- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Radna posjeta Republici Turskoj
Radna posjeta Republici Turskoj
Sekretarka Ministarstva finansija/Nacionalna ovlašćena službenica za finansijsko upravljanje sredstvima IPA fondova (NAO), Ana Raičević predvodi delegaciju koja boravi u radnoj posjeti Republici Turskoj, gdje su održani sastanci sa predstavnicima Ministarstva trezora i finansija - šefom Upravljačke strukture, gospodinom Ali Doğan i generalnim direktorom Centralne agencije za finansiranje i ugovaranje (CFCU), gospodinom Barbaros Köse. Crnogorska delegacija se susrela i sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i šumarstva – šefom Upravljačkog tijela, gospodinom Osman Yildiz i šefom Agencije za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju (ARDSI), gospodinom Ahmet Abdulah Antalije.
Crna Gora i Turska na evropskom putu koriste sredstva pretpristupne podrške u cilju sprovođenja reformi i usklađivanja sistema i institucija sa politikama i zakonodavstvom Evropske unije, a razmjena iskustava u pogledu povlačenja što većeg iznosa dostupnih sredstava, kako je zajednički konstatovano, od izuzetnog je značaja za uspjeh kompletnog procesa. CFCU Turske je istakao prednosti u pogledu osnivanja akademije za obuke u oblasti upravljanja EU fondovima, u cilju prenošenja dvadesetogodišnjeg iskustva, što je model koji Direktorat za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći Ministarstva finansija Crne Gore može inkorporirati u svoj sistem uzevši u obzir stečena znanja i izgrađene kapacitete.
Ministarstvo finansija Crne Gore posebnu pažnju posvećuje kontinuiranom jačanju ljudskih resursa u okviru IPA strukture, kao ključnog faktora razvoja, kroz napredne modele motivacione i politike zadržavanja stručnih kadrova, istakla je Raičević. Imajući u vidu nedavno povećanje zarada ekspertskom nivou u okviru javne administracije, višegodišnju primjenu Odluke o dodatku do 30% za IPA strukturu, kao i dalje otvaranje i jačanje mogućnosti edukacije i profesionalnog usavršavanja kadrova, Crna Gora je jedan od najboljih primjera u regionu.
Ključne poruke i zaključci sastanaka vodećih institucija u oblasti upravljanja IPA sredstvima usmjerene su na dalju saradnju ove dvije države, a sve u cilju jačanja sistema i razvijanja struktura. U tom svijetlu, Raičević je naglasila da kontinuitet kvalitetne implementacije projekata koji se finansiraju putem IPA-e doprinosi ubrzanju puta Crne Gore ka EU integracijama.
Imajući u vidu značaj IPARD programa za podršku i razvoj poljoprivrede, tokom sastanaka sa predstavnicima Upravljačkog tijela i Agencije za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju, prenijeta su pozitivna iskustva turskih kolega u sprovođenju sredstava, sa akcentom na aplikacionu fazu i obezbjeđivanje garancija za početak realizacije investicija.
Raičević je istakla da je Crna Gora kroz IPA II period stekla značajno iskustvo i iskoristila dostupna sredstva za reforme u oblastima demokratije, vladavine prava, ekonomije, socijale, zaštite životne sredine i poljoprivrede. Uspjeh na tom putu je prepoznat i od strane Evropske komisije, a u prilog tome govori iznos sredstva od oko 155 miliona eura podrške koji je povjeren Crnoj Gori na samostalno upravljanje za sedmogodišnji period 2014-2020, od čega je do sada ugovoreno oko 128 miliona eura (83%). Preostali iznos sredstava Crna Gora će absorbovati do kraja 2027. godine, u skladu sa propisanim pravilima i definisanim rokovima.
Raičević je informisala sagovornike da je uspješno samostalno upravljanje tokom IPA II perspektive doprinijelo dobijanju oko 150 miliona eura EU podrške koja će se realizovati u narednom periodu i dodatnih 50 miliona eura direktne budžetske podrške koja je usmjerena na unaprijeđenje energetske efikasnosti, reformu javne uprave i integrisano upravljanje granicom. Za malu administraciju kao što je crnogorska dobijena sredstva su izuzetno značajna i zato će, kroz sve pomenute mehanizme, posebna pažnja biti posvećena povlačenju što većeg iznosa dostupnih sredstava, zaključila je Raičević.