- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Predstavljeni rezultati projekta Smart Adria Blue ...
Predstavljeni rezultati projekta Smart Adria Blue Growth
Predstavnici Ministarstva ekonomskog razvoja učestvovali su na konferenciji povodom završetka projekta Smart Adria Blue Growth, koja je održana 13. i 14. novembra 2023. godine u Bariju.
Projekat Smart Adria Blue Growth vrijedan 2,1 miliona eura i podržan je u okviru EU Programa Italija-Albanija-Crna Gora sa ciljem jačanja prekogranične saradnje i konkurentnosti malih i srednjih preduzeća na programskom području, kroz unapređenje upravljanja i strateškog planiranja politika plavog rasta, mapiranja perspektivnih privrednih sektora u oblasti plavog rasta, prije svega ribarstva i unapređenje okvira za razvoj malih i srednjih preduzeća u oblasti plave ekonomije.
Ministarstvo ekonomskog razvoja u svojstvu vodećeg partnera je u prethodne četiri godine sprovodilo aktivnosti u saradnji sa sedam partnera iz Crne Gore, Albanije i Italije, među kojima su Ministarstvo evropskih poslova i Privredna komora Crne Gore u svojstvu priduženog partnera, Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova i Privredna komora Republike Albanije, Udruženje privrednih komora Pulje, Regija Pulja i Regija Molize.
Ispred Ministarstva ekonomskog razvoja učesnicima se obratila Rosanda Jocović, načelnica Direkcije za programiranje i implementaciju EU fondova koja je predstavila postignute rezultate, ali i ukazala na značaj projekta u pogledu jačanja dobrosusjedskih odnosa i saradnje, kao i podsticanja novih partnerstava i ideja koje će doprinijeti unapređenju uslova za razvoj plave ekonomije, podsticanju preduzetništva i vještina zasnovanih na principima plavog rasta.
Jocović se osvrnula na najvažnije zajedničke rezultate projekta koji je započeo mapiranjem relevantnih sektora i aktera u oblasti plavog rasta na programskom području.
Organizovana su tri trend-watching događaja u Crnoj Gori koja su okupila predstavnike državnih institucija, naučne zajednice, privatnog i nevladinog sektora, na kojima su kroz otvorene diskusije prepoznate prednosti i mogućnosti komercijalizacije morskih proizvoda, ali i izazovi u pogledu infrastrukturnih i drugih uslova za razvoj plave ekonomije.
Na bazi zaključaka sa pomenutih događaja, pripremljena je Studija najboljih praksi kojom su definisani ključni prioriteti, analiza stanja ribarstva u Crnoj Gori i date razvojne smjernice za testiranje i pilotiranje inovativnih proizvoda, procesa i usluga u ribarstvu, sa akcentom na akvakulturu, preradu i marketing.
Projekat je dao doprinos uspostavljanju prvog klastera plavog rasta u Crnoj Gori REGROW i lansiranju prezentacione stranice klastera i njegovih aktivnosti https://regrowmne.com/.
Dodatno, u okviru projekta realizovane su brojne konferencije, obuke i drugi događaji koji su doprineli promociji projekta, podizanju svijesti o konceptu plavog rasta, ekonomskim i održivim potencijalima plavog sektora, kao i mogućnostima finansiranja inovativnih projekata sa fokusom na plavi rast.
Zahvaljujući uspješnoj implementaciji projekta, kako je ocijenjeno od strane Upravljačkog tijela programa IT-AL-ME, partnerstvo je ohrabreno da kandiduje nove ideje kako bi se obezbijedio kontinuitet i sinergija aktivnosti usmjerenih na podsticanje plave ekonomije.
Projekat je stvorio preduslove za realizaciju budućeg projekta prekogranične saradnje koji će doprinijeti unapređenju potrebnih znanja i vještina u oblasti plavog rasta kroz sprovođenje inovativnih programa obrazovanja odraslih.