- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Proizvođači citrusa da primjene obavezne mjere pre...
Proizvođači citrusa da primjene obavezne mjere prevencije i zaštite za suzbijanje leptiraste vaši A. spiniferus
Mjere zaštite:
Sinhronizovana primjena agrotehničkih, fizičkih i hemijskih mjera u svim područjima u kojima je leptirasta vaš A. spiniferus prisutna kao i povećane mjere opreza i pažnje u područjima u kojima još uvijek nije nađena ili je zabilježeno sporadično prisustvo.
Izdvojeno suzbijanje pojedinih biljaka ili biljnih vrsta, ili primjena mjera zaštite samo u pojedinim gazdinstvima neće dati zadovoljavajuće rezultate.
Držaoci bilja su dužni da vrše stalne preglede biljaka domaćina, prije svega naličja lišća, na eventualno prisustvo vrste u područjima u kojima nije zabilježena, a tamo gdje jeste radi praćenja toka razvoja populacije (vrijeme pojave imaga, polaganja jaja i početka piljenja larvi) i primjene mjera zaštite.
Preglede treba vršiti svuda gdje ima biljaka koje mogu biti domaćini ovoj vrsti: u proizvodnim zasadima (citrusi i ostale gajene biljke koje su domaćini), na biljkama koje se nalaze u blizini zasada, u dvorištima i okućnicama i u ostalim mogućim mjestima pojave – na biljkama u hotelskim kompleksima, gradskim parkovima, pijacama, itd.
Posebna pažnja mora se posvetiti pregledima biljaka u rasadnicima s obzirom na izrazitu polifagnost leptiraste vaši A. spiniferus.
Znači, preglede biljaka treba da rade svi držaoci bilja koji ispred svojih objekata (voćnjaci, bašte/okućnice, rasadnici, hoteli, prodavnice, kafići, restorani), pijace i gradski parkovi – javne površine (nadležne službe).
Agrotehničke, fizičke i preventivne mjere: napadnuta stabla citrusa treba jače orezati da bi se smanjila relativna vlažnost vazduha unutar krošnje i povećala cirkulacija vazduha, a istovremeno stvorili uslovi za kvalitetniju primjenu insekticida.
Orezane biljne djelove treba uništiti spaljivanjem da bi se spriječilo dalje širenje štetočine.
U cilju masovnijeg izlovljavanja (u područjima prisustva) i smanjenja mogućnosti dolijetanja odraslih jedinki na biljke domaćine, odnosno utvrđivanja eventualnog prisustva vrste (ovo se naročito odnosi na područja u kojima vrsta još uvijek nije nađena) treba u što većem broju okačiti žute ljepljive ploče kako u proizvodnim zasadima (npr. u krošnje citrusa, ali i drugih biljaka koje su domaćini), tako i u rasadnicima i okućnicama/baštama. Žute ploče treba mijenjati u vremenskim intervalima 15 dana.
Hemijske mjere:
Hemijsko suzbijanje je neophodno kombinovati sa ostalim mjerama. Mogu se koristiti preparati na bazi sulfoksaflora, piriproksifena i spirotetramata. U literaturi ima navoda o korišćenju mineralnih ulja, kao i o upotrebi preparata na bazi flonikamida, buprofezina.
Neophodno je pratiti tok razvoja populacije (vrijeme pojave imaga, polaganje jaja i početak piljenja larvi) kao i razvoj vegetativnog prirasta (naročito kod citrusa jer ih ima tri tokom vegetacije), s obzirom da prilikom primjene preparata treba voditi računa da imaga za polaganje jaja preferiraju mlađe listove i one koji su u fazi intenzivnog porasta. Takođe, važno je imati u vidu da do značajnijeg povećanja brojnosti populacije dolazi u periodu proljeće-ljeto, naročito u napuštenim i zapuštenim voćnjacima i na biljkama spontane flore gdje se mjere suzbijanja ne primjenjuju.
S obzirom da leptirasta vaš A. spiniferus izlučuje veliku količinu medne rose, u cilju što boljeg prijanjanja preparata na tretiranu biljku, rastvoru insekticida bi trebalo dodati i okvašivač. U istu svrhu se može dodati manja količina tečnog deterdženta za sudove koji, takođe, omogućava bolje prijanjanje preparata na biljke (jedna supena kašika na 10 litara rastvora).
U područjima u kojima vrsta još uvijek nije zabilježena, a u slučaju sumnje na prisustvo, ili u lokalitetima u kojima se, za sada, bilježi sporadično prisustvo proizvođači, kao i u svim ostalim područjima njenog prisustva držaoci bilja i uopšte svi građani (bez obzira da li primijete simptome na gajenim ili ukrasnim biljkama, biljkama spontane flore, u proizvodnim zasadima, baštama, okućnicama, parkovima, hotelskim kompleksima, pijacama, cvjećarama, bilo gdje u gradu i dr.) obavezno treba da obavijeste fitosanitarnu inspekciju.
Imajući u vidu biološke karakteristike leptiraste vaši A. spiniferus i raspoloživost biljaka domaćina ne može se isključiti mogućnost njene dalje pojave i širenja u proizvodnjim zasadima citrusa na području opštine Ulcinj.
Zaključak: Primjenom svih navedenih mjera neophodno je što je moguće više preduprijediti i spriječiti širenje leptiraste vaši A. spiniferus u druga područja Opštine.
Izvještaj: Posebni nadzor Aleurocanthus spiniferus