Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

U okviru "Dana nauke i inovacija" održana međunarodna konferencija o implementaciji S3

Objavljeno: 29.09.2022. 12:37 Autor: Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja

Generalni direktorat, Udruženi istraživački centar Evropske komisije i Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore organizovali su u Rektoratu Crne Gore u Podgorici konferenciju na temu “Implementacija strategije pametne specijalizacija u Crnoj Gori“. Konferencija su otvorile  ministarka nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Biljana Šćepanović, ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa i državni sekretar MEP-a Aleksandar Mašković.

Ministarka Biljana Šćepanović je izrazila zadovoljstvo zbog organizacije festivala koji ove godine obilježava jubilej - 10 godina od formiranja, kao I to što otvara događaj koji promoviše zdraviju, održiviju I digitalizovanu Crnu Goru, zasnovanu na konceptu pametne specijalizacije.

„Imati strategiju znači napraviti izbor za inovaciju, zasnovanu na naučnim, inovativnim i ekonomskim potencijalima zemlje. Crna Gora je prva zemlja u regionu koja je usvojila Strategiju 2019. Godine i od tada aktivno radi na kreiranju adekvatnog državnog okvira za njenu implementaciju. Ovo je bio izazovan zadatak uzimajući u obzir ograničene kapacitete, koji se odnose na ljudske resurse i infrastrukturu, ali smo ponosni što smo uprkos svemu, uspjeli. Kreirali smo bazu za dalji razvoj potencijala koje je Strategija prepoznala i koristim priliku da iskažem zahvalnost Udruženom istraživačkom centru Evropske komisije za kontinuiranu i bezgraničnu podršku. Takođe nam je podrška UNDP-a i EU do sada bila ključna prilikom postizanja značajnih rezultata, za koje očekujemo da se nastave u narednom periodu. “

Nakon usvajanja zakonodavnog okvira u 2020. godini, focus Vlade bio je usmjeren ka pametnoj S3 specijalizaciji koje povezuje nekoliko ključnij razvojnih politika I to:

  • Održiva poljoprivreda
  • Energija i održiva sredina
  • Održivi turizam
  • Informaciono-komunikacione tehnologije

Ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa je kazala da je inovacija postala bitna poslednjih godina. Istakla je da inovacija leži u srcu svakog Evropljana koji se trudi da ne zavisi od fosilnih goriva, već se trudi da nađe nove obnovljive izvore energije.

„Inovacije bi trebale da budu glavni pokretač crnogorskog ekonomskog razvoja. EU podržava ove ciljeve programom usmjerenom ka regionu – Ekonomskom – investicionom planu, koji stavlja fokus na kompetitivnost i inovacije. Ove godine imamo tri velike šeme: Prva će podržati S3 strategiju. Kroz drugu, koja će biti objavljena ove godine, EU će obezbijediti direktnu finansijsku podršku ženama i mladima koji žele da pokrenu sopstveni biznis. Trećom velikom šemom želimo da unaprijedimo vezu između nauke i industrije. Podrška će biti usmjerena ka mladim istraživačima, pogotovo ženama iz akademskog i industrijskog sektora. Bitno je da naglasim da će Evropski inovativni programi biti dostupni svim prijavljenima iz Crne Gore, pod istim uslovima kao i prijavljenima iz država članica EU. Duboko vjerujem da ćemo zajedničkim snagama kreirati veliki broj novih kompanija i start-upova, kao i da će crnogorsku ekonomiju napraviti konkurentnom na nivou Evrope. “

Crna Gora je kreirala okvir za implementaciju inovacija i pametne specijalizacije na osnovu prijedloga Generalnog direktorata Udruženi istraživački centar Evropske komisije, uzimajući u obzir specifičnost crnogorskog ekosistema, kazao je državni sekretar MEP-a Aleksandar Mašković i dodao da se postizanje glavnog cilja S3, odnosno modernizovana I konkurentna Crna Gora bazira na tri ključna strateška pravca koji predstavljaju generalnu dugoročnu viziju razvoja zemlje.

„Zdrava Crna Gora, održiva Crna Gora i digitalizovana Crna Gora. Sa aspekta procesa evropske integracije treba posebno istaći ulogu podrške koju Evropske unija pruža Crnoj Gori kroz Instrument pretpristupne podrške. Tokom IPA II finansijske perspektive 2014-2020, kroz realizaciju mnogobrojnih projekata ostvaren je konkretan doprinos u cilju jačanja ekonomske konkurentnosti, inovacionih kapaciteta i inovacione infrastrukture Crne Gore. Konstantan fokus bio je na povezivanju nauke, obrazovanja i istraživanja sa privredom i biznis zajednicom.“

Mašković je kazao da će na osnovu IPA programskog okvira, država pripremiti dodatni planski dokument za svaki od pet “prozora“, kojim će se planirati podrška u okviru IPA-Strateški odgovor.

„U ovoj oblasti resori su predviđene aktivnosti  kandidovali u okviru prozora “Konkurentnost i inkluzivni rast“, kroz programsku godinu 2023/2024, sa predloženim alokacijama za svaku od aktivnosti: Generisanje radnih mjesta u S3 prioritetnim oblastima 2,5 miliona eura, Tehnička podrška za implementaciju okvira Strategije S3 i jačanje kapaciteta Fonda za inovacije 3 miliona eura, Inovacioni projekti većeg obima 11,5 miliona eura, Jačanje kapaciteta u oblasti konkurentnosti i inovacija 9,1 milion eura“, zaključio je Mašković.

Fotografije sa događaja i uvodna obraćanja - https://www.flickr.com/photos/vladacg/albums/72177720302512503

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?