Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Realizovana međunarodna konferencija na temu Osobe sa invaliditetom jednake i sigurne u hitnim- vanrednim situacijama

Objavljeno: 19.12.2022. 13:35 Autor: Ministarstvo unutrašnjih poslova

U organizaciji Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, 13. i 14. decembra 2022. godine, u Podgorici, održana je međunarodna konferencija na temu  Jednake i sigurne u hitnim-vanrednim situacijama OSI. Konferencija je realizovana u okviru projekta SEE ME – Jednaki i sigurni u vanrednim situacijama (Safe and Equal in EMErgencies), koji se sprovodi u okviru Mehanizma Unije za civilnu zaštitu.

U pažljivo odabranim temama i izvanredno prezentiranim sadržajima učesnici su  analizirali komparativna iskustva, naučene lekcije i domete u ovoj oblasti. Konstatovano je da je ovo problematika koja nema adekvatan tretman u  državama regiona, ali ohrabruju brojne inicijative koje pokazuju da se postojeće stanje mijenja na bolje. Otvorena su brojna pitanja koja su suštinski vazna za osobama sa invaliditetom – OSI kada im treba pomoći u akcijama zaštite i spašavanja. Takođe, dragocjen materijal koji je prezentovan na ovoj konferenciji poslužiće kao osnova u koncipiranju i izradi budućih protokola za postupanje sa osobama sa invaliditetom  u hitnim  ili kriznim situacijama.

Tokom konferencije mogle su se čuti određene preporuke predstavnika zemalja EU, u kojima postoji određeni pomak u ovoj problematici, koje bi trebalo da dovedu do boljeg položaja OSI u sistemu zaštite i spašavanja i kvalitetnije pripremljenosti radi blagovremenog i efikasnog postupanja sa osobama sa invaliditetom u slučaju elementarnih nepogoda, većih i drugih nesreća.

Učesnici konferencije su tokom dvodnevnog rada zaključili da treba uraditi registar osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori, kao preduslov organizovanog i institucionalnog pristupa rješavanju pitanja adekvatnog postupanja sa OSI u slučaju elementarnih nepogoda i drugih nesreća; uključiti OSI u izradu planske dokumentacije iz oblasti zaštite i spašavanja; izraditi smjernice za postupanje sa OSI u vanrednim situacijama; kreirati procedure za reagovanje u slučajevima kada je potrebno pružiti pomoć OSI; unaprijediti zakonodavni okvir koji treba da dovede do jačanja institucionalnih i kadrovskih kapaciteta što će omogućiti da OSI imaju adekvatan tretman u sistemu zaštite i spašavanja; organizovati obuke OSI i spasilaca u vezi sa postupanjem u vanrednim situacijama i jačati i intenzivirati međusektorsku saradnju da bi sve OSI kojima je potrebna pomoć bile adekvatno tretirane.

Na međunarodnoj konferenciji učestvovali su predstavnici Konzorcijuma projekta iz Direktorata za civilnu zaštitu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Hrvatske (koordinator projekta), Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore i Uprave za zaštitu i spašavanje Republike Slovenije, kao i predstavnici relevantnih institucija, operativnih jedinica za zaštitu i spašavanje i udruženja osoba sa invaliditetom iz Crne Gore, Hrvatske, Slovenije i Poljske. Takođe, konferenciji su onlajn prisustvovali predstavnica Evropske komisije – Generalnog direktorata za evropsku civilnu zaštitu i aktivnosti humanirane pomoći (DG ECHO) i predstavnik Vatrogasne službe iz Italije.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?