- Vlada Crne Gore
Ministarstvo vanjskih poslova Podrška Italije bržoj integraciji Zapadnog Balkana...
Podrška Italije bržoj integraciji Zapadnog Balkana u EU
Na marginama 78. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, održan je sastanak ministara vanjskih poslova država Zapadnog Balkana, Vlade Republike Hrvatske i Republike Slovenije, čiji je domaćin bio potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije Antonio Tajani.
Sastanak, održan danas, 18. septembra u Njujorku, nastavak je napora u okviru italijanske inicijative za sazivanjem redovnih periodičnih ministarskih sastanka i predstavlja posvećenost procesu pridruživanja država Zapadnog Balkana EU, putem dijaloga i saradnje, a u skladu sa obnovljenom i pojačanom pažnjom Republike Italije usmjerenom na region. Prvi susret u ovom formatu organizovan je u Rimu 3. aprila ove godine, uz učešće predsjednika Vlade i rukovodioca radom Ministarstva vanjskih poslova Dritana Abazovića.
Na današnjem sastanku su, osim domaćina, učestvovali prvi potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Republike Srbije Ivica Dačić, potpredsjednica Vlade i ministarka vanjskih poslova i dijaspore Republike Kosovo Donika Gervala-Švarc, ministar vanjskih poslova Republike Albanije Iglji Hasani, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, ministar vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić-Radman, ministarka vanjskih poslova Republike Slovenije Tanja Fajon, ministar vanjskih poslova Republike Sjeverne Makedonije Bujar Osmani i državni sekretar Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore Robert Markić. Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Republike Italije je govorio o spremnosti Italije za daljim unapređenjem brojnih vidova saradnje sa državama regiona, između ostalog u oblastima ekonomije, energetike, kritične infrastrukture, pravosuđa i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, o čemu je, kako je istakao, bilo riječi i tokom nedavne bilateralne posjete predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića Republici Italiji.
Kada je riječ o potrebi dinamiziranja procesa evropske integracije država Zapadnog Balkana, potpredsjednik Tajani je, između ostalog, govorio i o konkretnim modalitetima dalje razrade ove italijanske inicijative putem redovnog sazivanja sastanaka i konsultacija unutar ovog formata i drugih međunarodnih foruma, prvenstveno EU i UN.
Državni sekretar Markić je iskazao zahvalnost Vlade Crne Gore Republici Italiji za kontinuitet napora i posvećenosti što skorijem uspješnom okončanju procesa evropske integracije država Zapadnog Balkana. Istakao je punu posvećenost Crne Gore ispunjavanju neophodnih standarda u procesu pristupanja EU, kao sljedećem vanjskopolitičkom priotitetu Crne Gore. Imajući navedeno u vidu, posebno je istakao da će Vlada nastaviti da se, kao što je to i do sada bio slučaj, u potpunosti usklađuje sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU. Naglasio je spremnost Crne Gore da, kao i do sada, iskustva stečena u procesu evropske integracije dijeli sa državama regiona i drugim kandidatima za punopravno članstvo u EU.
U kontekstu globalnih izazova, koji neizbježno utiču na evropsku perspektivu Zapadnog Balkana, sastanak je bio prilika da Crna Gora još jednom osudi brutalnu, ničim izazvanu i neopravdanu agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu i iskaže punu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, kao i spremnost da nastavi sa pružanjem svih vidova pomoći i podrške, kako bilateralno, tako i u okviru regionalnih i globalnih, multilateralnih foruma.
Tokom sastanka je, u ime Vlade Crne Gore, odato priznanje za kontinuiranu posvećenost Republike Hrvatske i Republike Slovenije konkretizaciji evropske perspektive Zapadnog Balkana i država pojedinačno, kao i intenziviranje strateškog dijaloga sa EU, što je bio i jedan od uspješno realizovanih ciljeva, postavljenih na početku crnogorskog predsjedavanja Procesu saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP).
Zajednički je iskazana zahvalnost Republici Italiji na spremnosti da, djelujući proaktivno, na konkretnom primjeru i u praksi, iskaže svoju posvećenost Zapadnom Balkanu, kao regionu od svog strateškog vanjskopolitičkog značaja. Takođe, konstatovan je i nepodijeljen interes svih učesnika sastanka o strateškom značaju i potrebi daljeg jačanja stabilnosti na Zapadnom Balkanu, kao nužnom preduslovu za ekonomski i sveukupni prosperitet, te potpunu i suštinsku integraciju u porodicu demokratskih i razvijenih država Evrope.