- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Prioritet snažnija ekonomija i održivi razvoj
Prioritet snažnija ekonomija i održivi razvoj
„Snažnija, diversifikovana ekonomija, prioritetne reforme za održiv razvoj podržane investicionim projektima u fokusu su Vlade za naredni period“- poručeno je na sastanku ministra finansija, Novice Vukovića sa direktoricom Svjetske banke (SB) za Zapadni Balkan, gospođom Xiaoqing Yu.
Na početku sastanka gospođa Yu čestitala je Ministartsvu finansija na jučerašnjoj uspješnoj emisiji državnih obveznica, što je, kako je ocijenila, veoma važno za Crnu Goru (CG).
Ministar Vuković zahvalio je na kontinuiranoj podršci koju SB pruža Crnoj Gori, dodajući da ova finansijska institucija predstavlja jednog od strateških partnera Vlade u ostvarivanju prioritetnih ciljeva i realizaciji krupnih projektata, sa kojim je planirano i širenje partnerskog okvira.
Na satanku je bilo riječi i o zajedničkom strateškom dokumentu - Partnerskom okviru za CG za period od 2024. do 2028. godine, koji sadrži ključne oblasti u kojima će SB usmjeriti pomoć za navedeni period. Kazala je da je potrebno podstaći trgovinsku razmjenu kroz tzv. zelene koridore, identifikovane u vrijeme pandemije korona virusa, te pojednostaviti carinske procedure, kako bi se pospješila međunarodna trgovina i podstakle investicija.
Takođe je napravljen osvrt na dosadašnje programe na kojima SB radi u CG, uz poseban akcenat na reformi poreske uprave, odnosno programu Reforma poreske administracije (RARP), koji je ocijenjen kao zahtijevan ali veoma značajan. Čelnici SB pohvalili su ministrovu agilnost u ovoj oblasti, izrazivši očekivanje da će, program koji je započet prije osam godina, biti završen do septembra 2025. godine, na šta je ministar Vuković naglasio da će Vlada učiniti sve da se program uspješno okonča u predviđenom roku.
Direktorica Yu iskazala je snažnu podršku Crnoj Gori za ulazak u SEPA sistem (Jedinstveno tržište za plaćanje u eurima), ocijenivši da je i u tu zabilježen značajan progres.
Sastanak je zaključen ocjenom, da je, u narednom periodu, primat zajedničke saradnje potrebno dati projektima koji se tiču klimatskih promjena, upravljanja vodama i otpadom, kao i ukupne energetske efikasnosti.