- Vlada Crne Gore
Saopštenje sa 43. sjednice Vlade Crne Gore
Saopštenje sa 43. sjednice Vlade Crne Gore
Vlada je, na danas održanoj 43. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, usvojila Informaciju o potrebi rješavanja pitanja bezbjednosti u sudstvu i Državnom tužilaštvu. U diskusiji je naglašeno da bezbjednost nosilaca pravosudnih funkcija, zaposlenih u pravosudnom sistemu i korisnika pravosudnih usluga, predstavlja neophodan uslov za obezbjeđenje nezavisnosti, efikasnosti i dostupnosti pravosuđa. Iako su, kako se navodi u materijalu, 2015. godine stvoreni normativni uslovi za formiranje službi za poslove obezbjeđenja u sudovima i Državnom tužilaštvu, u praksi ove zakonske odredbe nikada nijesu implementirane, odnosno navedene službe nikada nijesu formirane na način koji je predviđen zakonom. Takođe, konstatovano je da u prethodnom perodu nijesu zabilježeni pomaci u pogledu sigurnosti i unapređenja fizičke dostupnosti zgradama sudova i državnih tužilaštava, na šta ukazuje činjenica da većinu pravosudnih objekata i dalje obezbjeđuju službenici Uprave policije, bez dovoljno kadra i tehničkih sredstava. U skladu sa tim, preporučeno je Vrhovnom sudu Crne Gore i Vrhovnom državnom tužilaštvu da, u saradnji sa Ministarstvom pravde, Ministarstvom unutrašnjih poslova i Ministarstvom finansija, pripreme Analizu postojećeg stanja bezbjednosti objekata sudstva i Državnog tužilaštva sa preporukama za rješavanje pitanja vršenja poslova obezbjeđenja u pravosudnim objektima. Ministarstvo unutrašnjih poslova zaduženo je da, do okončanja izrade Analize, u saradnji sa Vrhovnim sudom Crne Gore i Vrhovnim državnim tužilaštvom, pojača aktivnosti na vršenju poslova obezbjeđenja u pravosudnim objektima, u dijelu ljudskih i materijalnih resursa.
Donijet je Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2023 – 2024. godine. Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji (PPCG) je strateški dokument koji obuhvata 33 pregovaračka poglavlja u tabelarnom prikazu. Kako se pravna tekovina Evropske unije konstantno mijenja i razvija, a imajući u vidu dinamiku pregovaračkog procesa, Program pristupanja se na godišnjem nivou prilagođava promjenama u okviru procesa razvoja prava EU. U skladu s tim pristupljeno je izradi PPCG-a za 2023 – 2024. godinu, kako bi ovaj dokument bio usklađen s aktuelnim prioritetima Vlade, i drugim krovnim dokumentima. Dokument je rađen u skladu sa Programom rada Vlade i sadrži osvrt na planove u strateškom, zakonodavnom i administrativnom okviru, kao i pregled mjerila za zatvaranje pregovaračkih poglavlja, tabelarni prikaz pretpristupne podrške IPA II i IPA III i uvezivanje ciljeva održivog razvoja UN sa pregovaračkim poglavljima, klasterima, IPA prozorima i tematskim prioritetima. Dvogodišnjim Programom planirano je ukupno 537 obaveza, od čega u strateškom okviru 109 obaveza (46 se odnose na strategije) i 428 obaveza u dijelu zakonodavnog okvira (175 se odnose na zakone).
Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Predložene izmjene i dopune će doprinijeti što djelotvornijem ostvarivanju prava na slobodan pristup informacijama, te stvaranju neohodnih mehanizama, kako bi svi identifikovani problemi u primjeni ovoga zakona bili prevaziđeni. Na taj način stvoriće se i neophodni uslovi da se pravo na slobodan pristup informacijama ostvaruje još kvalitetnije i efikasnije, što će doprinijeti i bržem razvoju demokratije i demokratskog sistema. Takođe, obezbijeđena je i međunarodna eskpertska podrška od strane Delegacije EU u Crnoj Gori i SIGMA-e, čime je osigurano da crnogorski zakonodavni okvir u ovoj oblasti bude usaglašen sa međunarodnim i evropskim standardima, kroz postupak razmatranja uporednih rješenja i primjera dobrih praksi kako bi se u najvećoj mjeri afirmisali princip transparentnosti rada organa vlasti i princip prava javnosti da zna, odnosno da dobro i pravovremeno bude informisana o pitanjima o kojima treba da se opredjeljuje ili donosi odluke. U raspravi je posebno istaknuto da je Predlog zakona dobio pozitivno mišljenje Evropske komisije.
Donijeta je Uredba o izmjenama i dopuni Uredbe o načinu planiranja i sprovođenja centralizovanih javnih nabavki kojom se sa liste naručilaca koji sprovode javne nabavke briše Ministarstvo odbrane.
Vlada je donijela Uredbu o dopunama Uredbe o procjeni vrijednosti i utvrđivanju naknade za oduzetu imovinu. Imajući u vidu postojeća Uredba ne poznaje parametre za procjenu poljoprivrednog zemljišta, kao i zauzimanje stava sudova da i poljoprivredno zemljište može biti predmet povraćaja i obeštećenja, to je bilo neophodno važeću Uredbu dopuniti, kako bi se stvorila mogućnost i pravni osnov da se utvrdi visina obeštećenja u slučajevima kada se radi o poljoprivrednom zemljištu.
Donijeta je Odluka o dodjeli Ugovora o obavezi pružanja usluga prevoza putnika od javnog interesa za period 01.01. – 31.12.2023. godine i prihvaćen tekst Ugovora. Zakonom o budžetu za 2023. godinu za ovu namjenu su opredjeljenja sredstva u iznosu od 6.300.000 eura. Na ovaj način će se svakodnevno subvencionisati 28 lokalnih putničkih vozova, čime se omogućava nesmetano odvijanje prevoza putnika u željezničkom saobraćaju i zadovoljava javni interes.
Vlada je donijela Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o visini, načinu i uslovima plaćanja naknada za korišćenje državnih puteva. S obzirom da je u prethodnom periodu otvorena prioritetna dionica Smokovac – Mateševo, auto-puta Bar – Boljare, kao i činjenica da su postojećim zakonom uređena pitanja korišćenja i naplate putnog zemljišta, kao i obavljanje pratećih djelatnosti na putnom zemljištu, stekli su se i uslovi da se pristupi izmjeni Odluke. Izmjenom Odluke privredno društvo, u ovom slučaju Monteput, moći će dio putnog zemljišta koje mu pripada da ustupi na korišćenje drugim privrednim subjektima za obavljanje svoje djelatnosti, pri čemu se prihod od istih koristi za održavanje putne infrastrukture.
Donijeta je Odluka o izradi Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana „Kolašin Centar - Izmjene i dopune“, opština Kolašin i Odluka o određivanju rukovodioca i visini naknade za rukovodioca i stručni tim za izradu Izmjena i dopuna DUP-a. Cilj izrade Izmjena i dopuna DUP-a je stvaranje kvalitetnog prostora u ambijentalnom, funkcionalnom i arhitektonskom smislu, kao i stvaranje planskih pretpostavki za realizaciju predvidenih sadržaja. Izmjene i dopune DUP-a rade se u granicama važećeg plana, odnosno obuhvataju područje površine cirka 105 hektara. Za rukovoditeljku je određena Sonja Radović Jelovac, uz naknadu za rukovoditeljku i stručni tim u iznosu od 25.000 eura.
Vlada je donijela Odluku o izradi Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana „Industrijska zona kombinata aluminijuma Podgorica“ u Glavnom gradu - Podgorica i Odluku o određivanju rukovodioca i visini naknade za rukovodioca i stručni tim za izradu Izmjena i dopuna DUP-a. Granica obuhvata Plana iznosi cirka 483,68 hektara. Za rukovoditeljku je određena Ana Tošić Jokić, a rukovoditeljki i stručnom timu utvrđena je naknada u iznosu od 6.000 eura.
Donijet je Plan davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za 2023. godinu sa Izvještajem sa javne rasprave. Planom je definisano 11 lokacija za koje će biti raspisani javni oglasi za dodjelu koncesija. Davanjem koncesija obezbjeđuje se odgovarajući javni interes, unapređenje rudarske djelatnosti, veća zaposlenost, kao i održivo, ekonomično, pravilno i efikasno korišćenja prirodnih resursa, uz očuvanje životne sredine. Prilikom odabira istražno-eksploatacionih prostora vodilo se računa o prostorno-planskoj dokumentaciji, kako ne bi došlo do konflikta plana eksploatacije i planskih dokumenata, o samoj poziciji prostora, o vlasništvu zemljišta, kao i o zainteresovanosti određenih investitora. Javni interes se ogleda u korišćenju mineralnih sirovina u partnerstvu svih učesnika u procesu geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade. Predmet koncesije, u skladu sa Zakonom, mogu biti: istraživanje ili eksploatacija, ili istraživanje i eksploatacija mineralnih sirovina od strateškog značaja.
Vlada je donijela Strategiju razvoja Uprave policije za period 2023-2026. godine sa Akcionim planom za 2023. godinu. Strategijom se uspostavlja sistemski okvir za ostvarivanje ciljeva rada policije i sprovođenje ključnih mehanizama i instrumenata kao odgovor na potrebe građana-građanki i države. Takođe, daje se i okvir vršenja bezbjednosnog nadzora nad učinkom, tj. nad efikasnošću, ekonomičnošću, zakonitošću rada policije u svim segmentima i nivoima njenog djelovanja. Dokument ima za cilj da se izazovi, rizici i prijetnje pravovremeno predvide, kako bi se definisale adekvatne aktivnosti i pravci djelovanja. Strategija je u funkciji ostvarivanja bezbjednosti građana i građanki i sprovođenja nacionalne bezbjednosne politike, polazeći od opšte usvojenih međunarodnih i evropskih standarda i vrijednosti.
Usvojena je Informacija o Predlogu sporazuma o sadržaju URBACT IV programa za period 2021-2027 i prihvaćen tekst Sporazuma. URBACT IV je program kojim se podstiče međuregionalna saradnja i doprinos održivom urbanom razvoju, boljem upravljanju i povezivanju gradova na evropskom nivou. Po prvi put IPA zemlje su dobile priliku za učešće u ovom programu. Kroz URBACT IV programa 2021-2027, koji je transnacionalnog karaktera, se obezbjeđuju dodatna sredstva Evropske unije, dok se potpisivanjem Sporazuma obezbjeđuje učešće Crne Gore u Programu. Potpisivanjem ovog Sporazuma obezbjeđuje se ujedno i izvršavanje aktivnosti koje države preuzimaju kako bi ispunile ciljeve koji su predvideni Programom.
Vlada je usvojila Informaciju o ustupanju na privremeno upravljanje i korišćenje poslovni objekat „Kuća maslina“ u svojini države Crne Gore sa ustanovljenim pravom raspolaganja u korist Vlade Crne Gore u obimu prava 1/1, upisana u Listu nepokretnosti br. 982, KO Stari Bar, Opštini Bar, bez naknade. U tom smislu, Vlada je prihvatila tekst Ugovora kojim je predviđeno korišćenje poslovnog objekta „Kuća maslina“ isključivo kao edukativnog, administrativnog, proizvodnog i izložbeno-prodajnog centra za razvoj maslinarstva u Crnoj Gori, kroz aktivnosti koje će imati za cilj prenošenje znanja i iskustava u proizvodnji maslinovog ulja, podizanje novih i održavanje postojećih zasada maslina, a u konačnom promociju maslinarstva kao neizostavnog dijela turističke ponude Opštine Bar i cnogorskog primorja u cjelini. Opština Bar, kao korisnik nepokretnosti, biće u obavezi da navedenu nepokretnost koristi sa pažnjom dobrog domaćina, uz poštovanje obaveza koje su taksativno navedene u Ugovoru, na perod od pet godina, sa mogućnošću produženja.
Donijeta je i Odluka o izmjeni Odluke o preduzimanju privremenih mjera usljed pojave epidemije zarazne bolesti COVID-19 od većeg epidemiološkog značaja, kojom se važenje postojećih epidemioloških mjera produžva do 24. marta.
Pored ostalog, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.