- Vlada Crne Gore
Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Rješavanje pitanja nestalih lica na prostoru bivše...
Rješavanje pitanja nestalih lica na prostoru bivše Jugoslavije pravna i moralna obaveza
Ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović, sa svojim saradnicima, danas se sastao sa direktorom evropskih programa Međunarodne komisije za nestala lica (ICMP), gospodinom Matthew Holliday i saradnicima.
Crna Gora, iako potražuje manji broj nestalih lica u odnosu na druge države bivše Jugoslavije, poklanja posebnu pažnju rješavanju pitanja nestalih lica u oružanim sukobima, istakao je ministar rada i socijalnog staranja, Admir Adrović.
Rješavanje pitanja nestalih lica na prostoru bivše Jugoslavije važno humanitarno, ali i političko pitanje, jer od njegovog rješavanja u velikoj mjeri zavisi i proces pomirenja i izgradnja multietničkih društava zasnovanih na demokratiji, vladavini prava i toleranciji u regionu. To je pravna i moralna obaveza prema žrtvama i njihovim porodicama, koja vremenom nije i ne može biti manja. Porodice nestalih imaju pravo da saznaju istinu o sudbinama svojih najbližih, istakao je Adrović.
Lica koja su nestala u oružanim sukobima na području bivše Jugoslavije, a koje potržuje Komisija za nestala lica Vlade Crne Gore, uključuje 51 crnogorskog državljanina i lica čiji su tražitelji, u vrijeme prijavljivanja njihovog nestanka, imali prebivalište u Crnoj Gori. Komisija je u saradnji sa komisijama i drugim asocijacijama zermalja iz regiona, koje se bave ovom problematikom, u proteklom periodu riješila i izvršila primopredaju posmrtnih ostataka za 33 lica koji su u trenutku nestanka bili državljani Crne Gore, ili su tražitelji, u vrijeme prijavljivanja njihovog nestanka, bili građani Crne Gore.
Direktor evropskih programa Međunarodne komisije za nestala lica ICMP, Matthew Holliday, u osvrtu na rad i učinke Komisije naveo je da podaci o broju registrovanih aktivnih slučajeva nestalih, podvlače neophodnost intenzivne saradnje, ali i istakao značaj doprinosa organa vlasti Crne Gore i naveo kao primjer pozitivne prakse.
Na sastanku je bilo riječi, kako o dosadašnjoj, tako i o budućoj saradnji i razmjeni informacija koje su od značaja za rješavanje slučajeva nestalih. Obje strane izrazile su spremnost za inteziviranje saradnje u ovom procesu, kako bi porodice i rodbina nestalih lica što prije dobili informacije o sudbini njihovih nestalih članova porodica.