- Vlada Crne Gore
Predstavljen model oduzimanja imovine nezakonitog ...
Predstavljen model oduzimanja imovine nezakonitog porijekla
Cilj usvajanja ovog Zakona je da se konačno stane na kraj nelegalnom bogaćenju funkcionera, kriminalaca ili građana koji su bogatstvo sticali nezakonito, ukazao je potpredsjednik Vlade na press konferenciji povodom prezentovanja modela oduzimanja imovine nezakonitog porijekla.
Abazović je naglasio da se radi o sistemskom zakonu koji će značajno doprinijeti borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije u Crnoj Gori.
Ovo je, žargonski rečeno, Zakon protiv mafije, koji će značajno pomoći da ta borba dobije puni značaj i da se distribucija pravde ostvari. Osmišljen je da bude funkcionalan i primjenjiv. Ponosan sam na ono što je radna grupa odradila u prethodnom periodu. Nadam se da će i drugi nadlezni organi dati doprinos u tom smjeru, istakao je Abazović.
Objašnjavajući problematiku koja je prethodila izradi Nacrta ovog zakonskog rješenja, savjetnik potpredsjednika Vlade za pravna pitanja Ivo Šoć naveo je da je bio izazov stvoriti Zakon koji će svoje mjesto naći u postojećem pravnom sistemu i biti u skladu sa međunarodnim zakonima.
Ovo nije inkvizitorski zakon, ovo je model koji garantuje stvaranje sistema kojim će se efikasno utvrđivati imovinu koja je nezakonito stečena i kroz sudski postupak oduzimati imovinu, ukoliko se ne dokaže da je stečeno na zakonit način. Bio je izazov izbjeći zamke populizma i pisanje zakona koji bi lijepo zvučao, ali ne bi bio primjenjiv u praksi. Nije napravljen samo jedan zakon vec cjelokupni jedan mehanizam koji predvidja preispitivanje i oduzimnje nezakonito stecene imovine kroz vise postupaka, obrazložio je Šoć.
Govoreći o postupku koji obuhvata model oduzimanja imovine nezakonitog porijekla, državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjiskih prava Boris Marić, naveo je da će biti dovoljan osnov sumnje za otvaranje izviđaja, nakon čega će tužilac formirati finansijske timove koji će ispitivati imovinu.
Ako se utvrdi da je prikupljeno dovoljno dokaza u vezi neke imovine, njen imalac će morati da da izjavu. Onda se sačinjava izvještaj i pokreće građanski postupak za oduzimanje nezakonito stečene imovine. Teret dokazivanja je na onom ko je nezakonito stekao imovinu. Ako ne dokaže, ona ide Upravi za imovinu. Kada se pokrene finansijska istraga, imovina će biti zamrznuta, istakao je Marić.
Govoreći da je Vlada nastupila jedinstveno u donošenju seta zakona koji se tiče porijekla imovine, državni sekretar u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja Janko Odović je naglasio da će postojati dva dodatna mehanizma koja će moći da se primjenjuju.
Ako se na sudu utvrdi porijeklo imovine, tada stupa na scenu klasični poreski postupak, kojim se utvrđuje je li imovina prijavljena i oporezovana u skladu sa zakonom. Vlada je pristupila izmjenama drugih zakona, kao što je Zakon o poreskoj administraciji. Davaće se ovlašćenje poreskom organu da od svih pravnih i fizičkih lica može tražiti podatke koji mogu poslužiti za utvrđivanje toga koju imovinu neko lice posjeduje, pojasnio je Odović.