Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Realizovana vježba komandnog mjesta na temu reagovanja u slučaju poplava u Rožajama

Objavljeno: 11.07.2022. 10:03 Autor: Ministarstvo unutrašnjih poslova

Vježba komandnog mjesta na temu reagovanja u slučaju poplava sprovedena je 7. i 8. jula 2022. godine u Rožajama i okupila je članove rožajskog Opštinskog tima za zaštitu i spašavanje, predstavnike Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Uprave za vode i Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore.

Tokom dvodnevne vježbe testirane su procedure koordiniranja i rukovođenja zaštitom i spašavanjem u slučaju poplava na lokalnom i nacionalnom nivou, uvježbavane mjere i aktivnosti iz opštinskog i nacionalnog plana za zaštitu i spašavanje od poplava i načini komunikacije između nadležnih subjekata sistema zaštite i spašavanja, sa posebnim fokusom na sistem ranog upozoravanja.

Vježba je realizovana u okviru Višekorisničkog IPA programa koji se odnosi na zaštitu od poplava i upravljanje rizikom od šumskih požara – IPA FF. Cilj ovog programa je jačanje regionalne saradnje i razmjena najboljih praksi iz oblasti zaštite od poplava i šumskih požara, podrška u usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU i pomoć u dostizanju standarda i praksi EU u oblasti zaštite i spašavanja.

Za sprovođenje vježbe komandnog mjesta bili su zaduženi Odsjek za civilnu zaštitu Republike Italije (DPC), italijanska istraživačka fondacija za praćenje stanja životne sredine (CIMA Research Foundation) i službenici Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a.

Program je počeo sa realizacijom 15. novembra 2020. godine i traje 36 mjeseci, a Crna Gora je korisnica programa zajedno sa ostalim zemljama Zapadnog Balkana i Turskom. Konzorcijum koji implementira program čine: Odsjek za civilnu zaštitu Republike Italije (DPC) – vodeći partner, Uprava Republike Slovenije za civilnu zaštitu i humanitarnu pomoć (URSZR), švedska Agencija za vanredne situacije (MSB), Generalni inspektorat za vanredne situacije MUP-a Rumunije (IGSU), Vatrogasno-spasilačka brigada Moravsko-šleskog regiona (FRB-MSR), APELL Nacionalni centar za upravljanje katastrofama iz Rumunije i italijanska istraživačka fondacija za praćenje stanja životne sredine (CIMA Research Foundation).

Tagovi

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?