- Vlada Crne Gore
Ministarstvo odbrane PRVA OBUKA INSTITUCIJA BEZBJEDNOSTI NA TEMU RODNE ...
PRVA OBUKA INSTITUCIJA BEZBJEDNOSTI NA TEMU RODNE RAVNOPRAVNOSTI
Na osnovu Akcionog plana za primjenu Rezolucije Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1325 – žene, mir i bezbjednost, realizuje se obuka za rodne trenere na temu „Značaj zaštite žena i djevojaka u konfliktnim zonama‘‘, u Podgorici, uz podršku UNDP SEESAC-a.
Obuku, kojoj prisustvuje 17 trenera i mehanizama za rodnu ravnopravnost iz Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost, otvorio je v.d. generalnog direktora Direktorata za ljudske resurse, puk Velibor Bakrač. U svom obraćanju osvrnuo se na različit značaj uloga žena i muškaraca u društvu, kao i različite potrebe i interese, što posebno dolazi do izražaja tokom konfliktnih situacija, kada prijetnja od nasilja postaje ekstremno visoka i kada se ranjivije kategorije stanovništva suočavaju sa većim problemima. Osvješćivanje po ovom pitanju je od izuzetnog značaja, za pripadnike institucije bezbjednosti koji učestvuju u misijama i operacijama, prvenstveno, u cilju zaštite žena i djevojaka. Tokom uvodonog dijela, saradnica na projektu UNDP SEESAC-a, Tatjana Višacki je predstavila mandat UNDP SEESAC-a, značaj regionalnog projekta u kojem učestvuju četiri ministarstva odbrane Zapadnog Balkana i osvrnula se na neophodnost organizacije ove obuke, posebno iz razloga što je doživljaj sigurnosti drugačiji za žene i djevojke, posebno u savremenim društvima koja su sve manje bezbjedna.
Svoje iskustvo i znanje učesnicima obuke su prenijeli zst Nura Mulvadić, iz Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i kap Ivica Vuković, iz Vojske Crne Gore, na teme, poput: međunarodnog pravnog okvira o konceptu zaštite civila, seksualno nasilje povezano sa sukobom, seksualno iskorišćavanje i zlostavljanje, planiranje operacija, kao odgovor na seksualno nasilje, kroz ulogu institucija sektora bezbjednosti.
Ova interaktivna obuka je prva u nizu zajedničkih obuka iz oblasti rodne ravnopravnosti, posebno iz razloga što institucije bezbjednosti imaju veoma važnu ulogu u promociji i primjeni Rezolucije SBUN 1325- žene, mir i bezbjednost.