Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Potpisan Operativni plan u oblasti zaštite i spašavanja

Objavljeno: 07.07.2022. 12:15 Autor: Ministarstvo unutrašnjih poslova

U Tirani su 4. jula 2022. godine, v.d. generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore Miodrag Bešović i generalni direktor Agencije za civilnu zaštitu Ministarstva odbrane Republike Albanije Haki Çako potpisali Operativni plan u oblasti zaštite i spašavanja, koji će omogućiti efikasnije sprovođenje aktivnosti koje su planirane Sporazumom između Vlade Crne Gore i Savjeta Ministara Republike Albanije o saradnji i uzajamnoj pomoći u vanrednim situacijama, koji je potpisan 2018. godine.

Operativni plan planira organizaciju ekspertskih sastanaka, kao i zajedničkih seminara, obuka, konferencija i vježbi u oblasti zaštite i spašavanja na različitim nivoima, a u cilju razmjene iskustava i najboljih praksi u oblasti zaštite i spašavanja i uvježbavanja operativnih struktura dvije zemlje iz oblasti zaštite i spašavanja i pružanja pomoći. Takođe, planirano je učešće u zajedničkim istraživačkih projektima iz oblasti prevencije, pripravnosti i odgovora na katastrofe, ali i u drugim projektima koji će omogućiti unapređenje prekogranične i bilateralne saradnje. Planirana je i razmjena informacija i iskustava kada je u pitanju sprovođenje koncepta podrške zemlje domaćina (HNS).

Operativni plan je potpisan nakon sastanka dva direktora i u okviru radionice na temu Naučene lekcije iz zemljotresa, koji je pogodio Drač u novembru 2019. godine, koja je sprovedena 4. i 5. jula 2022. godine u Tirani, u okviru projekta BALANCE – Upravljanje zemljotresima većih razmjera na zapadnom Balkanu kroz zajedničke aktivnosti prekogranične saradnje, koji se realizuje u okviru Mehanizma Unije za civilnu zaštitu.

Tokom dva dana radionice razgovaralo se o naučenim lekcijama nakon zemljotresa koji je pogodio Republiku Albaniju u novembru 2019. godine i organizacionim promjenama, prije svega, na nacionalnom nivou u oblasti civilne zaštite, nakon zemljotresa u Republici Albaniji, a u cilju bolje koordinacije i rukovođenja u slučaju elementarnih nepogoda i drugih nesreća.

Na radionici se govorilo i o pomoći koju je pružila Crna Gora nakon zemljotresa, koji su pogodili Republiku Albaniju, u septembru i novembru 2019. godine i sprovedenim aktivnostima i procedurama na pripremi i slanju humanitarne pomoći, čije je upućivanje koordinirao Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a. Predstavljene su i aktivnosti crnogorskog tima za traganje i spašavanje iz ruševina, koji je pružao pomoć stanovnicima grada Drača, u periodu od 27. do 29. novembra 2019. godine, kao i način komunikacije i koordinacije sa predstavnicima zemlje domaćina i međunarodnim operativnim timovima, Evropskim timom za civilnu zaštitu – EUCPT i drugim međunarodnim subjektima, koji su pomagali albanskim vlastima u spasilačkim aktivnostima.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?