- Vlada Crne Gore
Poreska uprava Postupak zasnivanja radnog odnosa kod fizičkih lic...
Postupak zasnivanja radnog odnosa kod fizičkih lica koja se bave izdavanjem smještaja za potrebe održavanja prostorija i ostalih pomoćnih poslova
Zakonom radu ("Službeni list Crne Gore", br. 074/19 od 30.12.2019, 008/21 od 26.01.2021, 059/21 od 04.06.2021, 068/21 od 23.06.2021, 145/21 od 31.12.2021), kojim su uređena prava i obaveze zaposlenih iz radnog odnosa, odnosno po osnovu rada, način i postupak njihovog ostvarivanja, u članu 5 stav 1 tačka 1 i 3 date definicije zaposlenog lica i poslodavca, te istim propisano da:
- zaposleni predstavlja fizičko lice koje ima zasnovan radni odnos kod poslodavca, dok je
- poslodavac domaće ili strano, odnosno dio stranog pravnog lica ili fizičko lice kod kojeg zaposleni ima zasnovan radni odnos, odnosno kod kojeg je neko fizičko lice radno angažovano po nekom od osnova koji su predviđeni ovim zakonom.
Članom 29 stav 1 Zakona propisano je da se radni odnos zasniva zaključivanjem ugovora o radu i stupanjem na rad, dok je shodno članu 33 stav 1 Zakona poslodavac dužan da prijavi zaposlenog na obavezno socijalno osiguranje u skladu sa zakonom, sa danom stupanja na rad, i da prijavu preda nadležnom organu u roku od osam dana od dana stupanja na rad.
Nadalje, shodno članu 45 Zakona o radu, jedna od vrsta ugovora o radu koji poslodavaca shodno potrebama može da se zaključi jeste ugovor za obavljanje poslova u domaćinstvu.
Predmetnim ugovorom može da se ugovori isplata dijela zarade i u naturi, koja je pravična i razumna, koju ugovora zaposleni za sebe i u svoju korist, u cilju ostvarivanja socijalne sigurnosti.
Stavom 3 istog člana Zakona propisano je da ako zaposleni živi u smještajnoj jedinici domaćinstva u kojoj ima zaključen ugovor o radu nije dozvoljeno umanjenje zarade po osnovu smještaja, osim ako zaposleni nije drugačije dogovorio.
Prilikom potpisivanja ugovora, poslodavac je dugžan izraziti vrijednost dijela davanja zarade u naturi u novcu.
Najmanji procenat novčane zarade utvrđuje se ugovorom o radu i ne može biti niži od 50% zarade zaposlenog.
Ako je zarada ugovorena dijelom u novcu, a dijelom u naturi, za vrijeme odsustvovanja sa rada poslodavac je dužan da zaposlenom isplaćuje naknadu zarade u novcu.
Kada je u pitanju poreski tretman primanja lica zaposlenog shodno ugovoru za obavljanje poslova u domaćinstvu, prije svega treba istaći da ista shodno Zakonu o porezu na dohodak fizičkih lica (“Službeni list RCG”, br.65/01,…, 40/07 i “Službeni list CG”, br.86/09, ... 152/22 od 30.12.2022.) imaju status ličnih primanja, te se ista na taj način i oporezuju.
Navedenim Zakonom propisano je da je obveznik poreza na dohodak rezidentno fizičko lice, koje ostvari dohodak u Crnoj Gori i izvan Crne Gore, odnosno odnosno nerezidentno fizičko lice koje ostvari dohodak u Crnoj Gori, pri čemu se, shodno članu 12 Zakona, porez na dohodak plaća se na prihode iz svih izvora, osim onih koji su izuzeti ovim zakonom.
Izvorima prihoda smatraju se, između ostalog, i lična primanja, te je odredbama člana 14 Zakona propisano da se pod ličnim primanjem smatra prihod koji poreski obveznik ostvari od zaposlenja, kao i prihodi ostvareni po drugom osnovu, koji su, u skladu sa ovim zakonom, upodobljeni sa radnim odnosom.
S druge strane, Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje ("Službeni list Crne Gore", br. 013/07 od 18.12.2007, ..., 152/22 od 30.12.2022) u članu 4 stav 1 tačka 9 propisano je da je poslodavac pravno i fizičko lice koje se bavi privrednom djelatnošću, ustanova, držani organ, organ lokalne samouprave, odnosno lokalne uprave, Vojska Crne Gore, banka, organizacija za osiguranje, udruženje, agencija, zadruga i drugo pravno i fizičko lice kod kojeg zaposleni zasniva radni odnos na osnovu ugovora o radu, odnosno rješenja.
Postupak prijave zaposlenog na obavezno socijalno osiguranje bliže je uređen Pravilnikom o obliku i sadržini jedinstvene prijave za registraciju poreskih obveznika, obveznika doprinosa i osiguranika u Centralni registar ("Službeni list Crne Gore", br. 010/10 od 26.02.2010, ..., 008/22 od 24.01.2022), kojim je u članu 3 stav 1 tačka 5 propisano da prijavu za registraciju poreskih obveznika, obveznika doprinosa i osiguranika podnose fizičko lice - poslodavac za svoje zaposlene.
Dakle, navedenim zakonskim normama definisan je pravni osnov za prijavu na obavezno socijalno osiguranje lica koja su zaposlena kod poslodavca po osnovu ugovora o radu u domaćinstvu, pri čemu je poslodavac fizičko lice koje nema registrovanu privrednu djelatnost.
S obzirom na specifičnost koju impliciraju poslovne situacije u kojima se kao poslodavac pojavljuje fizičko lice koje nema registrovanu privrednu djelatnsot (nije registrovano kao preduzetnik), to je Internim procedurama postupanja Uprave prihoda i carina – Sektora za usluge i registraciju predmetni postupak posebno uređen.
Shodno navedenoj Proceduri, u navedenim slučajevima fizičko lice - poslodavac prilikom prijavljivanja ove kategorije zaposlenih lica dužan je podnijeti nadležnoj područnoj jedinici Uprave prihoda i carina (prema prebivalištu poslodavca), obrazac JPR - dodatak B i ugovor o radu, koji je ovjeren kod osnovnog suda, odnosno notara. Ovo fizičko lice - poslodavac, s obzirom da ne obavlja privrednu djelatnost, ne podnosi prijavu JPR za upis u opšti poreski registar, odnosno poreski organ ne donosi rješenje o registraciji (PIB).
Fizičko lice - poslodavac prijavljuje zaposleno lice pod šifrom PIO 101.
Nadležna područna jedinica Uprave prihoda podnosiocu prijave za penzijsko i invalidsko osiguranje i zdravstveno osiguranje – fizičkom licu poslodavcu, izdaje Potvrdu o prijavi ili odjavi osiguranja za zaposlenog.
Nadalje, fizičko lice-poslodavac dužno je u skladu sa Zakonom na mjesečnom nivou vrštii obračun, oprijavu i plaćanje obaveze po osnovu poreza na dohodak fizičkih lica i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje putem IOPPD obrasca.