- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja U Baru je održana treća dvodnevna obuka za zanatli...
U Baru je održana treća dvodnevna obuka za zanatlije
U Baru je održana treća dvodnevna obuka za zanatlije koju je organizovalo Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma u sklopu projekta “Komplementarna mjera COVID-Podrška malim i srednjim preduzećima u Crnoj Gori”
Treća od tri planirane obuke za zanatlije koju je organizovalo Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma u sklopu projekta “Komplementarna mjera COVID- Podrška malim i srednjim preduzećima u Crnoj Gori” a koju finansira EU i kofinansira Vlada Crne Gore, je održana je 15. i 16. juna 2023. godine u Baru. Obuka je organizovana za zanatlije iz primorske regije dok su prethodne dvije obuke, kako je bilo planirano projektom, održane u Podgorici - za zanatlije iz centralne regije Crne Gore i Bijelom Polju - za zanatlije iz sjeverne regije Crne Gore. Tokom dvodnevne obuke, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa procesom planiranja, realizacijom i praćenjem projekata, kao i sa načinima uspješne promocije na društvenim mrežama, te načinima povezivanja sa turističkom privredom. Predavači su bili stručnjaci iz oblasti projektnog menadžmenta i digitalnog marketinga, koji su podijelili svoje iskustvo i praktične primjere iz realnih poslovnih situacija dok su polaznici imali priliku da razmijene iskustva i planove iz domena svojeg poslovanja. Nakon završene obuke, polaznicima su uručeni Sertifikati.
Ovo je ujedno bila prilika da zanatlije kako međusobno, tako i sa predstavnicima ministarstva razmijene mišljenje o problemima sa kojima se susreću u poslovanju i uspostave međusobne kontakte koji će rezultirati saradnjom u budućem periodu. Predstavnici ministarstva su informisali o aktivnostima koje u cilju unapređenja ove veoma važne djelatnosti za privredu Crne Gore, preduzima Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma a koje se odnose na izmjenu zakonodavnog okvira koji reguliše ovu djelatnost a koji se mora harmonizovati sa propisima EU, kao i na finansijsku i nefinansijsku podršku koju pruža ministarstvo.
Tokom boravka u Baru, na poziv učesnika, predstavnici ministarstva su posjetili modni studio “Stil” i kalafatsku radionicu “Bokovac” koji su prezentirali asortiman svojih proizvoda, način i tehnologiju izrade i ukazali na probleme sa kojima se suočavaju u poslovanju. Bilo je zadovoljstvo uvjeriti se da u Baru posluju zanatlije, porodična preduzeća, koja i pored problema u poslovanju i nedostatku kvalifikovane radne snage, održavaju tradicionalne zanate koji nažalost, imaju trend nestajanja. Naime, modni studio “Stil” koji u svom asortimanu nudi šivenje savremenih i modernih odjevnih predmeta, izrađuje i košulje sa motivima tradicionalne crnogorske nošnje koja je prepoznata po zlatovezu, dok kalifatska radionica “Bokovac”, jedna od prepoznatljivih kalafatskih radionica kako na našim prostorima tako i van Crne Gore, od osnivanja 1965. godine, nastoji da sačuva od zaborava drevnu vještinu kalafatskog umijeća. Nakon decenija upornog rada na reparaciji jedrilica i jedrenjaka, uspjeli su da kreiraju prepoznatljivu tržišnu marku što je za Crnu Goru, malu primorsku i mediteransku zemlju, zaista izuzetna čast.
Uz obostrano zadovoljstvo, sa ciljem stvaranja povoljnijeg ambijenta za poslovanje i promociju zanatskih proizvoda, dogovorena je intenzivnija saradnja između zanatlija, ministarstva i Zanatske komore.
Učesnici obuke su zaključili, da je obuka pružila veoma korisne informacije i ujedno su ukazali na nužnost intenzivnije saradnje u budućem periodu. Takođe, zaključeno je da zanatska djelatnost nema značaj koji bi trebalo da ima u ekonomiji Crne Gore, da neki zanati, posebno stari zanati imaju tendenciju nestajanja te da treba uložiti posebne napore kako bi se motivisale i obučile mlađe generacije da se bave zanatima, kako modernim tako i starim zanatima koji su dio nematerijalne i kulturne baštine Crne Gore i predstavljaju jedan od njenih identiteta.