Saopštenje sa 60. sjednice Vlade Crne Gore

Objavljeno: 06.07.2023. 17:15 Autor: Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore
Ovaj članak sadrži listu dokumenata

Vlada je, na danas održanoj 60. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, usvojila Smjernice makroekonomske i fiskalne politike za period od 2023 – 2026. godine. U dokumentu, koji je osnova za pripremu budžeta za narednu godinu, se ističe da je strateški cilj ekonomske politike Crne Gore ostvarenje pametnog, održivog i inkluzivnog ekonomskog rasta koji će doprinijeti unaprijeđenju kvaliteta života svih njenih građana. U dijelu poreske politke u periodu 2023 – 2026. godine akcenat će biti na mjerama za suzbijanje sive ekonomije, širenju poreskog obuhvata, implementaciji usvojenih i izmjeni postojećih zakonskih rješenja, sprovođenju strukturnih reformi, jačanju institucionalnog okvira i unapređenju fukcionisanja poreskog sistema, čime se utiče na projekcije nivoa prihoda i unapređenje poreske politike u srednjem roku. S tim u vezi, u posmatranom periodu projektuje se:

  • realni ekonomski rast na nivou od prosječno preko 3 % u periodu 2023-2026. godine;
  • kontinuirano smanjenje deficita javnih finansija sa planiranih 7,2 % u 2023. na 3.4% BDP-a u 2026. godini;
  • ulaganje u finansiranje infrastrukturnih projekata od cca 1,6 milijarde eura u periodu 2023 – 2026. godine;
  • obezbjeđivanje stabilnog padajućeg trenda javnog duga sa planiranih 68,5 % BDP-a u 2023. na 61.3 % BDP-a u 2026. godini.

Snažan oporavak u turizmu, dinamična privatna potrošnja u zemlji i veliki priliv stranih direktnih investicija, omogućili su očuvanje makrofinansijske stabilnosti u 2022. godini i postizanje snažnog privrednog rasta. Brojni makroekonomski parametri bilježe do sada najbolje rezultate. Crnogorska ekonomija je u prošloj godini rasla brže od regionalnog prosjeka, pri čemu je nominalna vrijednost bruto domaćeg proizvoda dostigla rekordni iznos. Ekonomski rast u 2022. godini, prema preliminarnim podacima, je iznosio snažnih 6,1 %, pri čemu je u drugom kvartalu zabilježen zvanično najveći privredni rast u Evropi.

Izgledi rasta crnogorske ekonomije u srednjem roku ocijenjeni su povoljnim. Očekuje se stabilizacija makroekonomskih parametara, nakon nekoliko godina velikih fluktuacija, pri čemu će rast ekonomije usporiti i stabilizovati se na održivijem nivou. Prema preliminarnim makroekonomskim projekcijama Ministarstva finansija, u 2023. godini je procijenjen realni rast ekonomije od 3,4 %. Prema osnovnom srednjoročnom scenariju makroekonomskih kretanja, u naredne tri godine se očekuje prosječna stopa ekonomskog rasta od oko 3,0%, sa projektovanim stopama od 3,2 % u 2024, 2,8 % u 2025. i 3,0 % u 2026. godini.

U diskusiji je naglašeno da je u izradi smjernica primijenjen konzervativni pristup koji ostavlja prostor da se, uz odgovorno upravljanje javnim finansijama, ispoštuju kriterijumi iz Mastrihta i u srednjoročnom periodu postigne servisiranje svih obaveza bez dodatnog zaduživanja. S tim u vezi, u narednom periodu je potrebno implementirati dodatne mjere fisklane konsolidacije koje će obezbijediti bolju naplatu i ostvarenje dodatnih budžetskih prihoda, kao i optimizovati javnu potrošnju, kako bi se obezbijedila održivost javnih finasija u dugom roku.

Donijeta je Uredba o broju miritelja i arbitara i visini nagrade za rad i naknade trošova u postupku mirnog rješavanja radnih sporova. Zakon o mirnom rješavanju radnih sporova propisuje da će Vlada posebnim aktom utvrditi broj miritelja i arbitara, kao i visinu nagrade za rad i naknade troškova u sprovođenju postupka mirnog rješavanja radnih sporova. Imajući u vidu navedeno, a u skladu sa propisanim zakonskim osnovom, utvrđeno je da će u budućem periodu postupak mirnog rješavanja radnih sporova sprovoditi 50 miritelja i 20 arbitara. Posebno je istaknuta činjenica da u dosadašnjem radu Agencije za mirno rješavanje arbitraža nije bila zastupljena, isključivo su se sporovi okončavali mirenjem, odnosno obustavom postupka. U zavisnosti od prirode spora koji je pokrenut pred Agencijom, odnosno da li je u pitanju individualni ili kolektivni radni spor, utvrđeni su iznosi naknade koje će miritelj i arbitar ostvarivati.

Vlada je usvojila Informaciju o rješavanju isplate otpremnina za 20 radnika KAP-a. Imajući u vidu da je nesporno utvrđeno da su 20 penzionera koji su na dan raskida radnog odnosa zaposlenih u AD KAP u stečaju 2013. godine stekli uslove za penziju ne ostvarivši pravo na otpremninu, Vlada je njihov zahtjev da se ispoštuje Socijalni program donijet 2009. godine, u iznosu koji im pripada po zakonu i kolektivnom ugovoru ocijenila opravdanim. Tim povodom, Vlada je dala saglasnost da se za ovu namjenu iz tekuće budžetske rezerve izdvoji 259.000 eura.

Donijeta je Odluka o određivanju ranjivih područja na vodnom području Jadranskog i Dunavskog sliva. Osnovni razlog za donošenje Odluke je implementacija Zakona o vodama, kao i značaja smanjenja zagađenja vode uzrokovanog nitratima iz poljoprivrednih izvora i sprečavanja daljeg zagađivanja. Od 14 ranjivih zona, devet se nalazi u Jadranskom slivu, a pet u slivu Dunava, ukupne površine 859,23 km² ili 6,22% teritorije Crne Gore.

Vlada je dala saglasnost na Predlog odluke o visini, načinu obračuna i plaćanja naknada za korišćenje dobara Parka prirode „Piva”. Predlogom odluke nijesu mijenjane naknade koji se tiče: boravka u parku, sakupljanja i branja šumskih plodova, sportskog ribolova, splavarenja i korišćenja plovila, korišćenja imena i znaka. Cijene naknada koje se tiču korišćenja objekata, opreme, terena i usluga za određene namjene su ostale iste, osim naknade za kampovanje koja je povećana sa 1,50 euro na dva eura i smještaja u Spomen domu u Crkvičkom Polju koji je povećan sa sedam eura na deset eura. Naknade su povećane iz razloga unapređenja uslova za pružanje navedenih usluga (uređeni prostori za kampovanje i unapređena ponuda u Spomen domu u Crkvičkom Polju). Nove naknade koje su definisane Odlukom su: naknade za ATV i motociklističke ture, korišćenje kuhinje u Spomen domu u Crkvičkom Polju, zakup sale, razgledanje istorijske i prirodnjačke zbirke, vožnja plovilom, iznajmljivanje motornih sanki, organizovanje rafinga i naknade ugostiteljske, prodajne, smještajne i infrastrukturne objekte.

Donijeta je Strategija regionalnog razvoja Crne Gore 2023-2027 i Akcioni plan za sprovođenje Strategije za 2023. godinu sa Izvještajem sa javne rasprave. U diskusiji je istaknuto da Strategija predstavlja temeljni planski dokument politike regionalnog razvoja, kojim se utvrđuju ciljevi i prioriteti regionalnog razvoja, način njihovog postizanja, područja sa razvojnim specifičnostima, kao i međusobni odnos i aktivnosti organa državne uprave i drugih nosilaca aktivnosti regionalnog razvoja. Vizija nove Strategije je bolji život po mjeri čovjeka, odnosno bolji životni standard u svim regionima zemlje, zasnovan na konkurentnosti, inovativnosti, unapređenju ljudskog kapitala, digitalizaciji, dekarbonizaciji i socijalnoj inkluziji. Navedeno istovremeno podrazumijeva povećanje kvaliteta života svih građana, kroz veću zaposlenost i dohodak per capita i posljedično smanjenje rizika od siromaštva i migracija. Svrha donošenja Strategije je smanjenje nezaposlenosti, siromaštva, migracija sa Sjevera, i jačanje fiskalnih kapaciteta jedinica lokalne samouprave. Za sprovođenje Akcionog plana za 2023. potrebno je 478.868.857 eura, od čega 124.997.491 eura iz budžeta, 283.175.566 eura iz sredstava javnog sektora, 12.687.500 eura iz IPA sredstava, iz donatorskih programa 7.776.300, dok će iz sredstava privatnog sektora biti izdvojeno 50.232.000 eura.

Vlada je donijela Strategiju intelektualne svojine Crne Gore za period 2023-2026 i Akcioni plan za 2023. godinu. Postojeći zakonodavni okvir u oblasti intelektualne svojine u Crnoj Gori, uključujući i potvrđene međunarodne ugovore, u značajnoj mjeri je usklađen sa zakonodavstvom EU. Međutim, u određenim segmentima (pronalasci, dizajn, autorska prava nastala u radnom odnosu ili po narudžbi, kao i javnim nabavkama, alternativno rješavanje sporova, prekršajne odredbe u Zakonu o autorskim i srodnim pravima, povrede prava intelektualne svojine na internetu) još uvijek nije uspostavljen adekvatan zakonodavni okvir, te je fokus djelovanja u narednom periodu trebao biti upravo na tome, kako bi se omogućio veći stepen zaštite prava intelektualne svojine. Dokumentom je definisan srateški cilj  - unaprijeđena efiksanost sistema registracije i sprovođenja prava intelektualne svojine, iz kojeg su razvijena tri operativna cilja:

  • ojačani administrativni kapaciteti institucija zaduženih za registraciju i sprovođenje prava intelektualne svojine,
  • poboljšana informisanost javnosti o intlelektualnoj svojini i
  • obezbjeđenje boljeg sprovođenja prava intelektualne svojine.

Za implementaciju Akcionog plana potrebno je od 112.900 eura, od čega će iz budžeta biti izdvojeno 87.900 eura.

Donijet je Nacionalni plan traganja i spašavanja na moru. Cilj Plana je osigurati brzu, efikasnu i koordiniranu reakciju u slučaju nesreća na moru, sa ciljem da se spasu ljudski životi, zaštiti imovina i očuva životna sredina. Predloženi Nacionalni plan ima za ciljeve i:

  • poboljšanje koordinacije i saradnje između različitih službi koje su zadužene za traganje i spašavanje na moru,
  • unapređenje kapaciteta i procedura za brzu i efikasnu reakciju u slučaju nesreća na moru,
  • povećanje stepena obuke i opremljenosti osoblja koje se bave traganjem spašavanjem na moru i
  • poboljšanje komunikacije i koordinacije sa susjednim državama u slučaju potrebe za međunarodnom saradnjom u traganju i spašavanju.

Vlada je donijela Nacionalni program za olakšice u pomorskom saobraćaju. Program sadrži standarde i preporučenu praksu jasno definisanih obaveza svih nadležnih organa učesnika u procesu olakšica u pomorskom saobraćaju. Cilj donošenja Programa za olakšice je uspostavljanje jedinstevnog sistema radi pojednostavljenja formalnosti za plovne objekte, posadu, putnike, robu, teret i poštu koji uplovljavaju u unutrašnje morske vode i teritorijalno more Crne Gore, kao i da se ubrzaju procedure, a da se istovremeno postigne odgovarajuća usklađenost s međunarodnim i nacionalnim propisima.

Usvojen je Nacionalni plan za implementaciju Konvencije Savjeta Evrope o suzbijanju i sprečavanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) za period 2023-2027. godine. U dokumentu se navodi da je Crna Gora jedna od prvih država u Evropi koja je potpisala i ratifikovala Istanbulsku konvenciju koja je stupila na snagu 01. avgusta 2014. godine. Ciljevi Nacionalnog plana su unapređenje i zaštita prava svakoga, posebno žena, da živi slobodno od nasilja kako u javnoj tako i u privatnoj sferi u skladu sa principima jednakosti i nediskriminacije, zatim postizanje ravnopravnosti polova i sprečavanje nasilja nad ženama kroz promjenu društvenog i kulturnog ponašanja žena i muškaraca, iskorjenjivanje predrasuda i rodnih stereotipa, adekvatne obuke svih stručnjaka, kao i kroz programe za počinioce nasilja kako bi se spriječila dalja viktimizacija žrtava rodno zasnovanog nasilja. Takođe, prioritet je i uspostavljanje i jačanje zakonodavnih ili drugih mjera, u skladu sa međunarodnim pravom, u pružanju zaštite i podrške žrtvama i svjedocima svih oblika nasilja obuhvaćenih Konvencijom. Poseban akcenat stavlja se na osnaživanje žena i djevojčica sa iskustvom nasilja sa osvrtom na žene sa invaliditetom, pripadnice LGBTQ - odnosno žena i osoba drugačijih rodnih identiteta, Romkinja i Egipćanki i žena koje žive u ruralnim područijima. Za sprovođenje Nacionalnog plana potrebno je 4.568.500 eura, od čega će  3.974.500 eura biti obezbijeđeno iz budžeta, a preostali iznos iz donacija.

Vlada je usvojila Program za inovacije 2023-2027. Cilj i svrha Programa je da na jednom mjestu prikaže, odnosno učini vidljivim za inovacionu zajednicu, sve relevantne programske linije podrške inovacijama koje su planirane u programskom periodu od strane Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja i Fonda za inovacije Crne Gore. Namjera Programa je da olakša inovacionoj zajednici da prepozna sve dostupne instrumente usmjerene na cjelokupan ciklus razvoja inovacije - od same ideje do njene komercijalizacije i izlaska na tržište, motivišе inovativna preduzeća da ulažu u inovacionu djelatnost, čime bi se povećala njihova konkurentnost na trzištu. U pogledu implementacije Programa za inovacije u 2023. godini, Ministarstvo je za potrebe Programske linije podrške EUREKA projektima i Programske linije za podršku učešću u EU Okvirnom programu za istraživanja i inovacije „Horizont Evropa“ izdvojilo 170.000 eura za nove projekte i 30.000 eura za tekuće EUREKA projekte.

Donijet je Program razvoja alternativnog rješavanja sporova sa Akcionim planom 2023-2025. Programom se obezbjeđuju preduslovi za unapređenje primjene alternativnih načina rješavanja sporova, povećanje efikasnosti pravosuđa, poboljšanje pristupa pravdi i pravnoj sigurnosti građana, kao i obezbjeđenje postupanja medijatora i evaluatora u skladu sa standardima dobre prakse. U diskusiji je istaknuto da se medijacijom i drugim načinima alternativnog rješavanja sporova, kao jednom od mjera za smanjenje zaostalih predmeta, povećava efikasnost u radu sudova, a građani će brže i jeftinije rješavati građanske i privredne sporove. Takođe, pružanjem podrške uspostavljanju kvalitetnog i održivog sistema usluga medijacije i drugih načina alternativnog rješavanja sporova, država pokazuje spremnost da podrži međunarodno priznate mehanizme prevencije i rješavanje sporova u zajednici čijom primjenom bi i sama država ostvarila brojne uštede. U konačnom, prepoznavanje i prihvatanje alternativnih načina rješavanja sporova vodi unapređenju vladavine prava, pa bi koristi takvog pristupa bile višestruke kako za građane, tako i za državu i društvo u cjelini. Kad je u pitanju Akcioni plan, određena su četiri operativna cilja sa definisanim rokovima, zadacima, potrebnim finansijama i izvorima finansiranja.

Vlada je donijela Akcioni plan za sprovođenje Nacionalnog programa zaštite potrošača 2022 - 2024, za 2023. godinu i usvojila Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za 2022. godinu. Akcionim planom se obezbjeđuje kontinuitet u sprovođenju aktivnosti koje se tiču daljeg unapređivanja pravnog sistema zaštite potrošača u skladu sa potrošačkim zakonodavstvom EU, kao i sprovođenje zakonodavstva u praksi, sa posebnim akcentom na utvrđene prioritete koji se odnose na: unapređivanje zaštite potrošača u pojedinim oblastima (bezbjednost proizvoda, finansijske usluge, telekomunikacije, usluge od javnog interesa, prava putnika u prevozu itd.), kao i na informisanje i podizanje svijesti glavnih aktera o značaju zaštite potrošača. Akcioni plan za 2023. godinu obuhvata tri operativna cilja sa odgovarajućim indikatorima učinka. U okviru planiranih 29 aktivnosti koje doprinose realizaciji pojedinačnih operativnih ciljeva, definisane su nadležne institucije, indikatori rezultata, datum početka kao i planirani datum završetka, izvori finansiranja i sredstva planirana za sprovođenje aktivnosti u 2023. godini. Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za 2022. godinu sadrži pregled realizovanih/nerealizovanih i djelimično realizovanih aktivnosti za 2022. godinu sa posebnim osvrtom na utrošena sredstva za svaku aktivnost.

Usvojena je Informacija o Finansijskom sporazumu za program Interreg VI-A IPA Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora, za period 2021-2027. godine i prihvatila tekst Finansijskiog sporazuma. Program je osmišljen kao instrument koji će njegovati saradnju, rješavati zajedničke izazove i ukazati na mogućnost i potrebu za još boljom saradnjom u određenim područjima u budućem periodu. Njegova misija, osim jačanja društvenog, ekonomskog i teritorijalnog razvoja graničnog područja, jeste da se podstakne i podrži prekogranična saradnja da bi se područje učinilo otpornijim na zajedničke izazove. Projekti Programa finansiraju se iz dva izvora, što podrazumijeva kofinansiranje iz Evropskog fonda za regionalni razvoj i iz Instrumenta za pretpristupnu podršku (IPA III), koji se zajednički nazivaju Interreg fondovi jer sume nijesu razdvojene, i nacionalno kofinansiranje. Nacionalno kofinansiranje u Crnoj Gori obezbjeđuju sami partneri koji učestvuju u projektima. Ugovorom je određena stopa finansiranja iz Interreg fonda, koja ne može biti veća od 85 % u okviru pojedinačnog projekta, dok nacionalno kofinansiranje iznosi 15 %. Ukupan budžet Programa iznosi 138.453.765 eura. Finansijska alokacija koju Evropska unija opredjeljuje za Program određena je na 117.685.699 eura, dok nacionalno kofinansiranje zemalja učesnica iznosi 20.768.066 eura. Iznos tehničke podrške opredijeljen za Crnu Goru određen je na 12 % od ukupne tehničke podrške na nivou Programa, i iznosi 1.510.404 eura. Kofinansiranje EU za iznos tehničke podrške opredijeljene Crnoj Gori iznosi 1.283.843 eura, dok je nacionalno učešće 226.560 eura. Plan plaćanja ovih finansijskih sredstava, odnosno kontribucije, je raspoređen na vremenski period od šest godina, od 2024. do 2029. godine.

Vlada je usvojila Informaciju o aktivnostima u pravcu transformacije Investiciono razvojnog fonda Crne Gore A.D. u Razvojnu banku Crne Gore. Poslovanje i organizacija IRF-a je uredeno Zakonom koji je lex specialis. U Informaciji se ukazuje da je komparativna analiza regulative sa rješenjima dobrih praksi razvojnih banaka u EU pokazala da sadašnje zakonsko rješenje predstavila Iimitirajuci faktor ka daljem rastu i razvoju institucije, naročito uvažavajući sve aspekte uspješne integracije u EU i korišćenja raspoloživih fondova. Osim toga, konstatovana je i potreba sertifikovanja IRF-a kao finansijera projekata vrijednosti ispod pet miliona eura, pod pokroviteljstvom međunarodnih finansijskih partnera. Ovo bi pomoglo crnogorskim opštinama sa prosjekom razvijenosti ispod državnog da koriste grantove u okviru devet milijardi eura, dostupnih kroz Evropski ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan, kao i ostale fondove dostupne kroz pretpristupnu pomoć EU. Korišćenjem EU fondova razvojna banka je u mogućnosti da opsežnije i kvalitetnije koristi dostupne EU fondove, kreira različite finansijske instrumente poput kredita, garancija, ulaganje u rizični kapital – vlasnički kapital i slično, po uzoru na razvojne banke država članica EU. Za krajnje korisnike finansijski instrumenti omogućavaju veće zadovoljenje potreba, posebno sa stanovišta kapitala, niže kamatne stope, dužeg rok dospijeća, smanjenih zahtjeva za kolateralom i drugo, uz veće multiplikativne efekte na cjelokupnu privredu i bolju alokaciju razvojnih sredstava. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo finansija da uvrsti transformaciju Investiciono-razvojnog fonda u Razvojnu banku kao aktivnost Programa ekonomsih reformi za period 2024 – 2026, kao i da formira radnu grupu za koordinaciju procesa transformacije koju će činiti predstavnici ministarstava finansija, ekonomskog razvoja i turizma, evropskih poslova i IRF-a.

Uusvojena je Informacija o podršci pekarskoj industriji, kao i Informacija o podršci otkupljivačima malina. S obzirom na to da su predstavnici i pekarske industrije i otkupljivači malina radi prevazilaženja aktuelnih problema u poslovanju tražili po 600.000 eura pomoći, Vlada je, razmotrivši raspoložive mogućnosti, odobrila model prema kome je Ministarstvo finansija je zaduženo da ovim djelatnostima obezbijedi po 300.000 eura podrške iz Tekuće bužetske rezerve, a Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da obrazuje Komisiju koja će pripremiti i sprovesti javne pozive za dodjelu dodatne podrške, u zavisnosti ostvarenog prometa za obje grane. Podrškom sektoru pekarstva, kako je naglašeno u diskusiji, obezbjeđuje se sigurnost snabdijevanja osnovnom životnom namirnicom i kreira dobra polazna osnova za buduće unapređenje partnerskog odnosa između Vlade i privrede. Takođe, podrškom sektoru malinarstva se obezbjeđuje sigurnost dohotka poljoprivrednih proizvođača na sjeveru Crne Gore čime se obezbjeđuju uslovi i za nesmetan otkup maline iz ovogodišnje proizvodnje.

Vlada je usvojila Informaciju o nastavku saradnje sa Stambenom zadrugom prosvjetnih radnika „Solidarno” i dala saglasnost na Nacrt ugovora o regulisanju međusobnih odnosa u cilju rješavanja stambenih pitanja prosvjetnih radnika u Budvi. S obzirom na to da su dosadašnje aktivnosti SZ „Solidarno” rezultirale izgradnjom 740 stambenih jedinica za zaposlene u prosvjeti i dodjelom oko 6,4 miliona za kredite za individualno rješavanje stambenih potreba, i na značajan način doprinijele rješavanju stambenih problema zaposlenih u prosvjeti, Vlada je iskazala spremnost za nastavkom saradnje i u narednom trogodišnjem periodu.

Usvojen je Godišnji izvještaj o sprovođenju Akcionog plana za 2022. godinu Strategije razvoja turizma Crne Gore 2022-2025. godine i Akcioni plan za 2023. godinu. U Izvještaju se navodi da je 61 % aktivnosti realizovano, 24 % djelimično realiazovano i 15 % nerealizovano. Akcioni plan 2023. sadrži sedam operativnih ciljeva sa odgovarajućim indikatorima učinka koji obuhvataju unapređenje regulatornog okvira u turizmu uz formalizaciju turističkog prometa, turističke i prateće infra/supra strukture, kvaliteta i kvantiteta smještajnih kapaciteta, kvaliteta diverzifikovanog turističkog proizvoda, ljudskih resursa, znanja i vještina u turizmu, kao i razvoj digitalnih, inovativnih rješenja i novih tehnologija u turizmu i Crna  Gora – globalno prepoznata turistička  destinacija. Za realizaciju 14 mjera i 61 aktivnost sadržanu u ovogodišnjem Akcionom planu predviđeno je 19.501.344 eura, od čega se 93,14 % sredstava odnosi na investicione projekte planirane u okviru Kapitalnog budžeta, 5,91 % iz tekućeg budžeta Ministarstva i 0,95 % iz donatorskih izvora.

Vlada je usvojila Informaciju o potrebi privremenog rješavanja pitanja prostornih kapaciteta Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja. Riječ je o dijelu prostorija u staroj zgradi Vlade, koja je u svojini države a kojom raspolaže Vlada. Prethodno je Ministarstvo pravde, u saradnji sa Delegacijom EU u Crnoj Gori, kroz program EUROL 3, formiralo tim i izradio Studiju izvodljivosti koja je pokazala da objekat stare zgrade Vlade ima potencijal da bude rekonstruisan i prilagođen navedenoj namjeni. Međutim, kako su za potpunu realizaciju ovog projekta potrebne višegodišnje aktivnosti i velika finansijska sredstva, Ministarstvo pravde je, uvažavajući značaj i nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja, predložilo da u cilju privremenog rješavanja problema nedostajućih prostornih kapaciteta ovih organa, stavi na raspolaganje odgovarajući broj kancelarija i ostalih pomoćnih prostorija u objektu stare zgrade Vlade, do okončanja postupka rekonstrukcije i adaptacije predmetnog prostora. U diskusiji je naglašeno da je te aktivnosti neophodno obaviti u što kraćem roku, a po dinamici koju će zajednički dogovoriti SDT, SPO i Uprava za katastar i državnu imovinu kako bi se u značajnoj mjeri poboljšali trenutni uslovi za rad navedenih organa i kako se ne bi ugrozilo funkcionisanje istih, a što u konačnom predstavlja jedan od prioriteta u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije prepoznatog kroz dosadašnji rad 43. Vlade Crne Gore.

Donijeta je Uredba o bližem postupku planiranja sredstva koje Crna Gora uplaćuje u budžet Evropske unije. Pravni osnov za donošenje ove Uredbe je sadržan u Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti. Od prvog dana članstva Crna Gora će uplaćivati potrebne doprinose u zajednički budžet Evropske unije čime će steći mogućnost da koristi određeni iznos rashoda Unije iz Kohezijskog fonda i Strukturnih fondova. Istaknuto je i da se primjenom Uredbe bliže uređuje postupak planiranja i nadležnosti institucija u procesu planiranja sredstava čiji precizan iznos će biti definisan prilikom planiranja godišnjih zakona o budžetu. Očekivanja su da će raspoloživa sredstva iz Fondova EU biti višestuko veća od iznosa doprinosa Crne Gore budžetu Evropske unije. Navedene norme će imati fiskalni efekat od dana pristupanja EU.

Vlada je usvojila Informaciju o preusmjeravanju neutrošenih sredstava u okviru Kapitalnog budžeta Crne Gore za 2023. godinu. Tim povodom zaključeno je da se neutrošena sredstva u iznosu od 11.182.500 eura sa kapitalnih projekata koji usljed vanrednih ili nepredviđenih okolnosti ne mogu biti realizovani do kraja tekuće godine, preusmjere na druge kapitalne projekte koji su realizovani ili čija je ralizacija u toku.

Usvojena je Informaciju o organizaciji 5. festivala „Wild Beauty Art”. Ovogodišnji Wild Beauty Art će trajati od 16. jula do 14. avgusta i predstavljaće tačku spajanja triju važnih oblasti za Crnu Goru: kulture, ekologije i turizma. Pod sloganom „Svi za jednog, jedan za sve - All for one, One for all” tokom festivala smjenjivaće se vrhunski umjetnici različitog muzičkog izraza i žanra, sa vizuelnim sadržajem i temama iz domena ekologije. Predviđena je realizacija 19 velikih programa tokom centralnog dijela turističke sezone na kojima će nastupiti preko 100 umjetnika, na različitim lokacijama na Žabljaku, uz niz pratećih programa. Kako je naglašeno u diskusiji, manifestacioni događaji imaju višestruke benefite za Crnu Goru, i to njenu promociju kao turističke destinacije, a što će se reflektovati na ostvareni broj turista i noćenja, te prihode od turizma. Pored direktnog pozitivnog efekta na turistički promet, manifestacioni događaji predstavļjaju i oblik dugoročne promocije destinacije.

Vlada je dala saglasnost na Odluku Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore broj 0201-2861/5 od 19. 06. 2023. godine sa Predlogom sporazuma o ustupanju na korišćenje bez naknade pristaništa Velika skela za potrebe određivanja privremenog graničnog prelaza za pomorski međunarodni saobraća, između Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore i Opštine Ulcinj. U skladu sa Sporazumom, Opština Ulcinj je preuzela sve obaveze privođenja date lokacije namjeni, te njenog održavanja u skladu sa pozitivnim propisima, kao i propisima koji uređuju zaštitu životne sredine, posebno zaštitu mora. Takođe, Opština je dužna da lokaciju obezbjeđuje tako da osigura maksimalnu sigurnost i bezbijednost svih lica koja upotreblijavaju sadržaje postavljene na njoj, kao i lica i stvari koje se nalaze u okolini.

Usvojena je Informacija o pružanju humanitarne pomoći Republici Turskoj zbog saniranja posljedica zemljotresa. Tim povodom, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo zdravlja su zaduženi da upute materijalnu pomoć prema utvrđenoj specifikaciji.

Pored ostalog, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.

60. sjednica Vlade Crne Gore (06.07.2023.)


60. sjednica Vlade Crne Gore

I MATERIJALI KOJI SU VLADI DOSTAVLJENI RADI RASPRAVE
1.Usmena informacija o realizaciji aktivnosti iz procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji Zaključci
2.Predlog smjernica makroekonomske i fiskalne politike za period 2023-2026. godina Materijal Zaključci
3.Predlog uredbe o broju miritelja i arbitara i visini nagrade za rad i naknade troškova u postupku mirnog rješavanja radnih sporova Materijal Zaključci
4.Informacija o rješavanju isplate otpremnina za 20 radnika Kombinata aluminijuma Podgorica Materijal Zaključci
5.Predlog odluke o određivanju ranjivih područja na vodnom području Jadranskog i Dunavskog sliva Materijal Zaključci
6.Predlog odluke o visini, načinu obračuna i plaćanja naknada za korišćenje dobara Parka prirode „Piva“ Materijal Zaključci
7.Predlog odluke o izmjeni Odluke o obrazovanju Savjeta za elektronsku upravu Materijal Zaključci
8.Predlog strategije regionalnog razvoja Crne Gore 2023-2027 sa Predlogom akcionog plana za sprovođenje Strategije regionalnog razvoja Crne Gore 2023-2027, za 2023. godinu s Izvještajem sa javne rasprave Materijal Zaključci
9.Predlog strategije intelektualne svojine Crne Gore za period 2023-2026 sa Predlogom akcionog plana za 2023. godinu Materijal Zaključci
10.Predlog nacionalnog plana traganja i spašavanja na moru Materijal Zaključci
11.Predlog nacionalnog programa za olakšice u pomorskom saobraćaju Materijal Zaključci
12.Predlog nacionalnog plana za implementaciju Konvencije Savjeta Evrope o suzbijanju i sprječavanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) za period 2023-2027. godine Materijal Zaključci
13.Predlog programa za inovacije 2023-2027 Materijal Zaključci
14.Predlog programa razvoja alternativnog rješavanja sporova sa Predlogom akicionog plana 2023-2025. godina Materijal Zaključci
15.Predlog akcionog plana za sprovođenje Nacionalnog programa zaštite potrošača 2022 – 2024, za 2023. godinu sa Izvještajem o realizaciji Akcionog plana za sprovođenje Nacionalnog programa zaštite potrošača 2022 – 2024, za 2022. godinu Materijal Zaključci
16.Informacija o Finansijskom sporazumu za program Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora s Predlogom sporazuma Materijal Zaključci
17.Informacija o aktivnostima u pravcu transformacije Investiciono razvojnog fonda Crne Gore AD u Razvojnu banku Crne Gore Materijal Zaključci
18.Informacija o podršci pekarskoj industriji Materijal Zaključci
19.Informacija o podršci otkupljivačima maline Materijal Zaključci
20.Informacija o predlogu rješavanja statusa Barkase ronilačke motorne BRM-85 Materijal Zaključci
21.Informacija o nastavku saradnje sa Stambenom zadrugom prosvjetnih radnika „Solidarno“ s Predlogom sporazuma Materijal Zaključci
22.Godišnji izvještaj o sprovođenju Akcionog plana za 2022. godinu i Predlog akcionog plana za 2023. godinu Strategije razvoja turizma Crne Gore 2022-2025. godine Materijal Zaključci
23.Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji JU Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore Materijal Zaključci
24.Kadrovska pitanja Zaključci
24.1Predlog za određivanje vršioca dužnosti pomoćnika direktora Uprave policije Materijal
24.2Predlog za davanje saglasnosti za postavljenje glavnog ovlašćenog službenog lica u Ministarstvu finansija Materijal
24.3Predlog za razrješenje člana Odbora direktora Društva sa ograničenom odgovornošću Sportski centar „ADA“ Pljevlja Materijal
24.4Predlog za imenovanje člana Odbora direktora Društva sa ograničenom odgovornošću Sportski centar „ADA“ Pljevlja Materijal
24.5Predlog za postavljenje generalnog direktora Direktorata za bezbjednosno-nadzorne poslove u Ministarstvu unutrašnjih poslova Materijal
24.6Predlog za postavljenje generalnog direktora Direktorata za upravne poslove, državljanstvo i strance u Ministarstvu unutrašnjih poslova Materijal
24.7Predlog za postavljenje generalnog direktora Direktorata za međunarodnu saradnju, evropske integracije i projekte u Ministarstvu unutrašnjih poslova Materijal
24.8Predlog za postavljenje generalnog direktora Direktorata za finansijsko materijalne i kadrovske poslove u Ministarstvu unutrašnjih poslova Materijal
24.9Predlog za postavljenje generalnog direktora Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija Materijal
24.10Predlog za razrješenje članice Upravnog odbora JU Ispitni centar Crne Gore Materijal
24.11Predlog za imenovanje članice Upravnog odbora JU Ispitni centar Crne Gore Materijal
24.12Predlog za razrješenje tri člana Upravnog odbora Centra za stručno obrazovanje Materijal
24.13Predlog za imenovanje tri člana Upravnog odbora Centra za stručno obrazovanje Materijal
24.14Predlog za određivanje punomoćnika – predstavnika državnog kapitala na redovnoj Skupštini akcionara „Luštica Development“ AD Tivat Materijal
24.15Predlog za određivanje vršiteljke dužnosti v.d. generalne direktorice Direktorata za kapitalne i IPA projekte u Ministarstvu kapitalnih investicija Materijal
24.16Predlog za određivanje vršiteljke dužnosti generalne direktorice Direktorata za geologiju i rudarstvo u Ministarstvu kapitalnih investicija Materijal
24.17Predlog za postavljenje sekretara Ministarstva evropskih poslova Materijal
24.18Predlog za postavljenje generalnog direktora Direktorata za evropske fondove u Ministarstvu evropskih poslova Materijal
24.19Predlog za određivanje vršiteljke dužnosti pomoćnice generalnog sekretara Vlade Crne Gore Materijal
24.20Predlog za razrješenje članice Upravnog odbora Zavoda za zapošljavanje Crne Gore Materijal
24.21Predlog za imenovanje članice Upravnog odbora Zavoda za zapošljavanje Crne Gore Materijal
24.22Predlog za određivanje punomoćnika - predstavnika državnog kapitala na Skupštini akcionara "Montenegroberze" AD Podgorica Materijal
24.23Predlog za opoziv počasnog konzula Crne Gore u Ajzenštatu, Republika Austrija Materijal
II MATERIJALI KOJI SE VLADI DOSTAVLJAJU S PREDLOGOM DA SE O NJIMA NE RASPRAVLJA
25.Predlog odluke o objavljivanju Programa saradnje u oblasti kulture između Ministarstva kulture i medija Crne Gore i Ministarstva kulture Republike Albanije za period 2023-2025. godine (bez rasprave) Materijal Zaključci
26.Predlog memoranduma o razumijevanju o saradnji u oblasti digitalne transformacije između Vlade Crne Gore i 4iG Public Limited Company (bez rasprave) Materijal Zaključci
27.Informacija o potrebi rješavanja stambenog pitanja službenici MUP-a Marijani Ćaćić čiji je suprug Dejan Ćaćić policijski službenik izgubio život na radnom mjestu (bez rasprave) Materijal Zaključci
28.Informacija o aktivnostima na realizaciji projekata iz oblasti energetske efikasnosti, za period januar - jun 2023. godine (bez rasprave) Materijal Zaključci
29.Informacija o ustupanju pokretnih sredstava na trajno korišćenje bez novčane nadoknade za potrebe Prijestonice Cetinje ‐ Služba zaštite i spašavanja, Opštine Šavnik ‐ Služba zaštite i spašavanja i Saveza radio ‐ amatera Crne Gore (bez rasprave) Materijal Zaključci
30.Izvještaj o realizaciji godišnjeg programa upravljanja za nacionalne parkove Crne Gore za 2022. godinu (bez rasprave) Materijal Zaključci
31.Godišnji izvještaj o sprovođenuju Akcionog plana za implementaciju Programa razvoja informaciono komunikacionih tehnologija pravosuđa 2021-2023., za 2022. godinu (bez rasprave) Materijal Zaključci
32.Izvještaj o stanju na tržištu osiguranja u Crnoj Gori za 2022. godinu (bez rasprave) Materijal Zaključci
33.Izvještaj o realizaciji Strategije za digitalizaciju obrazovnog sistema za 2022. godinu (bez rasprave) Materijal Zaključci
34.Predlog platforme za učešće predsjednika Vlade Crne Gore i rukovodioca radom Ministarstva vanjskih poslova dr Dritana Abazovića na šesnaestom Dubrovnik forumu pod nazivom „Upravljanje globalnom preraspodjelom“, Dubrovnik, Republika Hrvatska (bez rasprave) Materijal Zaključci
35.Predlog platforme o učešću potpredsjednika Vlade i ministra kapitalnih investicija mr Ervina Ibrahimovića na primopredaji predsjedavanja Ministarskim savjetom Transportne zajednice Sjevernoj Makedoniji, Ohrid, Sjeverna Makedonija (bez rasprave) Materijal Zaključci
36.Predlog platforme za učešće mr Maše Vlaović, ministarke kulture i medija, na otvaranju Crnogorske nedelje kulture u Tirani, Republika Albanija, 10. jula 2023. godine (bez rasprave) Materijal Zaključci
37.Predlog platforme za radnu posjetu ministra ljudskih i manjinskih prava Fatmira Gjeke Prištini, 10-11. jul 2023. godine, Priština, Republika Kosovo (bez rasprave) Materijal Zaključci
38.Predlog platforme za učešće ministra javne uprave mr Marasha Dukaja, na konferenciji „Zapadni Balkan: Transatlantska i regionalna saradnja – izgradnja snažnijih saveza“ u organizaciji Transatlantske liderske mreže, Vašington, SAD (bez rasprave) - ODGOĐENO
39.Predlog platforme o učešću crnogorske delegacije koju predvodi ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović na sastanku na visokom nivou u okviru Unije za Mediteran, u period od 11. do 13. jula, Madrid, Španija (bez rasprave) Materijal Zaključci
40.Predlog za korišćenje sredstava Tekuće budžetske rezerve (bez rasprave) Materijal Zaključci
41.Predlog za preusmjeravanje sredstava sa potrošačke jedinice Ministarstvo kulture i medija na potrošačku jedinicu Uprava za zaštitu kulturnih dobara (bez rasprave) Materijal Zaključci
III MATERIJALI KOJI SE VLADI DOSTAVLJAJU RADI DAVANJA MIŠLJENJA ILI SAGLASNOSTI
42.Predlog mišljenja na Inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti odredaba čl. 28a i 43c Zakona o porezu na dobit pravnih lica („Službeni list RCG“, br. 65/01 i 80/04 i „Službeni list CG“, br. 40/08, 86/09, 14/12, 61/13, 55/16, 146/21, 152/22 i 28/23), koju je podnijela mr Mila Kasalica, iz Podgorice (bez rasprave) Materijal Zaključci
43.Predlog odluke o utvrđivanju koeficijenata za zarade zaposlenih u Društvu sa ograničenom odgovornošću „Sportski centar“ – Berane (bez rasprave) Materijal Zaključci
44.Predlog odluke o uslovima i načinu ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade (bez rasprave) Materijal Zaključci
45.Predlog za davanje saglasnosti na Odluku Školskog odbora JU Osnovna škola „Aleksa Đilas Bećo“ Mojkovac da Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju postavi automatsku meteorološku stanicu u dvorištu Područne ustanove Bistrica, JU Osnovna škola „Aleksa Đilas Bećo“ Mojkovac (bez rasprave) Materijal Zaključci
46.Predlog za davanje saglasnosti JU SMŠ „Vuksan Đukić“ iz Mojkovca za davanje u zakup prostorija upisanih u listu nepokretnosti broj 576 KO Mojkovac, opština Mojkovac u svojini Crne Gore (bez rasprave) Materijal Zaključci
47.Predlog za davanje saglasnosti JU OŠ „Vlado Milić“ iz Podgorice za davanje u zakup prostorija upisanih u listu nepokretnosti broj 372 KO Donja Gorica, Glavni grad Podgorica u svojini Crne Gore (bez rasprave) Materijal Zaključci
48.Zahtjev za davanje saglasnosti za popunu radnog mjesta u Ministarstvu unutrašnjih poslova, koje nije predviđeno Kadrovskim planom (bez rasprave) Materijal Zaključci
49.Pitanja i predlozi
49.1Informacija o potrebi privremenog rješavanja pitanja prostornih kapaciteta Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja Materijal Zaključci
49.2Predlog uredbe o bližem postupku planiranja sredstava koje Crna Gora uplaćuje u budžet Evropske unije Materijal Zaključci
49.3Informacija o preusmjeravanju neutrošenih sredstava u okviru Kapitalnog budžeta Crne Gore za 2023. godinu u ukupnom iznosu od 11.182.500,00 € Materijal Zaključci
49.4Informacija o nadoknadi sredstava opštinama po osnovu smanjenja prihoda od poreza na dohodak fizičkih lica, prireza porezu na dohodak fizičkih lica i Egalizacionog fonda za period od 01.08.2022. godine do 31.12.2022. godine Materijal Zaključci
49.5Informacija o organizaciji 5. festivala „Wild Beauty Art“ Materijal Zaključci
49.6Predlog odluke o zatvaranju Konzulata Crne Gore u Ajzenštatu - Republika Austrija Materijal Zaključci
49.7Odluka Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore broj 0201-2861/5 od 19.06.2023. godine sa Predlogom sporazuma o ustupanju na korišćenje bez naknade pristaništa Velika skela između Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore sa opštinom Ulcinj za potrebe određivanja privremenog graničnog prelaza za pomorski međunarodni saobraćaj Materijal Zaključci
49.8Predlog odluke o obrazovanju Operativnog tijela za sprovođenje Strategije informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji 2023 - 2026. godina Materijal Zaključci
49.9Informacija o pružanju humanitarne pomoći Republici Turskoj radi saniranja posljedica zemljotresa Materijal Zaključci
IV NA UVID
-Izvještaj o učešću predsjednika Vlade Crne Gore i rukovodioca radom Ministarstva vanjskih poslova dr Dritana Abazovića na Konferenciji o oporavku Ukrajine, 21-22. jun 2023, London, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske Materijal
-Izvještaj o posjeti predsjednika Vlade Crne Gore dr Dritana Abazovića Istanbulu, Republika Turska i gostujućem predavanju u okviru Izvršnog programa za buduće lidere (FLEP), 23-24. jun 2023. godine Materijal
50.Izvještaj o radu Savjeta za informacionu bezbjednost za 2022. godinu – INTERNO
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?