- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija U CANU održan drugi dio VI godišnjeg sastanka evro...
U CANU održan drugi dio VI godišnjeg sastanka evropskih članova ISC (Science day)
Danas je u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti održan drugi dio dvodnevnog VI godišnjeg sastanka evropskih članova Međunarodnog naučnog savjeta (6th Annual Meeting of the European Members of the International Science Council – ISC), čiji je domaćin CANU.
Uvodno obraćanje na otvaranju drugog dana skupa (Science day), imao je profesor Tarmo Somere, predsjednik Estonske akademije nauka.
Plenarno izlaganje o izazovima za nauku u Crnoj Gori predstavila je prof. dr Biljana Šćepanović, ministarka nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Crne Gore. Ističući da su ljudi glavni resurs u svakoj aktivnosti, posebo u nauci, ministarka je kazala da naša zemlja ima kvalitetnu naučno-istraživačku zajednicu, i srazmjerno populaciji, možemo se pohvaliti sjajnim istraživačima, cijenjene širom svijeta a raznolike po godinama i naučnim oblastima, koji postižu značajne rezultate, te da je glavni izazov kako ih zadržati u zemlji.
"To se može postići obezbjeđivanjem dobrih uslova za rad kako bi se valorizovao njihov rad na pravi način i kako bi na taj način oni stvorili sebi dobre uslove za život – da u svakom trenutku Crna Gora bude njihov izbor" navela je Šćepanović.
Dodatno ministarka se osvnula na budžet za nauku i međusobnu saradnju naučnoistraživačke zajednice i države.
"Iako Crna Gora iz godine u godinu povećava državna ulaganja u nauku, i dalje smo daleko ispod prosjeka EU i još uvek moramo da uložimo više napora u ovoj oblasti, ali i dodatno unaprijediti saradnju sa privredom što nije lako u maloj zemlji kakva je naša bez jake industrije (i njenih jakih zahtjeva za istraživačkim aktivnostima) nije tako lako uspostaviti saradnju akademske zajednice i proizvodnog biznisa koja će rezultirati značajnim ulaganjem u nauku. Koncept S3, koji uspješno primjenjujemo, nam značajno pomaže i daje svoje rezultate. Veoma je važno slušati šta naučnoistraživačka zajednica kaže o svojim potrebama. To je ono što definiše položaj i ulogu nauke, naučnika i naučnih institucija u našem društvu. Stoga je neophodna snažna sinergija i međusobno poštovanje između naučnoistraživačke zajednice i donosioca odluka."
Nakon ministarkinog izlaganja, govornicu su po pozivu razmatrali pitanja koja se tiču perspektive nauke, njenog daljeg razvoja i uloge na nacionalnom i globalnom nivou, posebno imajući u vidu izazove sa kojima se nauka i njeni nosioci suočavaju u savremenom društvu. Njihova izlaganja realizovana su u okviru sljedećih tematskih sesija: 1) Science and democracy (Nauka i demokratija); 2) Science in transition (Nauka u tranziciji); 3) What is happening on the continent? (Šta se dešava na kontinentu?); 4) Science and diplomacy (Nauka i diplomatija).
Nakon završnih napomena prof. T. Somerea u svojstvu predsjedavajućeg evropskim članovima ISC, skup je zaključen razmatranjem predloga mjesta održavanja narednog godišnjeg sastanka evropskih članova ISC.