Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

UNDP SEESAC realizovao dvodnevni seminar na temu rodne ravnopravnosti

Objavljeno: 10.11.2022. 11:10 Autor: Ministarstvo odbrane

U Podgorici se, uz podršku UNDP SEESAC-a (Razvojni program Ujedinjenih nacija - Centar za kontrolu naoružanja za Jugoistočnu Evropu), realizuje dvodnevni seminar na temu rodne ravnopravnosti koji je namijenjen donosiocima odluka o programima i planovima vojnih edukacija. Seminar pohađa 17 pripadnika/ca VCG.

Polaznicima seminara obratili su se državni sekretar u MO, gdin Asmir Pepić i stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori, gđa Daniela Gasparikova.

Državni sekretar, gdin Pepić, je istakao da rodna pitanja predstavljaju veoma važan dio mnogih aspekata društvenog života, pa su samim tim i u velikoj mjeri prisutna i značajno utiču na proces rada vojnih organizacija. Osvrnuo se na prepoznatu potrebu da obuke o rodnoj ravnopravnosti postanu srž vojnih edukacijskih modula, odnosno da rodna pitanja moraju biti uključena u vojno obrazovanje i vježbe od taktičkog, preko operativnog do strateškog nivoa. Naglasio je značaj koji obuke imaju kao posredan i direktan instrument u adresiranju poruka o jednakim mogućnostima, prilikama i pozicijama, ističući da one ustvari predstavljaju najefikasniji način promovisanja i podizanja svijesti o temi rodne ravnopravnosti među širim ciljnim grupama u MO i VCG.

Stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori, gđa Gasparikova je izrazila zadovoljstvo saradnjom kojom MO i VCG doprinose u pravcu jačanja rodne ravnopravnosti i rodne perspektive na Zapadnom Balkanu. Istakla je da su, kao partneri u realizaciji, veoma zadovoljni smjerom kojim MO i VCG idu u oblasti ostvarivanja ciljeva održivog razvoja i agende Žene, mir i bezbjednost. U cilju postizanja rodne ravnopravnosti u Vojsci Crne Gore, integrisanje rodne perspektive u nastavne planove i programe vojnih edukacija je od izuzetnog značaja. Osvrnula se i na značaj koji predstavnici MO i VCG imaju u regionalnom projektu posebno se fokusirajući na doprinos u izradi Regionalne studije polaznog stanja o integraciji rodne perspektive u vojno obrazovanje i obuku.

Svoje iskustvo i znanje, polaznicima su prenijeli ekspertkinje UNDP SEESAC-a i rodni mehanizmi iz VCG. Teme su se odnosile na značaj integrisanja rodne perspektive u sistem odbrane, upoznavanje sa međunarodnim i nacionalnim strateškim i zakonskim dokumentima u vezi rodnih pitanja, rodne stereotipe i predrasude kao osnov rodno zasnovane diskriminacije i značaj integracije rodne ravnopravnosti i rodne perspektive u planove i programe obuka.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?