Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Pristup pravdi važan mehanizam zaštite prava OSI

Objavljeno: 24.06.2021. 09:00

Formiranjem Direktorata za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom, Vlada Crne Gore pokazala je punu posvećenost poštovanju i zaštiti ljudskih prava lica sa invaliditetom, poručila je v.d. generalne direktorice Direktorata za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom, Aleksandra Popović na konferenciji „Pristup pravdi i mehanizmi zaštite od nasilja OSI“, koju je organizovalo Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore u okviru projekta Osvije(S)t(l)i diskriminaciju OSI, koji je finansijski podržano od strane Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.

Popović je kazala da je kroz ovaj projekat realizovan ciklus brojnih aktivnosti koje se odnose na pristup pravdi licima sa invaliditetom u pravcu zaštite svojih prava.

„Takođe, treba istaći da je Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava, preko Komisije za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama, u prethodne tri godine podržalo 78 projekta, ukupne vrijednosti oko 1.500 000 €, koji doprinose ostvarivanju ciljeva Strategije za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti 2017-2021“ , istakla je Popović.

Popović je ukazala da je Zakonom o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore , izvršena izmjena člana 42a KZCG- na način što je invaliditet prepoznat kao otežavajuća okolnost prilikom odmjeravanje kazne za učinjeno krivično djelo. Ona je dodala da ako je krivično djelo učinjeno prema licu koje pripada posebno ranjivoj kategoriji lica, sud će tu okolnost uzeti kao otežavajuću.

“Regulisan je opšti režim zabrane diskriminacije po osnovu invalidnosti, posebni slučajevi diskriminacije osoba sa invaliditetom, uključenosti lica sa invaliditetom u sve sfere života u Zavodu, jednakost prava i obaveza, poštovanje ljudskih prava i dostojanstva osoba sa invaliditetom, ostvarivanje zdravstvene zaštite, te obaveze Zavoda za obezbjeđivanje pristupa objektima koje koriste lica sa invaliditetom, adaptaciju objekata i obezbjeđenje akdekvatnih uslova boravka prilagođenih ovoj kategoriji lica” rekla je Popović.

Prema njenim riječima, u prethodnom periodu značajno su unaprijeđeni Zakon o vanparničnom postupku, gdje su izmjenama i dopunama poboljšane procesne procedure u postupku oduzimanja poslovne sposobnosti koje pružaju garanciju za pravilnu primjenu ovog instituta. Takođe usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o parničnom postupku iz 2018. godine izvršena je dopuna člana 102, kojim se obezbjeđuje da troškovi prevođenja na znakovni jezik stranci ili učesniku u postupku pred sudom, padaju na teret suda.

Od nedavno je i Vladin sajt pristupačan, na način što je dostupan licima sa ošećenjem vida pomoću aplikacije pročitaj mi.

“U narednom periodu, povezanost i dobra saradnja NVO sektora i institucija biće još intezivnija i sveoubuhvatija, kako kroz podizanje pitanja ZAŠTITE lica sa invaliditetom na jedan veći nivo. Takođe, očekujem da ćemo kroz partnesrtvo, zajedničkim radom, dati puni doprinos u kreiranju  i nove Strategije za zaštitu lica sa invalidietom 2022-2027 godine“ zaključila je Popović.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?