradnji.

MEĐUNARODNA ZAŠTITA PATENTA

Pravna zaštita pronalaska van teritorije Crne Gore, može se ostvariti na tri načina:

- Preko nacionalnog sistema
- Preko PCT Sistema
- Preko sistema evropske prijave

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?