Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

U Evropi porast slučajeva ptičjeg gripa među živinom i vodenim pticama, u Crnoj Gori nema zaraze od aprila

Objavljeno: 22.12.2022. 14:00 Autor: UBHVFP

Prema posljednjem izveštaju od 3. oktobra 2022. godine EFSA (Evropske agencije za bezbjednost hrane), ECDC (Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti) i EURL (Referentne laboratorije EU), od ljeta je među živinom i vodenim pticama zabilježen porast slučajeva visokopatogenog ptičjeg gripa – avijarne influence (HPAI) u Evropi.

Dok se broj slučajeva HPAI virusa u kolonijama morskih ptica smanjio u odnosu na prethodni izvještajni period (jun-septembar 2022), broj slučajeva kod vodenih ptica i živine se povećao. Sumnja se da je porast broja izbijanja bolesti kod živine povezan sa širenjem virusa preko vodenih ptica.

Detaljne informacije o broju i razvoju slučajeva mogu se naći na novoj interaktivnoj kontrolnoj tabli koju je danas objavila EFSA: http://hpai.efsa.aus.vet/.

Epidemija HPAI koja je u toku, najveća je ikada zabilježena u Evropi. U prvoj godini epidemije, koja je trajala od oktobra 2021. do septembra 2022. godine, prijavljeno je ukupno 2.520 slučajeva pojave bolesti kod živine, 227 kod ptica u zatočeništvu i 3.867 otkrivanja kod divljih ptica u 37 evropskih zemalja. Oko 50 miliona ptica je ubijeno na pogođenim farmama.

Neuobičajena pojava HPAI kod divljih ptica i živine tokom ljeta 2022. godine ukazuje da po prvi put nije bilo prekida između kraja prve godine epidemije i početka ovogodišnje sezone HPAI, koja je počela u oktobru 2022. godine. ECDC, koji učestvovao u izradi izveštaja, zaključio je da rizik za pojavu bolesti kod ljudi nizak, dok se kod profesionalno izloženih osoba kreće od niskog ka srednjem nivou rizika.

Na zahtjev Evropske komisije, EFSA trenutno procjenjuje dostupnost vakcina protiv HPAI za živinu i razmatra potencijalne strategije vakcinacije. Ishod ove aktivnosti, kome doprinose i EMA (Evropska agencija za ljekove) i EURL, biće dostupan u drugoj polovini 2023. godine.

SITUACIJA U CRNOJ GORI

Kada je u pitanju ptičji grip u Crnoj Gori, naglašavamo da nema novih slučajeva avijarne influence, i to od kraja aprila ove godine. Pojava bolesti je zabilježena kod divljih ptica – pelikana i preuzete su sve mjere u cilju suzbijanju bolesti, u skladu sa propisima.

Naglašavamo da u Crnoj Gori do sada nije zabilježen ni jedan slučaj avijarne influence kod domaće živine.

Podsjećamo da je obavezno prijavljivanje svakog slučaja uginuća divljih ptica na prirodnim staništima i vodenim površinama, kao i prijava povećanog uginuća ili znakova bolesti kod živine i ptica na gazdinstvu najbližoj veterinarskoj ambulanti ili veterinarskom inspektoru.

Već duži niz godina, obezbjeđuju se budžetska sredstva i sprovodi se monitoring prisustva virusa avijarne influence kod domaće živine, a u svrhu praćenja i brzog blagovremenog otkrivanja eventualne pojave ove bolesti na teritoriji Crne Gore kod domaće živine.

Istovremeno, sprovodi se i monitoring vodenih divljih ptica – najveći broj uzoraka sa područja Skadarskog i Šaskog jezera. Osnovni cilj ispitivanja je utvrđivanje eventulanog prisustva virusa avijarne influence na teritoriji Crne Gore s obzirom na veliki broja migratornih ptica kao i činjenicu da je naše područje stanište za određene vrste migratornih ptica.

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove intenzivno prati epizootiološku situaciju po pitanju avijarne influence (ptičji grip) i u skladu sa analizom rizika preduzima sve neophodne preventivne mjere u cilju maksimalnog smanjivanja rizika unošenja bolesti u Crnu Goru, kao i umanjenja negativnih posljedica koje bolest može izazvati u slučaju pojave.

Poštovanjem preporuka rizik od bolesti se smanjuje na najmanju moguću mjeru, pa apelujemo na držaoce živine da se ponašaju sa pažnjom dobrog domaćina primjenom biosigurnosnih i svih drugih propisanih i preporučenih mjera.na gazdinstvu

U slučaju bilo kakvih promjena zdravstvenog stanja u jatu živine ili primjećivanja uginuća većeg broja divljih ptica odmah kontaktirati najbližu veterinarsku ambulantu ili veterinarskog inspektora.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?