- Vlada Crne Gore
Saopštenje sa 40. sjednice Vlade Crne Gore
Saopštenje sa 40. sjednice Vlade Crne Gore
Vlada je na danas održanoj, 40. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, donijela Uredbu o utvrđivanju perioda sprovođenja popisa stanovništva, domaćinstava i stanova i referentnog momenta popisa. Uredbom je utvrđeno da je period sprovođenja popisa stanovništva, domaćinstava i stanova od 1. do 15. novembra 2023. godine, a da je referentni momenat popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori 31. oktobar 2023. godine u 24.00 časa. Uprava za statistiku kao nadležni organ za pripremu, organizaciju i sprovođenje popisa će preduzeti sve mjere shodno Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova da bi se implementirala Uredba. Za sprovođenje monitoringa i evaluaciju primjene Uredbe zadužena je Uprava za statistiku.
Usvojena je Informacija o potrebi hitne primjene mjera sanacije terena u zahvatu vodoizvorišta Bolje sestre, pojas uz rijeke Morača i Cijevna, sa elementima ekološke katastrofe. Monitoringom stanja na terenu, analizom negativnog uticaja postojećih objekata kao i postrojenja koja negativno utiču na životnu sredinu i vodostaj rijeka na način što emituju i ispuštaju štetne materije, i u fazi rada i u fazi mirovanja, utvrđeno je da je direktno ugroženo vodoizvorište Bolje sestre. Imajući u vidu da je ugrožen javni interes u smislu vodosnadbijevanja Crnogorskog primorja, te da su neophodne hitne sanacije terena uz proglašenje ekološke katastrofe u području zahvata vodoizvorišta Bolje sestre, Ministarstvo ekologije prostornog planiranja i urbanizma i Agencija za zaštitu životne sredine zaduženi su da sprovedu mjere uklanjanja i rušenja objekata po hitnom postupku u zahvatu vodoizvorišta Bolje sestre, pojas uz rijeke Morača i Cijevna.
Vlada je donijela Odluku o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera utvrđene odlukama Savjeta Evropske unije u vezi sa situacijom u Bjelorusiji i umiješanost Bjelorusije u rusku agresiju na Ukrajinu. Odluka se donosi na osnovu Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama, a kako bi se Crna Gora, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, u dijelu zajedničke vanjske i bezbjednosne politike u potpunosti uskladila sa Odlukama Savjeta EU.
Usvojen je Izvještaj o izvršenju Godišnjeg plana zvanične statistike za 2022. godinu. Kako se navodi u Izvještaju, od ukupno 205 planiranih statističkih istraživanja definisanih Godišnjim planom realizovano je 199 il 97% statističkih istraživanja, nerealizovano je šest statističkih istraživanja od kojih su četiri u nadležnosti Uprave za statistiku, a dva u nadležnosti Instituta za javno zdravlje Crne Gore. Za realizaciju planiranih statističkih istraživanja Zakonom o budžetu za 2022. godinu ukupno su odobrena (planirana) budžetska sredstva iz opštih prihoda budžeta u iznosu od 5.670.459 eura. Ukupna realizovana budžetska sredstva iz opštih prihoda budžeta iznose 1.559,540 eura, ili 29,44% u odnosu na planirana. Ovakav procenat izvršenja iz opštih prihoda je, kako se navodi, rezultat neizvršenja planiranih sredstava vezanih za aktivnost Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u 2022. godini, usljed kasnog usvajanja Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava stanova. Uzimajuči u obzir neizvršenje planiranih sredstava za aktivnost Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, procenat izvršenja, odnosno, realizacija iz opštih Prihoda budžeta iznosi 89.36%. Pored opštih prihoda, ukupna realizovana sredstva u 2022. godini iz IPA sredstava i ostalih donacija iznose 417.207 eura. Zajedno sa realizovanim sredstvima iz IPA sredstava i ostalih donacija, ukupna realizovana sredstva, odnosno novčani tok u 2022. godini iznose 1.976 747 eura.
Vlada je usvojila Informaciju o primjeni instituta Kadrovskog planiranja u organima državne uprave i Službi Vlade Crne Gore u 2023. godini. Tim povodom, zadužuju se organi državne uprave i Služba Vlade Crne Gore, koji nijesu dostavili Nacrte kadrovskih planova za 2023. godinu i saglasnost Ministarstva finansija, da iste dostave Upravi za ljudske resurse najkasnije do 20. februara 2023. godine.
Usvojena je Informacija o regulisanju načina obračuna koncesione naknade za korišćenje hidroenergetskog potencijala usljed izlaska pojedinih proizvođača električne energije iz sistema podsticajnih mjera. U Informaciji se navodi da je jedan broj proizvođača, vlasnika malih hidroelektrana, na osnovu Zakona o energetici, iskoristio mogućnost izlaska iz sistema podsticajnih mjera. Osnovni razlozi koji su doveli do toga da ovi proizvođači izađu iz sistema podsticaja su zasnovani na činjenici da je tržišna cijena električne energije veća od podsticajne cijene po kojoj su do sada prodavali svoju energiju. Obzirom da se ovaj način obračuna prihoda po osnovu prodaje električne energije na tržištu razlikuje u odnosu na postojeći model, neophodno je sa svim proizvođačima koji izađu iz sistema podsticaja, sačiniti adekvatan sporazum o načinu obračuna koncesionih naknada. U tom kontekstu, zaduženo je Ministarstvo kapitalnih investicija da sačini sporazume o načinu, metodologiji i formi obračuna koncesionih naknada kojim će biti definisani svi relevantni elementi za njihov obračun, uvažavajući odredbe definisane ugovorima o koncesiji koje tretiraju obračun koncesionih naknada i dostave ih Vladi na razmatranje i prihvatanje.
Vlada je usvojila Informaciju o ishodu aukcije za dodjelu radio-frekvencija iz pionirskih 5G opsega za javne mobilne elektronske komunikacione mreže. Dodjelom radio-frekvencija iz pionirskih 5G opsega stiču se uslovi za dalji ubrzan razvoj mobilnih komunikacionih mreža i usluga, prije svega kroz proširenje pokrivenosti signalom mreže na značajan dio trenutno nepokrivenih ruralnih oblasti, povećanje kapaciteta pristupnog dijela LTE mreža, te ubrzan razvoj 5G mobilnih mreža u Crnoj Gori. Za dodjelu radio-frekvencija nadmetala su se tri postojeća mobilna operatora, Crnogorski Telekom, Mtel i One Crna Gora, koji su osvojili frekvencijske resurse. Ukupni prihodi po ovom osnovu iznose 8.836.146 eura. Istaknuto je da u pogledu interesovanja operatora za dodjelu radio-frekvencija i ishoda postupka aukcije spektra, rezultat premašio očekivanja.
Izdati su urbanističko - tehnički uslovi za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju objektata za proizvodnju električne energije iz obnovljivih resursa – solarnih elektrana, po zahtjevima dvije kompanije „ Montenegro Investment & Land Holdings d.o.o Kotor i „RES Montenegro group“ d.o.o. Podgorica.
Vlada je dala saglasnost na Finansijski plan Kontrole letenja Srbije i Crne Gore SMATSA doo Beograd, za 2023. godinu. Kako se navodi u dokumentu, uvidom u finansijske pokazatelje, i to planirane prihode za 2023. godinu u iznosu od 149,58 miliona eura i planirane rashode u iznosu od 136,03 miliona eura, utvrđeno je da je Finansijskim planom predvideno pozitivno poslovanje Društva.
Usvojen je Izvještaj o radu Sekretarijata za zakonodavstvo u 2022. godini. U Izvještaju se navodi da je Sekretarijat u 2022. godini nastavio da pruža značajan doprinos kvalitetnom i blagovremenom ispunjavanju obaveza normativne prirode, u okviru utvrđenih nadležnosti, na šta ukazuju i podaci da je u Sekretarijatu u toj godini bilo u radu 1443 propisa i drugih akata. Takođe, konstatovano je da su svi zaključci Vlade koji su se u 2022. godini odnosili na Sekretarijat za zakonodavstvo realizovani u cjelosti, u utvrđenim rokovima.
Vlada je usvojila Informaciju o potrebi upisa polaznika po Obrazovnom programu za zanimanje zatvorski policajac/ka. Tim povodom, zadužena je Javna ustanova Viša stručna škola „Policijska akademija“ u Danilovgradu da sprovede postupak javnog oglašavanja za upis 26 polaznika po obrazovnom programu za zanimanje zatvorski policajac/ka za školsku 2023/2024. godinu. Obrazovanjem polaznika po ovom obrazovnom programu će se stvoriti uslovi da se u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija zapošljava kadar stručno osposobljen za obavljanje veoma specifičnih poslova čime će se ojačati kadrovski kapaciteti i povećati nivo bezbjednosti Uprave.
Donijeta je Odluka o izmjeni Odluke o preduzimanju privremenih mjera usljed pojave epidemije zarazne bolesti COVID-19 od većeg epidemiološkog značaja, kojom se važenje postojećih epidemiološkim mjera produžava do 24. februara 2023. godine.
Vlada je utvrdiila Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Uprave za igre na sreću. Predložena organizacija i sistematizacija radnih mjesta ovog državnog organa prilagođena je funkcionisanju Uprave za igre na sreću kao samostalnog državnog organa.
Usvojena je Informacija o namjeri Vlade Crne Gore za otkup dijela preostalih ponuđenih akcija u vlasništvu manjinskih akcionara emitenta "Luka Bar" AD Bar, ukupne vrijednosti do iznosa od 500.000 eura, po maksimalnoj cijeni od 0,90 eura po jednoj akciji, kako bi uvećala udio u akcijskom kapitalu ovog Društva.
Vlada je usvojila Informaciju o poboljšanju avio dostupnosti sa predlogom Odluke o dopuni liste strateških ruta. Imajući u vidu da je Crna Gora pretežno turistička zemlja i da je jedan od osnovnih ciljeva produženje trajanja ljetnje turističke sezone, kao jedan od prioriteta definisano je poboljšanje avio dostupnosti Crne Gore, prije svega iz zemalja centralne, zapadne i sjeverne Evrope kao tržišta od krucijalnog značaja za pred i post sezonu. U tom smislu, aktuelna lista sa 14 strateških ruta, će se dopuniti sa tri nove i to: Podgorica – Marsej; Podgorica – Dablin i Podgorica – Vece.
Usvojena je Informacija o pokretanju postupka za dodjelu koncesije za prevoz trajektom na relaciji Kamenari – Lepetane. Imajući u vidu da Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe propisuje da se trajektni saobraćaj obavlja na osnovu dodijeljene koncesije, a da se u ovom momentu prevoz trajektom na relaciji Kamenari – Lepetane obavlja bez dodijeljene koncesije, neophodno je da Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama, kao nadležan organ, bez odlaganja pokrene postupak za dodjelu koncesije, kako bi Država uvela u zakonski okvir ovaj vid obavljanja djelatnosti. Dodjelom koncesije stvoriće se uslovi da Država, kroz naplatu fiksne i varijabilne koncesione naknade, konačno počne da ostvaruje prihode koji joj pripadaju po ovom osnovu, te da se trajektni prevoz na relaciji Kamanari – Lepetane, naročito sa aspekta sigurnosti i bezbjednosti, podigne na veći nivo. U skladu sa tim, Vlada je stavila van snage Zaključak Vlade Crne Gore broj 07-2498 od 20. juna 2019. godine. Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore zaduženo je da u što hitnijem roku, ne dužem od 45 dana, preuzme obavljanje djelatnosti linijskog pomorskog saobraćaja na relaciji Kamenari – Lepetani, do završetka postupka za davanje koncesije.
Vlada je dala saglasnost na Plan rada i Finansijski plan „Monteput“ d.o.o. Podgorica za 2023. godinu i usvojila Izvještaj o realizaciji Finansijskog plana za 2022. godinu. Planom rada i Finansijskim planom za 2023. godinu predviđeno je da ukupni prihodi iznose 63.671.893 eura, ukupni rashodi 62.680.870 eura, i pozitivni poslovni rezultat u iznosu od 991.023 eura. Prihod od naplate putarine za 2023. godinu planiran je za 31% više nego što je ostvareno u prethodnoj godini. Prihodi od naplate putarine biće upotrijebljeni za finansiranje planiranih investicija, pokriće obaveza za kredit EIB i kredit za nabavku opreme za potrebe auto-puta. Izvještaj o realizaciji finansijskog plana za 2022. godinu, pokazuje da je ovo privredno društvo poslovnu 2022. godinu završilo pozitivnim finansijskim rezultatom u iznosu od 1.818.854 eura. Nakon izrade godišnjeg finansijskog izvještaja, obračuna amortizacije i analizom rezervisanja, biće poznat konačan poslovni rezultat za 2022. godinu. Iako je stepen realizacije finansijskog plana za 2022. godinu 86%, realizovani prihodi od naplate putarine su veći nego što je bilo planirano.
Donijeta je Odluka o visini i načinu plaćanja godišnje naknade za korišćenje prostora bespravnog objekta na teritoriji Opštine Bar. Cilj donošenja ove Odluke je sprečavanje nove bespravne gradnje, kao i podsticaj onih vlasnika bespravnih objekata koji nisu podnijeli zahtjev za legalizaciju da pristupe istoj. Odlukom je propisano da se cijena naknade po m2 bespravnog objekta određuje na osnovu prosječne cijene građenja m2 novoizgrađenog stambenog objekta u Crnoj Gori za godinu koja prethodi godini za koju se naknada utvrđuje. Stopa naknade iznosi 2%.
Vlada je dala saglasnost na Sporazum o ustupanju na korišćenje Luke Budva Opštini Budva. S obzirom na to da više nije na snazi privremena mjera Privrednog suda, koja je zabranila korišćenje dijela izgrađene obale i akvaprostora Luke Budva, stekli su se uslovi da se realizuje Sporazum i da se Luka da na korišćenje Opštini Budva, do završetka koncesionog postupka. Predmet Sporazuma, kako je istaknuto u diskusiji, je korišćenje izgrađene obale i dijela pripadajućeg akvatorijuma sa privezištima, operativna obala sa zapadne strane od otvorenog plivačkog bazena zahvatajući ograđeni prostor carinskog prelaza, izgrađena južna obala uz donju ivicu saobraćajnice do gradskog parka.
Data je saglasnost na Sporazum o ustupanju na korišćenje pristaništa „Pine” Opštini Tivat. Sporazumom se reguliše da Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore ustupi pristanište „Pine” Komunalnom doo Tivat, bez naknade, na davanje prethodne saglasnosti, shodno Zakonu o državnoj imovini. Sporazum o regulisanju međusobnih prava i obaveza zaključuje se u cilju održavanja morskog dobra i obezbjeđivanja reda u funkcionisanju pristaništa u skladu sa zakonom.
Vlada je usvojila Informaciju o podsticanju istraživanja svemira i razvoju povezanih tehnologija. Na inicijativu predsjednika Vlade, dr Dritana Abazovića, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja preduzelo je aktivnosti na pripremi kreiranja neophodnih preduslova za podsticanje istraživanja svemira i razvoja povezanih tehnologija u Crnoj Gori. Kako se Crna Gora nalazi na putu evropskih integracija, neophodno je da usklađuje svoju nacionalnu politiku u oblasti istraživanja i inovacija sa politikama EU. Budući da EU svemirski programi imaju naprednu infrastrukturu i adekvatno finansiranje, usmjerenje Crne Gore treba da bude na umrežavanju sa EU timovima koji rade na ovim programima, ostvarivanju pristupa EU infrastrukturi i eventualnom učešću u nekom od projekata, kako bi se kreirala kritična masa u Crnoj Gori. U tom kontekstu, zaduženo je Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja da, nakon sprovedenih procedura prikupljanja relevatnih podataka i prijema ekspertskog mišljenja, pripremi Informaciju o podršci NVO Montenegro Space Research. Takođe, Ministarstvo je zaduženo da formira Nacionalni tim za izradu analize stanja, potreba i mogućnosti u oblasti istraživanja svemira i svemirskih tehnologija u Crnoj Gori, sa Planom rada 2024-2028. godine.
Vlada se upoznala s Informacijom o mogućnostima i potrebi osnivanja državnog telekomunikacionog operatora u Crnoj Gori, koju je usmeno podnio predsjednik Vlade dr Dritan Abazović. Tim povodom, obrazovana je Radna grupa zadužena da pripremi i Vladi dostavi informaciju koja će sadržati podatke neophodne za procjenu mogućnosti osnivanja državnog telekomunikacionog operatora. U sastavu Radne grupe su: Rajko Radošević, predsjednik Odbora direktora Crnogorskog elektrodistributivnog sistema, Slavka Marković i Ivan Šaranović, zaposleni u Crnogorskom elektroprenosnom sistemu, Jovan Kasalica, izvršni rukovodilac u EPCG, doc. dr Martin Ćalasan, član Odbora direktora EPCG i Svetlana Koprivica, šefica Odjeljenja za telekomunikacije u Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu.
Pored ostalog, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.