Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Predstavljena publikacija “Konkurentnost Jugoistočne Evrope 2021” sa preporukama definisanim za Crnu Goru

Objavljeno: 22.09.2021. 12:31 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja

Organizacija za međunarodnu saradnju i razvoj (OECD) je u  saradnji sa Ministarstvom ekonomskog razvoja organizovala sastanak 21, septembra 2021. Godine u online formatu na kojem je predstavljeno III izdanje publikacije “Konkurentnost Jugoistočne Evrope (JIE) 2021” i preporuke koje su definisane za Crnu Goru na osnovu rezultata analize ostvarenog društvenog progresa u 16 politika ključnih za unaprjeđenje konkuretnosti ekonomije.

Po prvi put, pored analize na regionalnom nivou, izrađeni su    ekonomski izvještaji za svaku od ekonomija Jugoistočne Evrope pojedinačno, kojim se dopunjuje regionalna procjena konkurentnosti i obezbjeđuje sveobuhvatnija i dublja analiza konkuretnosti nacionalnih ekonomija  i ostvarenog progresa.

Crna Gora je od objavljivanja posljednje OECD publikacije “Konkurentnost Jugoistočne Evrope 2018” zabilježila  napredak u skoro svim od 16 politika razvoja koje su ključne za unapređenje konkurentnosti. Najveći progres ostvaren je u oblastima investicione politike, trgovine, turizma, energetike, poreske politike, nauke,tahnologije i inovacija, obrazovanja.

Sastanak je u ime OECD-a otvorio ambasador László Turóczy, predsjedavajući prijatelja Jugoistočne Evrope iz Stalne delegacije Mađarske pri OECD-u i UNESCO-u. On je istakao da navedena publikacija predstavlja jednu od  najopsežnijih analiza  razvoja konkurentnosti ekonomija koje je OECD sproveo za bilo koji svetski region. Ključni cilj publikacije “Konkurentnost Jugoistočne Evrope (JIE) 2021” je da se kreatorima politika u Jugoistočnoj Evropi pruži višedimenzionalni pristup za identifikovanje prednosti i mogućnosti za unapređivanje konkurentnosti ekonomije, kao i ključnih oblasti koje zahtijevaju dodatne reformske aktivnosti. Njome se pruža komparativan prikaz ostvarenog stepena konkurentnosti ekonomija zemalja regiona, kao i primjeri dobre prakse zemalja članica EU pri čemu se kroz regionalnu procjenu identifikuje ostvareni progres njihovog konkurentskog privrednog potencijala, a sve u pravcu ostvarenja inkluzivnog i održivog razvoja, zaključio je ambasador László Turóczy.

Gospodin Yngve Engstroem, rukovodilac saradnje u delegaciji Evropske Unije u Crnoj Gori   naglasio je važnost navedene  publikacije sa apsekta jačanja regionalne integracije s obzirom da se njome definišu opšte smjernice za usaglašavanje strukturnih reformi koje podržavaju Programi ekonomskih reformi i Ekonomsko- investicioni plan za Zapadni Balkan. .Plan  nudi put za uspešnu regionalnu ekonomsku integraciju koja će pomoći da se ubrza približavanje EU i premosti razvojni jaz između naših regiona, i konačno da se ubrza proces evrointegracija. Ovaj plan treba da pomogne transformisanju Zapadnog Balkana u jedan od najprivlačnijih regiona za ulaganja na svetu, ocijenio je gospodin Engstroem.

Budući ekonomski razvoj i blagostanje građana u regionu sve više zavisi od ekonomske konkurentnosti, što posebno važi za male privrede poput Crne Gore, kazala je  gospođa Jelena Janković-Kostić, generalna direktorica Direktorata za trgovinsku saradnju i ekonomske odnose sa inostranstvom u Ministarstvu ekonomskog razvoja, te istakla da je uvjerena da je integrisani pristup ključ za povećanje ekonomske konkurentnosti, kao i povećanje ukupnog priliva SDI i kreiranje atraktivnijeg investicionog ambijenta.

Publikacija se može preuzeti ovdje: https://www.oecd.org/publications/competitiveness-in-south-east-europe-2021-dcbc2ea9-en.htm

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?