Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

SAOPŠTENJE - Vlada CG donijela je Nacionalnu strategiju rodne ravnopravnosti 2021–2025

Objavljeno: 07.09.2021. 12:54 Autor: Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava

                                      SAOPŠTENJE 

Vlada Crne Gore na 34. sjednici, održanoj 30. jula 2021, donijela  je Nacionalnu strategiju rodne ravnopravnosti 2021–2025. godine s Akcionim planom za 2021–2022. godinu i  usvojila  Završni izvještaj o sprovođenju plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti 2017–2021. godine.

Nacionalna strategija rodne ravnopravnosti 2021-2025. godine sa Akcionim Planom 2021-2022 , ima za glavni cilj podizanje višeg  nivoa rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori, kroz unaprjeđenje primjene postojećeg normativnog okvira i primjenu mjera kojima se jačaju kapaciteti institucionalnih mehanizama za sprovođenje zakonskih odredbi za zaštitu od diskriminacije, uspostavljanje efikasnije i efektivnije koordinacije, nadzora nad sprovođenjem i izvještavanje. Takođe, mjerama ove Strategije adresira se i potreba za intenzivnijim uključivanjem svih aktera u društvu u rješavanje problema vezanih za diskriminaciju po osnovu pola i roda i osnaživanja žena i osoba drugačijih polnih i rodnih identiteta.

U pripremi ovog dokumenta je korišćenja eksterna ekspertska podrška od strane Misije OEBS-a u Crnoj Gori.

Nacionalni strateški dokument za rodnu ravnopravnost, za naredni četvorogodišnji ciklus,  trebalo bi da bude jasan okvir za  aktivnosti koje rodnu ravnopravnost bolje pozicioniraju u crnogorskom društvenom, a naročito u političkom kontekstu. Ovaj dokument je najvažniji strateški dokument Direkcije  za rodnu ravnopravnost Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, odnosno najbitniji strateški dokument Vlade u domenu rodne ravnopravnosti. Njegova je svrha ublažiti uočene rodne nejednakosti i dati snažan doprinos u redefinisanju ženskih i muških rodnih uloga i odnosa kroz smjernice o rodno osviještenoj politici, na svim nivoima odlučivanja.

S tim u vezi, neophodno je da rodna ravnopravnost mora biti bolje pozicionirana na novoj političkoj agendi, kao da   Nacionalna strategija rodne ravnopravnosti  2021- 2025. bude strateški dokument  koji će  targetirati  suštinu neravnopravnosti, a to su različite rodne uloge i obezbijediti jednak prstup  svim drušvenim resursima.

Na osnovu analize stanja u oblasti rodne ravnopravnosti, a imajući u vidu opredjeljenje Crne Gore da izgradi državu i društvo u skladu sa nacionalnim i međunarodnim standardima ljudskih prava i rodne ravnopravnosti,  budućom Nacionalnom strategijom rodne ravnopravnosti  2021-2025. godine se želi dostići viši nivo rodne ravnopravnosti kroz sledeće operativne ciljeve: 

1. Unaprijediti primjenu postojećeg normativnog okvira na sprovođenju politike rodne ravnopravnosti i zaštitu od diskriminacije po osnovu pola i roda;

2.  Unaprijediti politike u oblasti obrazovanja, kulture i medija kako bi se smanjio nivo stereotipa i predrasuda prema ženama i osobama drugačijih polnih i rodnih identiteta;

3. Povećati nivo učešća žena i osoba drugačijih polnih i rodnih identiteta u oblastima koje omogućavaju pristup prirodnim i društvenim resursima i dobrobiti od korišćenja resursa

Realizacijom ciljeva predviđenih ovim dokumentom će se doprinijeti smanjenju diskriminacije zena i osoba drugacijih rodnih identiteta i promociji jednakosti u skladu sa načelima UN Konvencije o sprjecavanju svih vidova diskriminacije zena  - CEDAW  i pune harmonizacije propisa sa Zakonom o rodnoj ravnopravnosti.

Za realizaciju mjera i aktivnosti  sredstva će biti obezbijedjena iz  budžeta resornih  ministarstva i   uz podršku donatora.

DIREKCIJA ZA RODNU RAVNOPRAVNOST

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?