- Vlada Crne Gore
Ministarstvo odbrane Priručnik za standardizaciju obuka iz oblasti roda...
Priručnik za standardizaciju obuka iz oblasti roda i rodne ravnopravnosti za VCG i MO
Priručnik za standardizaciju obuka iz oblasti roda i rodne ravnopravnosti za Vojsku Crne Gore i Ministarstvo odbrane predstavljen je danas u hotelu Hilton, u Podgorici.
Prezentaciju je otvorio načelnik Generalštaba VCG brigadni general Zoran Lazarević, koji je istakao da je izrada Priručnika samo jedan u nizu koraka koji su napravljeni na planu integracije rodne perspektive i sprovođenja obaveza iz te oblasti, koje kao članica UN, NATO saveza i buduća članica Evropske Unije, Crna Gora ima. „O posvećenosti implementaciji rodne perspektive govori i činjenica da je, poređenja radi, 2012. procenat žena u uniformi na nivou Vojske bio 3,4%, dok je danas taj broj na nivou preko 15%“, rekao je Lazarević. On je naglasio da mnogo veću vrijednost predstavlja to što se radi o izuzetno vrijednim, odgovornim i stručnim saradnicama, od kojih je nekoliko njih zaposleno u Generalštabu. V.d. stalne predstavnice UNDP u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, kazala je da je Priručnik ključni alat koji će pomoći razvoj i implementaciju standardizovanih programa obuke. „Integracija rodne perspektive u vojnu obuku je neophodan preduslov za održive promjene u sistemu odbrane koji teži rodnoj ravnopravnosti u skladu sa postojećim pravnim okvirom i relevantnim međunarodnim pravnim normama“, poručila je ona. Paniklova je istakla da je rodna ravnopravnost u vojsci neophodna kako bi se osigurala bezbjednost i sigurnost svih građana.
Rad na Priručniku započet je u novembru 2021. godine i rezultat je rada radne grupe koja je brojala 10 instruktora iz VCG i MO, a uz podršku UNDP SEESAC tima. Cilj Priručnika je da objedini teme koje su relevantne za naš sistem i na taj način olakša razvoj i implementaciju standardizovanih programa obuke prilagođenih različitim ciljnim grupama u VCG i MO. Osim pripadnika i pripadnica Vojske i Ministarstva odbrane, na sastanku su učestvovali i predstavnici Odbora za rodnu ravnopravnost, Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, Agencije za nacionalnu bezbjednost i Uprave policije, kao i izaslanici odbrane Republike Slovenije, Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva.