Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Pristup pravdi bez diskriminacije

Objavljeno: 17.06.2021. 08:00 Autor: Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava

Smanjenje diskriminacije lica sa invaliditetom kroz ostvarivanje prava na pristup pravdi bez diskriminacije, jedan je od opštih principa zaštite ljudskih prava, saopštila je v.d. generalne direktorice Direktorata za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom, Aleksandra Popović na Treningu za advokate, sudije i zaposlene u tužilaštvu o pristupu pravdi OSI.

Trening je realizovalo NVO „Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore“ u okviru projekta Osvije(S)t(l)i diskriminaciju OSI koji je finansijski podržan od strane Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.

Popović je u uvodnom obraćanju kazala da kada je nadležnost Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava posljednjim izmjenama Zakona o praničnom postupku obezbjeđeno da troškovi prevođenja na znakovni jezik padaju na teret suda, što nije bila praksa ranije i može se smatrati jednim malim iskorakom u obezbjeđivanju prava na jednakost pred zakonom.

Ona je podsjetila da Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći već dugi niz godina prepoznaje lica sa invaliditetom kao korisnike materijalnog obezbjeđenja porodice i njihove besplatne pravne pomoći.

Važno je istaći da je ovaj projekat koji realizuje UMHCG kampatibilan sa konvecijom UN-a i sa Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom, kao i sa važećom Strategijom za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti 2017-2021.

Na treningu, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa modelima pristupa invaliditetu, Konvecijom UN o pravima OSI (član 12) i Opštim komentarom 1 Komiteta UN o jednakom priznanju pred zakonom, kao i institutom besplatne pravne pomoći.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?