Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Prva sjednica Radne grupe za finansiranje održivog razvoja: Finansiranje za održivi jedan od mehanizama za dostizanje Ciljeva održivog razvoja

Objavljeno: 28.04.2023. 13:00 Autor: Kancelarija za održivi razvoj Vlade Crne Gore

28.aprila 2023. godine u Podgorici održan je prvi sastanak Radne grupe za finansiranje održivog razvoja Nacionalnog savjeta za održivi razvoj (NSzOR), dok sastanak predstavlja još jedan u nizu događaja koji se organizuju pod platformom Dijalog za razvoj, koje NSzOR organizuje sa partnerima.

Ovim sastankom započela je sa radom Radna grupa, koja će se baviti temom finansiranja održivog razvoja, a ujedno ovo je bila prilika da se članovi/ice radne grupe upoznaju sa aktuelnim projektima i inicijativama koje se uspješno implementiraju u oblasti klimatskih promjena i zaštite biodiverziteta.

Jedan od glavnih zadataka ove radne grupe biće, između ostalog, identifikacija i obezbjeđivanje dodatnih izvora finansiranja koji bi doprinijeli održivom razvoju Crne Gore.

Prva sjednica Radne grupe za finansiranje održivog razvoja

Tokom rada članovima/cama radne grupe su predstavljeni projekti koji se implementiraju u Crnoj Gori a finansiraju se iz sredstava Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF) i Zelenog klimatskog fonda (GCF) i koji direktno doprinose ostvarivanju ciljeva održivog razvoja u kontekstu finansiranja ove politike.

  • Projekat „Jačanje kapaciteta Crne Gore u oblasti integrisanja rizika od klimatskih promjena u program planiranja” koji radi na pripremi Nacionalnog plana adaptacije;
  • CBIT projekat “Jačanje crnogorskog nacionalno utvrđenog doprinosa i akcija adaptacije u okviru inicijative za izgradnju transarentnosti”, čiji je osnovni cilj izrada Sistema za monitoring, izvješatavanje i evaluaciju u oblasti klimatskih promjena uz transparentnost ovih procesa;
  • Priprema Četvrtog nacionalnog izvještaja i Prvog dvogodišnjeg izvještaja o transparentnosti ka Okvirnoj konvenciji o klimatskim promjenama (UNFCCC);
  • “Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori'' čiji je osnovni cilj  zaštita ekosistema odnosno ključnih tačaka biodiverziteta (KBA) i integrisanje pitanja biodiverziteta u razvojne sektore turizma, poljoprivrede .

Radne grupeNacionalnog savjeta, kao i Radna grupa za finansiranje održivog razvoja igraju ključnu ulogu u podržavanju i ubrzavanju tranzicije ka održivom razvoju. Ove grupe okupljaju predstavnike/ice različitih sektora i organizacija kako bi radili zajedno na identifikovanju, razvijanju i implementaciji finansijskih mehanizama i instrumenata koji podržavaju održivi razvoj.

Jedan od ključnih ciljeva Radne grupe za finansiranje održivog razvoja je da osigura da se i kroz finansijski sektor promoviše održivi razvoj kroz finansiranje projekata koji su u skladu sa principima održivosti kao i pružanju podrške za razvoj novih finansijskih proizvoda i usluga koje promovišu održivost. Kroz dijalog i saradnju sa finansijskim institucijama, regulatorima, resorima, akademskim institucijama, nevladinim organizacijama i drugim zainteresovanim stranama, radna grupa će raditi na identifikovanju prepreke koje sprečavaju dalji razvoj održivog finansiranja i predlažu rešenja kako bi se te prepreke prevazišle.

Dodoatno, radna grupa za finansiranje održivog razvoja takođe ima za cilj da edukuju javnost i podižu svijest o važnosti održivog razvoja u finansijskom sektoru. Imajući u vidu sastav i mandat Radne grupe, dogovoreno je da će jedan od mandata u narednom periodu biti i savjetodavna uloga Upravnom odboru za implementaciju projekta „Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori.”

Sastanak je bio prilika da se predstave i inicijative na jačanju finansiranja ciljeva održivog razvoja kroz alate i mehanizme povezivanja budžeta sa ciljevima održivog razvoja, kao i uspostavljanju donatorskog koordinacionog mehanizma o čemu će biti više riječi na narednim sastancima ove radne grupe.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?