Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

PRVA OBUKA INSTITUCIJA BEZBJEDNOSTI NA TEMU RODNE RAVNOPRAVNOSTI

Objavljeno: 20.10.2022. 13:00 Autor: Ministarstvo odbrane
Sadržaj:


Na osnovu Akcionog plana za primjenu Rezolucije Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1325 – žene, mir i bezbjednost, realizuje se obuka za rodne trenere na temu „Značaj zaštite žena i djevojaka u konfliktnim zonama‘‘, u Podgorici, uz podršku UNDP SEESAC-a.

Obuku, kojoj prisustvuje 17 trenera i mehanizama za rodnu ravnopravnost iz Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost, otvorio je v.d. generalnog direktora Direktorata za ljudske resurse, puk Velibor Bakrač. U svom obraćanju osvrnuo se na različit značaj uloga žena i muškaraca u društvu, kao i različite potrebe i interese, što posebno dolazi do izražaja tokom konfliktnih situacija, kada prijetnja od nasilja postaje ekstremno visoka i kada se ranjivije kategorije stanovništva suočavaju sa većim problemima. Osvješćivanje po ovom pitanju je od izuzetnog značaja, za pripadnike institucije bezbjednosti koji učestvuju u misijama i operacijama, prvenstveno, u cilju zaštite žena i djevojaka. Tokom uvodonog dijela, saradnica na projektu UNDP SEESAC-a, Tatjana Višacki je predstavila mandat UNDP SEESAC-a, značaj regionalnog projekta u kojem učestvuju četiri ministarstva odbrane Zapadnog Balkana i osvrnula se na neophodnost organizacije ove obuke, posebno iz razloga što je doživljaj sigurnosti drugačiji za žene i djevojke, posebno u savremenim društvima koja su sve manje bezbjedna.

Svoje iskustvo i znanje učesnicima obuke su prenijeli zst Nura Mulvadić, iz Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i kap Ivica Vuković, iz Vojske Crne Gore, na teme, poput: međunarodnog pravnog okvira o konceptu zaštite civila, seksualno nasilje povezano sa sukobom, seksualno iskorišćavanje i zlostavljanje, planiranje operacija, kao odgovor na seksualno nasilje, kroz ulogu institucija sektora bezbjednosti.

Ova interaktivna obuka je prva u nizu zajedničkih obuka iz oblasti rodne ravnopravnosti, posebno iz razloga što institucije bezbjednosti imaju veoma važnu ulogu u promociji i primjeni Rezolucije SBUN 1325- žene, mir i bezbjednost.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?