Vujović: Genocid u Srebrenici nije tragedija samo za žrtve i njihove porodice

Objavljeno: 11.07.2024. 10:06 Autor: Ministarstvo kulture i medija

''Sa dubokim bolom i tugom sjećamo se tragičnih događaja iz Srebrenice, jula 1995. godine, kada je ubijeno preko osam hiljada dječaka i muškaraca Bošnjačke nacionalnosti.

Genocid u Srebrenici nije tragedija samo za žrtve i njihove porodice, već kolektivna trauma za sve nas, za region, Evropu i svijet. Zbog toga je naša ljudska i moralna dužnost da se sjećamo nevino stradalih, da im odamo počast, da podržimo njihove porodice, koje žive sa najvećim gubitkom i dokažemo našu posvećnost istini i pomirenju. Jer naša je dužnost da budemo čuvari istine, da istrajemo u dostizanju pravde i da pokažemo da smo shvatili i naučili pouke.

Danas je više nego ikada potrebno da radimo na izgradnji društva zasnovanog na vrijednostima ljudskih prava, pravde i međusobnog uvažavanja svih, bez obzira na nacionalnu, vjersku, etničku ili bilo koju drugu pripadnost.

Suočiti se sa prošlošću na pravi način, istinom i činjenicama, prihvatiti gorku stranu istorije nije uvijek lako, ali je ljekovito i šansa za pomirenje i život u trajnom miru.

A to nam je svima potrebno, kako bismo ozdravili, ili zaliječili rane i gradili svijet u kojem se Srebrenica neće ponoviti nikada nigdje i nikome više.

Lako je reći "nikada više", ali treba svakog dana činiti tako da ponavljanje zločina istrebljenja bude nemoguće nigdje i nikome.

Ipak, svjedoci smo da su ratna dejstva posvuda na svijetu, i da ponovo imamo namjere istrebljenja naroda, ubistvima, morenjem glađu - mimo svakog pravila međunarodnog prava.

Zato sjećanje na Srebrenicu mora ostati živo u našim mislima i djelima.

Krivična odgovornost koju sudovi utvrde je individualna, a nikada kolektivna, i zato pozivamo na sveukupnu podršku pravosudnim institucijama u naporima da pravdi privedu sve odgovorne za zločine počinjene u Srebrenici i drugim mjestima tokom ratnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije. To je važno za dostojanstvo preživjelih i izraz je poštovanja prema žrtvama.

Takođe je i olaksanje porodicama i predstavmicima naroda koji su zločine činili, da njihovi potomci i sunarodnici ne nose kolektivnu krivicu.

Crna Gora kao multietnička država, koja vodi proevropsku politiku, uvijek pruža napor ka prevazilaženju i smanjivanju tenzija, etničkih distanci i drugih podijela i njeguje kulturu sjećanja.

Na Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 11. jul, promovišemo kulturu istine, edukaciju, empatiju prema žrtvama, pravdu i pomirenje.

Ministarstvo kulture i medija će u narednim danima nizom aktivnosti obilježaviti sjećanje na stradale u Srebrenici.''

dr Tamara Vujović, ministarka kulture i medija Crne Gore

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?