- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Učešće crnogorske delegacije na 62. Seriji sastank...
Učešće crnogorske delegacije na 62. Seriji sastanka skupština država članica Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO)
U Ženevi se u periodu od 4-8. oktobra 2021. godine održava 62. Serija sastanaka skupština država članica Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO), na kojoj učestvuju predstavnici Ministarstva ekonomskog razvoja (Nebojša Mugoša, načelnik Direkcije za normativne poslove i međunarodnu saradnju u oblasti intelektualne svojine i Mladen Koprivica, samostalni savjetnik I u Direkciji za intelektualnu svojinu) i Stalne misije Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi.
Na dnevnom redu se, pored izvještaja generalnog direktora WIPO-a, izbora članova WIPO Koordinacionog komiteta, Izvršnog komiteta Pariške i Bernske unije, kao i Komiteta za program i budžet, nalaze i izvještaji o radu WIPO komiteta koji su nadležni za pojedina prava intelektualne svojine i izvještaji o funkcionisanju sistema međunarodne registracije prava industrijske svojine (po osnovu Madridskog sporazuma o međunarodnoj registraciji žigova, Haškog sporazuma o međunarodnoj registraciji industrijskog dizajna, Lisabonskog sporazuma o zaštiti oznaka porijekla i njihovoj međunarodnoj registaciji i PCT sporazuma o saradnji u oblasti patenata). Pored navedenog, predmet razmatranja je i postignuti napredak na izradi novih međunarodnih sporazuma, sa akcentom na Ugovor o pravu dizajna i Ugovor o zaštiti radiodifuznih organizacija.
U svom uvodnom izlaganju, generalni direktor WIPO-a gospodin Daren Tang je izložio viziju svoje administracije za budućnost WIPO-a, za koji je rekao da ima snažan finansijski položaj i da je do sada prebrodio pandemiju zahvaljujući prilagodljivosti i profesionalizmu osoblja, te da u ovim vremenima moramo iskoristiti svoju energiju i upotrijebiti svoju stručnost kako bismo pomogli u prevladavanju globalnih izazova i postaviti temelje za budući rast. Gospodin Tang je istakao da je ambicija njegove administracije omogućiti svim zemljama, posebno zemljama u razvoju i najmanje razvijenim zemljama da koriste intelektualnu svojinu kao moćno oruđe za ekonomski i društveni razvoj. Gospodin Tang je takođe istakao da je prioritet njegove administracije dosezanje grupa koje su tradicionalno nedovoljno zastupljene u korišćenju intelektualne svojine, poput mladih, žena i malih i srednjih preduzeća. "Kako napredujemo, nastavićemo da pronalazimo nove načine za dosezanje grupa poput mladih, žena i malih i srednjih preduzeća koja su prečesto bila na marginama ekosistema intelektualne svojine", rekao je on. Istakao je novi paket mjera za podršku državama članicama u nastojanju da se obnove nakon okončanja pandemije. Takođe je podvukao pojačan angažman WIPO-a sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i Svjetskom trgovinskom organizacijom, kroz trilateralni program, kako bi takođe podržao članove tih organizacija usred pandemije.
Učešće na ovom najznačajnijem godišnjem događaju iz oblasti intelektualne svojine predstavlja odličnu priliku da se predstavnici Crne Gore upoznaju sa najnovijim dešavanjima i novostima u oblasti intelektualne svojine na međunarodnom planu i priliku za nastavak i intenziviranje saradnje sa WIPO-om, uz određivanje smjernica buduće saradnje. S tim u vezi, biće održani sastanci sa predstavnicima WIPO Sektora za zemlje u tranziciji i razvijene zemlje (WIPO TDC) i Sektora za autorska prava. WIPO predstavlja ključnog međunarodnog partnera koji kroz različite vidove saradnje i pomoći u značajnoj mjeri doprinosi unaprjeđenju sistema zaštite prava intelektualne svojine u Crnoj Gori. Uz ekspertsku pomoć WIPO-a se trenutno radi na izradi Nacionalne strategije intelektualne svojine za period 2022-2025, a u planu je da se sa WIPO-om, nakon izrade Strategije, postigne dogovor o aktivnostima iz budućeg Akcionog plana za sprovođenje Strategije, za čiju bi implementaciju WIPO tokom narednog trogodišnjeg perioda pružio ekspertsku pomoć.