Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

ReLOaD projekat: Saradnjom NVO i lokalnih samouprava do aktivnije i otvorenije zajednice

Objavljeno: 20.05.2021. 14:45

Potrebe građana i lokalne zajednice biće u fokusu saradnje i zajedničkog djelovanja lokalnih samouprava i nevladinih organizacija u okviru druge faze Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2).

Danas je održan online događaj kojim je obilježen početak druge faze Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) koji finansira Evropska unija, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

Tamara Srzentićministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, istakla je da je posebno raduje što će se ReLOaD sprovoditi i u manjim opštinama koje su dobile priliku da učestvuju u programu i unaprijede svoje kapacitete, a njihove nevladine organizacije i dobiju podršku za sprovođenje projekata od interesa za zajednicu.

„Ovakvi projekti treba da budu model svim opštinama kako da uključe zajednicu u rješavanje problema. Tamo gdje su civilno društvo i građani i angažovani, tamo su i zajednice jake, aktivne i progresivne. Na ovaj način, ojačaće se međuopštinska saradnja i podstaći regionalni razvoj Crne Gore“, poručila je Srzentić.

Daniela Gašparikova, stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori, naglasila je da je uspjeh prve faze ReLOaD-a nadmašio očekivanja i pozitivno uticao na više od 7000 korisnika kroz 50 pojekata u pet opština Crne Gore, i ohrabrila opštine da budu dio ovog programa i u narednoj fazi.

„Uvodimo koncept klastera opština kako bismo podstakli i promovisali razmjenu iskustava i zajednički rad ne samo između opština, već i između NVO iz različitih opština. LOD metodologija doprinosi uspostavljanju odgovornih institucija i jasnih, transparentnih procedura za dodjelu sredstava, čime se jača i povjerenje na lokalnom nivou između uprave i građana. Druga faza ReLOaD-a je sjajna prilika da nastavimo sa dobrom praksom uspostavljenom tokom prethodne četiri godine i primijenimo je i na druge opštine u Crnoj Gori“, rekla je Gašparikova.

Herman Špicšef sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, ocijenio je da je stvaranje mogućnosti za civilno društvo da postane efikasan i odgovoran član zajednice veoma važan element politike proširenja EU.

„Pored finansijske podrške organizacijama civilnog društva, želimo da pomognemo u stvaranju adekvatnih struktura i mehanizama za saradnju organizacija civilnog društva sa javnom upravom, što donosi konkretne koristi lokalnim zajednicama. Zbog toga smo veoma zadovoljni što EU finansira drugu fazu ovog programa, koji je u prethodnom periodu postigao izvanredne rezultate, poput podrške porodiljama i pružanja prilika mladim i nezaposlenim ženama za obrazovanje i sticanje novih vještina“, rekao je Špic.

Aleksandar Nikčević, predstavnik muzičke rok grupe Štrajk mozga, podržane u okviru projekta „Uhvaćeni tonovi“, koji je sprovela NVO Sinteza iz Nikšića, rekao je da je njegova rok grupa, zahvaljujući ReLOaD-u uspjela da snimi svoj album, kao i da su tokom sprovođenja projekta imali svu potrebnu podršku. Istakao je da se nada da će i nova faza ReLOaD-a podstaći mlade u Crnoj Gori, a naročito muzičare, da iskoriste priliku i ogroman potencijal, kako bi rock and roll kulturu približili mladima na što bolji način.

Biserka Raičevićučesnica obuka za zlatovez organizovanih u okviru projekta „Očuvanje i razvoj tradicionalnog zanata zlatoveza”, koji je sprovela NVO Institut za preduzetništvo i ekonomski razvoj iz Podgorice, istakla je da je projekat značajan jer savladavanjem zlatoveza i njegovih vještina čuvamo kulturno nasleđe Crne Gore i prenosimo ga na mlađe generacije. Kako je rekla, u okviru projekta su kreirana tri nova proizvoda inspirisana zlatovezom i ošvicama, dok je kao naročit uspjeh izdvojila izdavanje brošure „Crnogorski zlatovez“.

Događaj je organizovan preko Zoom platforme shodno poštovanju mjera za suzbijanje pandemije COVID-19.

ReLOaD2 je projekat koji se od januara 2021. godine sprovodi u šest zemalja i teritorija zapadnog Balkana: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji. U narede četri godine, uz pomoć metodologije za finansiranje NVO po uzoru na praksu u zemljama članicama Evropske unije (LOD metogologija), program će omogućiti bolju saradnju lokalnih samouprava i nevladinih organizacija, ojačati njihova  partnerstva sa akcentom na potrebe lokalnih zajednica, sve u skladu sa prioritetima opština i razvojnim strategijama. ReLOaD2 će fokusirati podršku i na razvoj vještina mladih i podsticati njihovo učešće u procesu donošenja odluka i aktivnijem učešću u svim segmentima društva.

Pet klastera jedinica lokalne samouprave će biti odabrano za učešće u projektu putem Javnog poziva koji će biti raspisan sljedeće sedmice. Na Javni poziv se mogu prijaviti svi klasteri jedinica lokalne samouprave iz Crne Gore koji ispunjavaju kriterijume poziva.

Tagovi

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?